Kampanya Bulucu

Mortgage Kredisi Nedir, Avantajları Nelerdir?

Mortgage kredisi nedir: Mortgage kredisini anlamak için önce ”mortgage” sözcüğünün anlamını bilmek gerekir. Kelimenin  Türkçedeki anlam karşılığı ”ipotekli satış” tır. Başka bir deyişle ;  bir malın kendisinin güvence olarak gösterilerek, ödünç alınan parayla satın alınması anlamına gelen iktisadi terimdir. Mortgage kredisi ”İpotekli Konut Kredisi” ya da ”Tutulu Satış Kredisi” isimleriyle de bilinir.
Tutulu satış genellikle taşınmaz mal (çoğunlukla da yapı) satın  alımlarında kullanılır. Bu gibi satışlarda, parasal kurumlar ödünç verdikleri tutar (kredi) geri ödenene dek, taşınmaz mala el koyabilme yetkisini ellerinde tutarlar. Bu tutu, parasal kurumların ödünç verdikleri para için bir güvence niteliğindedir. Bu yöntem, özel ya da tüzel kişilerin, bir taşınmaz malın ederi kadar paraları başlangıçta olmasa da, malı alıp, genellikle 15-30 yıllık süre içerisinde parça parça ödemelerini ve sonunda da tümüyle sahip olmalarını sağlar. Tüm taksitlerin ödenmesi tamamlandığında ipotek durumu ortadan kalkar. Kredinin vadesi 1 ile 20 yıl arasında değişmektedir.

Mortgage kredisinin türleri nelerdir?
Başlıca Mortgage kredileri şunlardır:
1.Ev(Konut) kredisi: Ev almak için kullanılır.
2.Ofis- İş yeri kredisi : Ofis , iş yeri ,imalathane satın almak için kullanılır.
3.Arsa kredisi: Arsa ve bahçe finansmanı için kullanılır.
4.Konut geliştirme kredisi: Konutların yenilenme, dekorasyon ve tadilat ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kullanılır.
5.İnşaat kredisi: Kaba inşaatı bitmiş yapıların finansmanını desteklemek üzere kullandırılan bireysel kredi türüdür.
6.Refinansman kredisi: Mevcut konut kredisi borcunun daha uygun faiz ve vade koşulları ile değiştirilmesini sağlamak üzere sunulan kredi türüdür. Konut kredisi borç transferi ve yeniden yapılandırma kredisi olarak da bilinir.

En uygun Mortgage kredisine nasıl ulaşırım?

mortgage kredisi nedir avantajları
En uygun Mortgage kredisi bulmak en düşük masraflı ve en az faiz uygulamalı bankayı bulmak demektir. Bunun için bu amaca hizmet eden bankalara Mortgage kredi başvurusu yapılmalıdır. Bankalardan alınan teklifler değerlendirilmeli, tenkit edilmeli ve en cazip teklif seçilerek tercih edilmelidir.

Mortgage Kredisi Almanın Avantajları ve Dezavantajları Neler Olabilir?

Günümüzde taşınmaz mal en iyi yatırım araçlarından biri hâline gelmiştir. Günden güne artan kira bedellerini göz önünde bulundurursak bir ev sahibi olmanın çok mantıklı ve kârlı bir durum olduğunu söyleyebiliriz. Peki, peşin parayla ev alma olanağımızın bulunmadığı durumlarda ne yapacağız?
İşte tam da bu ihtiyaçtan doğmuştur Mortgage Kredi Sistemi. Ev sahibi olmak isteyen, bir iş yeri açmak isteyen, geleceği için yatırım yapmak isteyen tüm insanlar için eşsiz bir fırsattır.
Mortgage hem güvenilir hem de kârlı bir yoldur. 1 yıldan 20 yıla kadar olan vade imkanları ve düşük faiz uygulamasıyla cazip bir sistem olarak adını duyuran Mortgage kredisinin avantajları yanında dezavantajları da göz önünde bulundurulmalıdır. Gelecek planlaması iyi yapılmalı, mantıklı ve sağlam kararlar almaya özen gösterilmelidir.

Kredinin avantajlarını sıralayacak olursak;
– Mortgage kredisi uzun vadeli finansman sağlar.
-Ev satın alma amaçlı Mortgage kredileri KKDF(Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu) ve BSMV’den (Banka Sigorta Muamele Vergisi) muaftır.
-Bireysel ihtiyacın finansmanına yönelik Mortgage kredileri BSMV’den muaftır.
Mortgage kredisi sadece ev alma hayallerine değil başka hayallere de kavuşmanıza imkan sağlar. Yeni bir iş kurmak isteyenler, arsa sahibi olup  geleceğini garanti altına  almak isteyenler, konutumu yenilemek, dekore etmek istiyorum diyenler, hayır ben inşaat işiyle uğraşmak istiyorum diyenler… Nakit para ihtiyacını ortadan kaldıran ve size büyük kolaylıklar sağlayan  Mortgage sistemini mutlaka deneyin. Bunun için yapmanız gereken tek şey; bankaların Mortgage Kredi Sistemine başvurmanız ve teklifler arasından size en uygun olanını tercih edip uygulamanız

Şu yazımızı okumanız da faydanıza olacaktır:

Konut Kredisi Nasıl Çekilir, Hangi Belgeler Gerekir

Hepinize çektiğiniz kredilerde ödeme kolaylığı diliyoruz…

ETİKETLER: , , , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.