Kampanya Bulucu

Nissan Juke 1.2 DIG-T Platinium İncelemesi

Bir Japon otomobil markası olan Nissan, üretmiş olduğu otomobilleri ile gün geçtikçe dünya pazarında söz sahibi olmaya başladı. Özellikle markanın 2011 yılında piyasaya sürmüş olduğu mini crossover segmentine dahil modeli Nissan Juke modeli adından fazlasıyla söz ettiriyor.

Tasarım Özellikleri

Nissan Juke, 2011 yılı üretimi başarısından sonra çıtayı yükseltmek için birtakım tasarımsal ve donanımsal değişikliklere uğradı. Tampondan farlara kadar aracın birçok noktası yeniden dizayn edildi. Eski model Juke’un tamponları daha da kalınlaştırılarak sert bir duruş elde edildi. Ayrıca keskin olan ön farlar bumerang şeklinde konumlandırıldı. Bu da aracın ön kısmının oldukça spesifik bir görünüm kazanmasına yardımcı oldu. Ayrıca bu farlar led teknolojisine de kavuştu.

Nissan Juke’un son tasarımında yuvarlak hatlar belirgin olarak kullanılmış. Bu da aracın daha şirin bir imaj çizmesini sağlıyor. Bunun yanı sıra omuz çizgisinin arka bölüme doğru genişlemesi ve güçlü tampon destekleri de Juke’a sportif bir hava kazandırıyor. Araçta yapılan en büyük değişikliklerden birisi de 251 litre olan bagaj hacminin 354 litreye çıkartılması olmuş. Böylelikle küçük olan bagaj hacmi genişletilerek daha fonksiyonel bir tasarım elde edilmiş.

Nissan Juke; 135 mm uzunluğunda, 1765 mm genişliğinde ve 1565 mm yüksekliğinde. Ayrıca aracın aks mesafesi de 2530 mm.

İç Mekân ve Donanım

Nissan Juke’un iç mekân tasarımı dış mekândan ayrıntılar barındırıyor. Direksiyonda, ızgaralarda ve aracın belirli yerlerinde otomobilin sarı olan renginden detaylar kullanılmış. Bu da aracın iç mekân tasarımına ayrı bir hava katmış. Genel hatları ile Nissan Juke’un ferah bir iç ortama sahip olduğunu söyleyebiliriz. Fakat tasarımda sert plastik malzemenin fazla kullanılması kalite algısını ve konforu azaltan etkenlerden olmuş.

Otomobilin multimedya ünitesinde herhangi bir değişiklik söz konusu değil. Fakat gösterge paneli ve tuşların fonksiyonelliği yeterince kullanışlı. Müzik sisteminin de tatmin edici olduğunu söyleyebiliriz. Aracın içinde bulunan eşya gözlerinin sabitleme özelliği kötü olduğundan ne yazık ki yeterince kullanışlı değil.

Nissan Juke’un iç alanı olabildiğince geniş tutulmuş. Özellikle baş mesafesi, uzun boyluların konforu için yüksek. Ayrıca arka bölüme doğru omuz çizgisinin genişlemesi de arka bölümdeki misafirlerin rahat etmesi açısından önemli bir ayrıntı. Fakat tüm bunların yanında arka bölümün diz mesafesi ne yazık ki yeterince geniş değil.

Motor Performansı ve Yakıt Tüketimi

Nissan Juke 1.2 DIG-T Platinium

Nissan Juke’da 115 PS güç ve 190 Nm tork değeri sağlayan motor mevcut. Eski modelde 1.2 litre turbo motor bulunuyorken, bu modelde 1.6 litre 117 PS motor bulunuyor. Motordaki bu değişim de önemli ayrıntılardan.

Aracın maksimum hızı 178 km/s iken; 100 km/s hıza ulaşması 10,8 saniye sürüyor. Ayrıca aracın ortalama yakıt tüketim değeri ise 5,6 litre. Bu değer performanslı kullanımlarda ortalama 9,5 litreye kadar çıkabiliyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.