Kampanya Bulucu

Müşterek Borçlu Müteselsil Kefil Nedir

Kefillik Nedir?

Bir kişinin, müşteri ile beraber imzaladığı herhangi bir sözleşmeye garanti vermesine kefillik denir. Kefalet verme işlemi olarak da bilinen bu işlemde kefil olacak söz konusu kişi, imzalanan sözleşmenin her türlü borç ve yükümlülüklerini üstlenmiş olur.

Bu kişini, sözleşmeyi imzalayan ana kişinin sözleşmenin gerekliliklerini yerine getirmemesi durumunda her türlü sorumluluğu tüm mal varlığı ile kabul etmiş olur.

Müşterek Borçlu Müteselsil Kefil Nedir?

Herhangi bir sözleşme sonrası bir kişinin alacaklıya borcu varsa, o kişiden borçları tahsis etmek için kanuni takip işlemi uygulanır. Bu takip işlemi sonrası alacaklı kişinin tüm borçları ödenmediyse sözleşmede kefil gösterilen kişi üzerine gidilir.

Bu durumda sözleşme gereğince kefalet vererek kefil olmayı kabul eden kişi, asıl borçlu kişinin borçlarını ödemek zorundadır. Ödemediği takdirde asıl kişiye uygulanan her türlü yasal işlem kefil kişisine de uygulanabilir. Fakat tahsil yasaları gereği uygulanabilecek tüm kanuni işlemler öncelikle sözleşmeyi imzalayan asıl kişi için uygulanır.

Eğer alacaklı ve müşteri arasındaki kefili sözleşmesinde “müşterek borçlu müteselsil kefil” ibaresi bulunuyorsa bu durumda kefil gösterilen kişi ile asıl borçlu kişi alacaklı önünde eşit sayılır. Söz konusu kefalet veren kişi, alacaklı karşısında asıl kişi kadar borçlu konumunda bulunmaktadır. Bu maddenin sözleşmede yer alması durumunda alacaklı kişi borcunu tahsis etmek için asıl kişiye gidebildiği gibi aynı zamanda direk kefil kişisine de gidebilir.

Alacaklı tarafın borcunu tahsis etmek için kefil kişisi üzerinde her türlü yasal işlem yapmaya hakkı vardır. Genellikle alacaklılar, herhangi büyük bir malın satışındaki borcu alabilmek için asıl kişi veya kefil kişisi ayrımı yapmaksızın mal varlığı fazla olan tarafı seçip daha hızlı bir şekilde borçlarını tahsis etmek isterler.

Kefil ile Müteselsil Kefil Arasındaki Fark?

Kefil ikinci borçludur. Borç ödenmediğinde önce asıl borçludan tahsil edilmeye çalışılır. Şayet bu mümkün olmaz ise o zaman kefilden tahsil edilmeye çalışılır.

Müşterek borçlu müteselsil kefil ise asıl borcu ile aynı durumdadır. Yani borç ödenmediği takdirde banka veya alacaklı, borcun tahsili için her iki tarafı da birinci mesul tutar. Müşterek borçlu müteselsil kefil bir nevi borca ortak demektir.

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.