Kampanya Bulucu

Mevduat Hesabı Açmak İçin Gerekli Belgeler

Mevduat Hesabı Nedir?

Mevduat hesabı, bir bankaya ait bankacılık işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için gerekli olan hesaptır. Tüm bankacılık işlemleri,  mevduat hesabı üzerinden yapılır.

Kaç Tür Mevduat Hesabı Vardır?

Vadeli ve vadesiz olmak üzere 2 tür mevduat hesabı bulunmaktadır. Vadeli mevduat hesabı, kişinin yatırım amacıyla bankaya bir miktar para yatırmasıdır. Yatırılan bu para banka ile müşteri arasındaki sözleşmede belirtilen maddeler gereğince belirli oranda artış gösterir. Vadeli mevduat hesabına yatırılan para için çekim günleri belirlenir bu günler dışında kişi parasını çekerse kazanmış olduğu vade farkı banka tarafından geri alınır. Vadesiz mevduat hesabı ise herhangi bir yatırım amacı olmadan bankacılık işlemlerini halletmek ve bankayı bir cüzdan olarak kullanmak amacıyla oluşturulan bir hesap türüdür. Bunlar dışında kredili mevduat hesabı, birikimli mevduat hesabı gibi bankalar tarafından oluşturulan mevduat hesapları da bulunmaktadır.

Vadesiz Mevduat Hesabı işe Hangi İşlemler Yapılabilir?

Vadesiz mevduat hesabı ile, fatura ödemeleri, para transfer işlemleri vb. birçok bankacılık işlemi gerçekleştirilebilir. Ayrıca banka tarafından verilen hesap kartı ile ATM’ler kullanılabilir ve yine bu kart ile alışveriş yapılabilir.

Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Mevduat hesabı açtırmak için banka tarafından talep edilen belgelerin hazırlanmış olması gerekir. Bu belgeler ile hesap açtırmak isteyen kişi bizzat bankaya gitmelidir.

Başkasının Adına Mevduat Hesabı Açılabilir mi?

Mevduat hesabı açımında başka birisinin adına mevduat hesabı açımı söz konusu değildir. Fakat hesap açtırmak isteyen kişi çeşitli sebeplerden ötürü bankaya gidip hesap açım işlemlerini yapamıyorsa bu durumda bu kişinin başka bir kişiye vekâlet vermesi gerekir. Vekâlet sahibi kişi bunu kanıtlayan bir belge ile bankaya giderek hesap açtırma işlemlerini gerçekleştirebilir.

Bankanın gerekli belgeleri onaylaması ile kişinin adına mevduat hesabı açılabilir. Hesap açıldıktan sonra kişiye hesabını yönetebileceği bir hesap kartı verilir. Fakat talep doğrultusunda hesap kartı alınmayabilir. Eğer açılan hesap vadeli ise kişiye hesap kartının yanında hesap cüzdanı da verilir. Hesap sahibi kişi bu cüzdan ile bankanın herhangi bir şubesinden hesap işlemlerini gerçekleştirebilir.

Mevduat Hesabı Açmak İçin Gerekli Belgeler

  • TC kimlik numarasının yer aldığı nüfus cüzdanı veya ehliyet
  • İkamet edilen adrese ait son 3 ay içerisinde alınmış elektrik, su veya doğalgaz faturalarından biri
  • İkametgâh belgesi

Söz konusu hesap açtırmak isteyen kişi yabancı uyruklu ise ikametgah tezkeresi getirmesi getirilmelidir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.