Kampanya Bulucu

Numara Taşıma

Artık operatörümüzden herhangi bir nedenden dolayı memnun olmadığımız zaman kolaylıkla operatör değişikliği yapabiliyoruz. Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom için numara taşıma işlemlerinin nasıl yapıldığını yazımızın devamında anlatacağız.

Turkcell Numara Hat Taşıma

Eğer numaranızı Turkcell’e taşımak istiyorsanız, bulunduğunuz şehirdeki Turkcell bayisine giderek başvuruda bulunabilirsiniz. Aynı zamanda Turkcell’in internet sitesinden online olarak numara taşıma formunu doldurarak talebinizi Turkcell’e bildirmiş olursunuz. Başvurunuzu kimliğiniz ve son iki aydan birine ait faturayla yapabilirsiniz. Başvurunuzu yaptıktan sonra, kendi hattınızın kapanması ve yeni hattınızın aktif hale getirilmesiyle numara taşıma işlemi gerçekleşir. Yasal olarak 6 gün içinde numara taşıma işlemi gerçekleşir. Bu süre içinde eski hattınız kapanmaz, yani iletişiminiz devam eder. Numara taşıma işlemi tamamen ücretsizdir. Yeni sim kartınızı, telefonunuza taktıktan sonra kullanmaya başlayabilirsiniz. Taşınması talep edilen numaranın başka bir aboneye ait olması, numarasını taşımak isteyen abonenin, mevcut işletmecisinden numarasının değiştirilmesi talebinin bulunması, numarasını taşımak isteyen abonenin kimlik bilgilerinin, kimlik bilgisini ispat edemeyecek nitelikte yanlış veya eksik olması, taşınması istenen numaraya ait daha önceden başlatılmış ve devam eden taşıma işleminin bulunması gibi durumların oluşması durumunda numara taşıma talebiniz iptal edilir.

Vodafone Numara Taşıma

Numaranızı Vodafone’a taşımak isterseniz Vodafone’nun resmi internet sitesinden numara taşıma formunu doldurarak, süreci başlatmış olursunuz. Daha sonra Vodafone tarafından aranarak tarifeler hakkında bilgilendirilirsiniz. Ve telefonla görüşmeniz sonlandıktan sonra, sizin Vodafone bayisine gitmenize gerek kalmadan Vodanfone’dan yetkili kişiler evinize kadar gelirler. Böylece numaranız değişmeden hattınızı Vodafone’a taşıyabilirsiniz. Numara taşıma işleminin herhangi bir ücreti yoktur.

Türk Telekom Numara Taşıma

Sahip olduğunuz operatörü Türk Telekom’a taşımak istiyorsanız şehrinizde bulunan size en yakın Türk Telekom şubelerine giderek bizzat başvuruda bulunabilirsiniz. Aynı zamanda Türk Telekom’un resmi internet sitesine girerek online başvuru formunu doldurarak numara taşıma talebinde bulunabilirsiniz. Numara taşıma formunu eksiksiz doldurmanız gerekmektedir. Aksi taktirde talebiniz işleme alınmaz.  Aynı zamanda Türk Telekom şubelerine giderek başvuruda bulunacaksanız kimliğiniz yanınızda bulunmalıdır.

Daha sonra size Türk Telekom tarafından bir sim kart verilecektir. Eğer telefonunuz 4,5G uyumlu ise mağaza görevlisine 4,5G destekli sim kart istediğinizi belirtin. Telefonunuzun 4,5G uyumlu olup olmadığını mağaza görevlisine sorarak öğrenebilirsiniz.

Numara taşıma talebiniz alındıktan sonra ilk 48 saat içinde verdiğiniz bilgilerinizin doğruluğuna ve başvuru sırasında ilettiğiniz belgelerin geçerliliğine bakılır. Eğer hiçbir sorun yoksa kendi operatörünüze, numaranızı Türk Telekom’a taşıma talebiniz olduğu yönünde bilgi verilir. Sonuç olumsuzsa, taşıma talebinizin reddedilme sebebiyle ilgili size bilgi mesajı gönderilir.

Yapılan kontrollerin sonucunda her şey olumluysa mevcut operatörünüzün hattı kapatacağı tarih ve saat bilgisi Türk Telekom ile paylaşılır. Türk Telekom da, yeni hattınızın faaliyete geçeceği tarih ve saat bilgisini sizinle paylaşır.

Yeni hattınız açıldıktan sonra; size sırasıyla hattınızın sizin adınıza açıldığına dair bilgi mesajı ve tarifenizle ilgili bilgilendirme mesajları gelir.

Numara taşıma süreci yasal olarak altı gün içinde sonuçlanır.

Yapılan incelemeler sonucu bazı olumsuzluklarla karşılaşılırsa numara taşıma talebiniz işleme alınmayabilir veya reddedilebilir. Bu durumlar şöyle özetlenebilir;

  • Verilen bilgilerin güncel olmadığı tespit edilirse,
  • Taşıma talebinde bulunduğunuz numaranıza ait ilk abonelik sözleşmesinin üzerinden en az 90 gün geçmediyse,
  • Hattın iptal edilmesiyle veya ödenmemiş fatura borcundan dolayı kapanmış numara kapanabilir. Bu durumda numara mevcut operatörde görünmezse,
  • Eğer hattınız yasal sahibi siz değilseniz, siz sadece hattın kullanıcısı olarak numara taşıma talebinde bulunduysanız,
  • Taşıma talebinden önce bekleyen numara değişikliği talebi varsa,
  • Kurumsal hattan bireysel hatta numara taşıma talebinde bulunduysanız,
  • İsim soy isim uyuşmazlığı varsa,
  • Yazılı hat iptal/hat devir talebi varsa, numara taşıma talebiniz reddedilir.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.