Kampanya Bulucu

Mevduat hesabı açmak için gerekli belgeler nelerdir

Mevduat hesabı, bankacılığın tüm işlemleri için en temel birimdir. Kredi işlemlerinden yatırım uygulamalarına, maaş ödemelerinden internet bankacılığına tüm işlemler için temel gereksinim olan mevduat hesabını açtırmak günümüzde bilgisayar teknolojisinin de gelişmesiyle iyice kolaylaşmıştır.

Mevduat hesaplarının vadeli ve vadesiz olmak üzere iki temel türü bulunmaktadır. Bu iki tür mevduat hesabı da TL ve döviz olarak ayrı ayrı açılabilmektedir. Mevduat hesabı açtırdığınızda ilk olarak hesap cüzdanınız teslim edilir. Hesap cüzdanınızla şubeden işlem yapabileceğiniz gibi bu aşamadan itibaren bankanın diğer hizmetlerinden de yararlanmaya başlayabilirsiniz. Bu hizmetleri kısaca şöyle sıralayabiliriz:

 • Banka kartı, kredi kartı, çek defteri, menkul ve yatırım hesabı gibi hizmetlere başvurabilirsiniz.
 • Faturalarınız, kira veya aidatlarınız, okul taksitleriniz gibi düzenli giderleriniz için otomatik ödeme talimatında bulunabilirsiniz.
 • Banka kartınızı aldıktan sonra ATM’ler sayesinde günün 24 saati para yatırabilir veya çekebilirsiniz.
 • Banka kartınız ile tıpkı kredi kartı kullanır gibi alışveriş yapabilirsiniz. Ancak banka kartı ile taksitlendirme ve internet üzerinden banka kartı ile alışveriş imkanı çok sınırlıdır. Bu işlemler için genellikle kredi kartına ihtiyacınız olacaktır.
 • İnternet ve telefon bankacılığı hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Mevduat hesabı açılışı için ülkemizdeki tüm bankalar, şu belgeleri istemektedir:

 • Nüfus cüzdanı veya ehliyet (aslı)
 • İkametgah belgesi
 • Son üç ay içerisinde alınmış elektrik-su-doğalgaz faturalarından biri
 • TC dışı uyruklu banka müşterileri için “İkamet Tezkeresi”

Bu belgeleri hazırladıktan sonra herhangi bir banka şubesine gidip “bireysel işlemler” menüsünden sıra alarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Hesabın açılması sırasında banka kartı isteyip istemediğiniz sorulacaktır. Kartınız basıldıktan sonra belirttiğiniz adrese gönderilecektir. Ayrıca hesabınızı açtırırken telefon ve internet bankacılığı konularını da sormanızda yarar var. Zira birçok banka bu hizmetleri standart olarak kabul etse de örneğin Ziraat Bankası için bu hizmetlere ayrı başvuru yapmanız gerekmektedir. Hesabınız açılırken belirtmeniz halinde, internet bankacılığı ve telefon bankacılığı sözleşmeniz hazırlanarak şifreniz verilecektir.

Ülkemizdeki yasal düzenlemeler gereği bankalar mevduat hesapları için “hesap işletim ücreti” adı altında para kesintisi yapmaktadır. Ancak otomatik ödeme talimatı vererek, öğrenci hesabı açtırarak veya maaş ödemenizi mevduat hesabınıza yönlendirerek bu ücreti ödemeyebilirsiniz. Ayrıca birçok banka mevduat hesabı müşterilerine banka kartını ücretsiz olarak vermektedir.

Vadeli mevduat hesapları ise genel olarak aynı koşullara sahip olup, yatırdığınız paraya bir aydan bir yıla kadar olan sürelerde faiz kazandırmaktadır. Vadeli mevduat hesabınızı bir yatırım aracı, vadesiz mevduat hesabınızı ise günlük bankacılık işlemlerinde işinize yarayacak pratik bir hizmet olarak düşünmenizi öneriyoruz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. ramazan mülayim dedi ki:

  Acil kredi lazm fakt alamıyorum yrdmci olun .mevduat hesabı acsam aceba olurmu