Kampanya Bulucu

Metlife Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır? Denizbank BES

2017’nin başından beri yürürlükte olan yasaya göre kamu veya özel sektör fark etmeksizin Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında kayıtlı bir şekilde çalışma hayatına devam eden ya da işe yeni giren (45 yaşın altında olmak koşuluyla) her vatandaş için otomatik olarak bireysel emeklilik sistemine katılım gerçekleştirilir. Sistem kapsamında çalışma hayatını sürdüren kişilerin maaşlarından belirli oranlarda bir para kesintisi yapılır. Söz konusu kesinti her sigortalı vatandaş adına açılan bireysel emeklilik hesabına aktarılır. Bireysel emeklilik sistemi sayesinde vatandaşlarda tasarruf bilinci oluşması ve emeklilik döneminde her vatandaşın ek bir gelirinin olması gibi amaçlar olsa da bazı vatandaşlar çeşitli sebepler yüzünden BES’ten ayrılmak isteyebiliyor. Bireysel emeklilik sisteminden çıkmak isteyen vatandaşların doğal olarak en önemli isteği de sistemde birikmiş olan paralarını geri almak.

Gönüllü ya da zorunlu bir şekilde başlatılabilen bireysel emeklilik sisteminde her vatandaşın cayma hakkı bulunur. Eğer sisteme zorunlu bir şekilde giriş yapılmış ise vatandaş cayma hakkından faydalandıktan sonra hiçbir kesinti olmadan tüm parasını almak istiyorsa sisteme dahil olduğu tarih itibarıyla iki aylık bir süre içerisinde iptal başvurusu yapmalıdır. Eğer bu süre içerisinde başvuru yapılmazsa ya da daha geç başvuru yapılırsa kurum tarafından katılım payı olarak bir miktar kesinti yapılabilir. İki aydan önce yapılan başvurularda ise biriken para tümüyle müşteriye iade edilir. Bu iade için kurumun 10 iş günü kadar yasal süresi vardır. Para iadesine ilişkin ödemeler genelde bu süre içerisinde gerçekleştirilir.

Metlife Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Metlife kapsamında bireysel emeklilik hizmetinden yararlanan vatandaşlar için birden fazla seçenekle kurumla iletişime geçme ve iptal işlemlerini başlatma şansı vardır. Müşteri hizmetlerinden, şubeden ya da online yöntemlerle otomatik ya da gönüllü katılım ve iptal işlemlerini gerçekleştirmek mümkündür.

1. Şubeden ve acenteden BES iptali

Denizbank ile ortaklaşa çalışan Metlife bünyesindeki bireysel emeklilik hizmetini sona erdirmek için herhangi bir şubeden ya da acenteden başvuru yapmak mümkündür. Denizbank BES iptali için Metlife acenteleri, Denizbank ve T-Bank şubeleri aracılığıyla işlemler gerçekleştirilebilir. İptal işlemlerinin başlatılabilmesi için müşterilerin yanlarında kimlik belgesi ya da kimlik yerine geçerliliği olan başka bir resmi belgeyi getirmeleri gerekir.

Kuruma giden müşteri, yetkiliye bireysel emeklilik sisteminden cayma hakkını kullanmak ve bu hak kapsamında birikmiş paraların iadesini istediğini belirtebilir. Yetkili personel de işlemlerin başlatılabilmesi için bir form ya da dilekçe hazırlar ve bu belgelerdeki boş yerler müşteri tarafından doldurulduktan sonra taraflar imzalarını atar ve işlem uygulamaya konur. 10 günlük yasal süre içerisinde de müşterinin birikmiş paralarının iadesinin gerçekleşmesi beklenir.

2. Telefondan BES iptali

Metlife’tan alınan bireysel emeklilik hizmetinin iptali için kurumun çağrı merkezi ile iletişime geçmek de yeterli olacaktır. Sistemden ayrılmak gibi bir isteğiniz olması halinde Metlife’ın 0850-222-0-638 numaralı çağrı merkezini aramanız ve müşteri temsilcisine bağlandıktan sonra iptal işlemi gerçekleştirmek ve paranızı geri almak istediğinizi belirtmeniz gerekir.

Temsilcinin işlemlere başlaması için güvenlik amaçlı olarak size yönelttiği soruların cevabını alması ve bazı kimlik bilgilerinizin doğrulanması gerekebilir. Bu doğrulama işlemleri gerçekleştikten sonra bireysel emeklilik sisteminden çıkma yönündeki talebiniz işleme alınır ve para iadesi için 10 günlük yasal süreç başlamış olur.

3. İnternet sitesinden BES iptali

Metlife’ın internet sitesi üzerinden de almış olduğunuz bireysel emeklilik sistemi hizmetine ilişkin işlemleri gerçekleştirmeniz mümkündür.

  • Bunun için ilk olarak aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıya tıklayarak Metlife’ın resmi internet sitesindeki müşteri girişi sayfasını açın.

  • Metlife e-şubeye giriş işlemi için ilgili alanlara sırasıyla kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazarak “giriş” tuşuna basmanız yeterli olacaktır.
  • Eğer henüz bir e-şube kullanıcı kaydınız yoksa aşağıda yer alan “kayıt ol” butonunu kullanarak kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz.
  • Şifrenizi ya da kullanıcı adınızı unutmanız halinde “şifremi unuttum” veya “kullanıcı adımı unuttum” butonları aracılığıyla sisteme tekrar giriş sağlayabilirsiniz.
  • Sisteme giriş yaptıktan sonra talimatları takip ederek bireysel emeklilik sistemi hizmetinize dahil işlemleri gerçekleştirmeniz mümkündür. Eğer kafanıza takılan bir soru olursa müşteri hizmetlerinden destek alabilirsiniz.

Metlife internet sitesi üzerinden BES işlemleri yapmak için TIKLAYINIZ

Diğer bireysel emeklilik kurumlarının iptal işlemleri hakkında bilgi almak için TIKLA!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.