Kampanya Bulucu

Numara Taşıma Nasıl Yapılır? Şartları, İşlemleri, Süreleri ve Ücreti

GSM operatörleri arasındaki rekabetin her geçen gün artmasıyla birlikte firmaların müşterilere sunduğu hizmetler de çeşitlilik göstermeye başladı. Hat taşıma işlemleri sayesinde ise kullanıcılar, kendilerine uygun hizmet veren başka bir operatör buldukları durumda ücretsiz olarak hatlarını o operatöre taşıyabiliyorlar. Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone gibi dev şirketler tüm bu işlemleri hem internet üzerinden hem de bayi ve çağrı merkezi aracılığıyla yapmanıza olanak tanıyor.

Numara Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır?

Türk Telekom, Vodafone ya da Turkcell fark etmeksizin hangi operatörde olursanız olun, başka bir operatöre geçmek istemeniz halinde numaranızı taşımayı istediğiniz firmaya başvuru yaparak hattınızı taşıyabilirsiniz. Numara nasıl taşınır diye merak ediyorsanız bunun için birden fazla yöntem bulunur, hangisi size daha kolay geliyorsa onu tercih ederek numara transferinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Numaramı başka operatöre nasıl taşırım?

Genel olarak şu üç yöntemden biri ile operatör değişikliği işlemleriniz için başvuru yapabilirsiniz:

 • Hattınızı taşımak istediğiniz operatöre ait satış noktalarına giderek
 • İlgili operatörün çağrı merkezini arayarak
 • Geçiş yapılacak operatörün internet sitesindeki başvuru formunu doldurarak

Mobil hat taşıma işlemi için başvurabilecek kişi hattın sahibidir. Dolayısıyla hat sahibi olmadan numara taşıma yapılamaz ve yasal değildir. Hat sahibi olmadan numara taşımanın tek yolu noter aracılığıyla hat sahibinin başka birisine vekalet vermesidir. Aksi durumda başka operatöre geçme işlemi usulsüz şekilde gerçekleştirilmiş olur.

Satış noktasından operatör değişikliği nasıl yapılır?

 • Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell gibi geniş kesimlere hizmet veren operatörlerin neredeyse her mahallede birer satış noktası bulunur. Bu satış noktalarına hakkında numara taşıma işlemi yapılacak olan hattın sahibinin bizzat gitmesi veya noter aracılığıyla vekil tayin ettiği kişiyi göndermesi gerekir.
 • Operatör taşıma işlemlerinde satış noktalarında hat değiştirmek için gerekenler başlığı altında genelde kimlik belgesi ya da kimlik yerine geçerli kabul edilen ehliyet, pasaport gibi resmi evraklar talep edilir. Duruma göre geçmiş dönemlere ait bir fatura da istenebilir.

Çağrı merkezi aracılığıyla numaramı başka operatöre nasıl taşırım?

 • Numara taşıma işlemini çağrı merkezi aracılığıyla gerçekleştirmek istiyorsanız hattınızı transfer etmek istediğiniz operatörün çağrı merkezi numarasını aramanız ve menüyü dinledikten sonra ilgili tuşlamaları yapmanız gerekir.
 • Müşteri temsilcisine bağlandıktan sonra tarafınıza bazı sorular sorulacak ve birtakım kimlik bilgileri talep edilecektir.
 • Bu bilgileri verdikten sonra numara taşıma şartları size bildirilecek ve yeni operatörünüze ait hattı nasıl teslim alacağınız ile ilgili tarafınıza bilgi verilecektir.
 • Bazı operatörler numaranın taşındığı yeni hattı eve kurye ile gönderirken bazıları hattın şubeden alınmasını ister. Dolayısıyla müşteri temsilcinizin verdiği bilgilere göre hattı nasıl teslim alacağınızı öğrenebilirsiniz.

İnternetten hat taşıma nasıl yapılır?

Vodafone, Türk Telekom ve Turkcell’in internet sitelerinde numara taşıma işlemi için başvuru formları bulunur. Bu başvuru formları aracılığıyla hat taşıma işlemlerinin başlaması için kurumlara talimat verebilirsiniz. Numaranızın aynı kalmasını ve yeni operatöre geçerek hat değiştirme işlemi yapmak istiyorsanız bu formları doldurduktan sonra kurum tarafından size iletilen bilgilendirme mesajlarını takip etmeniz gerekir.

İnternetten hat taşıma işlemlerinizi sadece operatörlerin resmi siteleri aracılığıyla yapmanız gerekir. Aksi durumda başka siteler üzerinden yapacağınız internetten numara taşıma işlemlerinde bilgileriniz üçüncü tarafların eline geçebilir.

Operatörlere Geçmeden Önce: En Avantajlı Numara Taşıma Kampanyaları

Turkcell’e Hattımı Nasıl Taşırım?

Turkcell numara taşıma ücreti almadan hattınızı transfer etmenize olanak tanır. Turkcell’e hat taşımak için ne gerekli diye merak ediyorsanız yapmanız gereken kurumun 0532-532-00-00 çağrı merkezini aramak, satış noktalarına gitmek ya da internet sitesindeki başvuru formunu doldurmaktır. Turkcell operatör değiştirme şartları son derece basittir. Turkcell numara taşıma şartları olarak sizden kimlik belgesine ek olarak sözleşmeye imza atmanızı talep eder.

 • İnternet üzerinden Turkcell’e numara nasıl taşınır diye merak ediyorsanız ve başvuru yapmak istiyorsanız bu bölümün en altındaki bağlantıya tıklayın.

 • Karşınıza gelen sayfadaki “hemen başla” yazısına tıklayın.

 • Önünüze gelen ekrandaki boşluğa telefon numaranızı girip ödeme tipini seçtikten sonra doğrulama kodu isteyin.
 • Telefonunuz gelen doğrulama kodunu girdikten sonra başvurunuz için gerekli işlemleri yapabilir, hat taşıma şartlarını görüntüleyebilirsiniz.

Turkcell’e hattınızı taşıma başvurusu yapmak için TIKLAYINIZ!

Türk Telekom’a Nasıl Geçilir?

Eski adıyla Avea, yeni adıyla Türk Telekom’a hat taşıma nasıl yapılır diye merak ediyorsanız üç farklı yöntem söz konusudur. Türk Telekom bayilerine gidilebileceği gibi 444-1-444 numaralı çağrı merkezi aranabilir ve personele “Hattımı Türk Telekom’a taşımak istiyorum” diyerek işlemlerin başlaması sağlanabilir. Aynı şekilde internet üzerinden de Avea hat taşıma işlemi için başvuru yapabilirsiniz. TT Mobil numara taşıma nasıl yapılır sorusuna yanıt arıyorsanız Türk Telekom numara taşıma şartları diğer operatörlerden farklı değildir.

 • İnternet üzerinden başvuru işlemine başlamak için bölümün en altındaki yazıya tıklayın.

 • Karşınıza gelen ekrandaki boşlukları uygun bilgilerle doldurun ve formu gönderin.
 • Başvurunuz sonuçlandığında kurum sizinle iletişime geçecektir.

Türk Telekom’a numara taşıma başvurusu yapmak için TIKLAYINIZ

Vodafone’a Nasıl Geçilir?

Hattımı Vodafone’a taşımak istiyorum diyen kullanıcılar Vodafone hat taşıma işlemi için başvurularını 0542-542-00-00 numaralı çağrı merkezinden, yetkili bayilerden ya da internet sitesinden yapabilirler. Vodafone’a geçiş başvuruları kısa süre içerisinde değerlendirilir ve kullanıcılara yanıt verilir.

 • İnternet üzerinden Vodafone’a hat transferi başvurusu için bu bölümün en altındaki bağlantıya tıklayın.

 • Açılan ekrandaki “Hattımı Vodafone’a taşı” yazısına tıklayın.

 • Size uygun olan tarifelerden birini seçerek işleme devam edin.

 • İlgili alana taşımak istediğiniz numarayı girerek onay kodu talep edin.
 • Daha sonra kişisel bilgilerinizi ve teslimat tercihlerinizi yazıp Vodafone numara taşıma şartlarını kabul ettikten sonra başvurunuz tamamlanacaktır.

Vodafone’a numara taşıma başvurusu yapmak için TIKLAYINIZ

Numara Taşıma Ücretli mi?

Hattını başka bir operatöre taşımak isteyen pek çok vatandaş “hat taşıma ücretli mi” diye sorarak hat taşıma ücretinin olup olmadığını merak ediyor. Numara taşıma ücreti ile ilgili çok yaygın bir yanlış bilgi söz konusudur. Günümüzde numara taşıma yani bir başka operatöre geçme işlemi için kimse sizden mobil hat taşıma ücreti talep edemez, bu işlem tamamen ücretsiz bir şekilde gerçekleşir.

Ancak eğer mevcut operatörünüz ile devam eden bir taahhüdünüz varsa ve bu anlaşmanız dolmadan numaranızı değiştirmek istiyorsanız, bu durumda son faturanıza bu işlem bedeli yansıyacaktır. Örneğin Turkcell’in faturalı hat hizmetlerinden birini kullanıyorsanız ve faturalı sözleşmeniz sürerken operatör değiştirmek; Turkcell’den Vodafone’a geçiş yapmak istiyorsanız öncelikle Turkcell faturalı hat taahhüdünüzün dolup dolmadığını kontrol etmeniz gerekir. Eğer henüz taahhüt sürenizi tamamlamadıysanız, faturanıza taahhüt bozma bedeli yansır. Bu nedenle bu bir Turkcell hat taşıma ücreti değil, Turkcell’den Vodafone’a numara taşıma işlemi sebebiyle ortaya çıkan taahhüt bozma ücretidir. Tıpkı Turkcell örneğindeki gibi Türk Telekom’dan Vodafone’a geçiş de aynı şekilde olacaktır.

Ayrıca yeni operatörünüz tarafından size tahsis edilen hat da ücretsizdir. Yani hat değiştirme ücreti gibi bir şey söz konusu değildir.

Fakat Kontrol Etmekte Fayda Var: Taahhüt ve Cayma Bedeli Sorgulama

Hat Taşıma Kaç Ayda Bir Yapılır?

Numara taşıdıktan sonra tekrar taşıma süresi 90 gündür. Yani yeni bir operatöre geçiş yapabilmek için bir önceki abonelik sözleşmenizin üzerinden 90 gün geçmiş olması gerekmektedir. Mevcut operatörünüzden 90 gün dolmadan hat taşıma mümkün değildir. Diyelim ki Vodafone olan hattınızı Turk Telekom’a taşımak istiyorsunuz, bunun mümkün olabilmesi için en az 90 günlük bir Vodafone kullanıcısı olmanız gerekmektedir. Dolayısıyla numara taşındıktan sonra tekrar taşıma süresi, yani yeni hattı başka operatöre taşıma süresi 90 gündür.

Hat Taşıma Süresi Nedir?

Numarasını farklı bir operatöre taşımak isteyen kullanıcıların en merak ettiği konulardan bir diğeri numara taşıma süresidir. Türk Telekom, Turkcell, Vodafone numara taşıma süresi, ilgili operatörün o dönemki işlem hızına ve yoğunluğuna bağlı değişebilir. Ama genel olarak operatör değiştirme süresi en fazla bir haftayla sınırlıdır. Hat geçiş süresi tamamlandığında ilgili operatör tarafınıza bilgi mesajı gönderir ve hat taşıma işleminin sona erdiğini, yeni hattınızı kullanabileceğinizi belirtir.

Hat taşıma süresi Vodafone, Türk Telekom, Turkcell fark etmeksizin bir haftayı geçerse çağrı merkezini arayarak konu hakkında bilgi talep edebilirsiniz. Operatör değişikliği süresinin neden uzadığı konusunda müşteri temsilcisi tarafınıza bilgi verecektir.

Faturalı Hattı Başka Operatöre Taşıma İşleminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Faturalıyken operatör değiştirmek isteyenlerin dikkat etmesi gereken iki husus bulunur. Bunlardan eğer daha önce hat taşıma işlemi yapıldıysa bu işlemin ne zaman yapıldığı ve yeni taşıma için yasal sürenin dolup dolmadığı konusudur. Numara taşıma ne kadar sıklıkla yapılabilir diye merak ediyorsanız bir üst başlıkta da söylendiği üzere 90 günlük süre gerekir. Eğer bu 90 gün dolduysa yeni transfer için başvuru yapılabilir.

Faturalı hat operatör değiştirme işleminde diğer önemli nokta taahhüt şartlarıdır. Eğer taahhüt süresi dolmadıysa cayma bedeli son faturaya yansıtılır. Dolayısıyla hattımı taşımak istiyorum diyen kullanıcılar cayma bedeli ödemek istemiyorlarsa bu sürenin dolmasını beklemeleri ve sonrasında taşıma işlemi için başvuru yapmaları daha doğru olur.

Geçiş Yaptığınız Operatörün Fırsatlarını İnceleyin: Operatörlerin Akıllı Telefon Kampanyaları

Telefonunuzu Değiştirmek İsterseniz: Taksitle Telefon Nasıl ve Nereden Alınır?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Yashuzak hamraew dedi ki:

  Merhaba ben türksel hattımı vodofona taşımıştım 1 haftadır bekliyorum ama hattım hala açılmıyor bi yardımcı olun lütfen

 2. özgür dedi ki:

  Vodafone dan Turkcell e numaramı taşıdım Vodafone tam fatura kesti aynı dönemde hem turkcell hem vodafone ödemesi çıktı sahtekar vodafone dan uzak durun