Kampanya Bulucu

Mercedes CLS 350 CDI 4MATIC İncelemesi

Tasarım Özellikleri

Mercedes firması, 11 yıl önce CLS’yi dizayn ederek tasarım konusunda adeta farklı bir boyut oluşturdu. Daha sonra günümüze kadar birkaç defa tasarım değişikliğine uğrayan CLS şu an yepyeni görünümüyle fazlasıyla tatmin edici görünüyor.

Mercedes CLS önceki modellere nazaran canlı ve dinamik bir görünüme sahip. Özellikle aracın ön bölümünün keskin oluşu araca agresif bir kimlik kazandırmış. Bu dizaynın yanında ızgaraların konumu da otomobilin üst düzey tasarımına katkıda bulunmuş. Farlar karartılmış ve Mercedes’in diğer yeni modellerinde olduğunu gibi bu modelde de led teknolojisi kullanılmış.

CLS’nin uzunluğu 4937 mm iken, genişliği ise 1881 mm. Bu boyutlar ise otomobilin rakiplerine göre daha büyük olmasını sağlıyor. Fakat aracın boyutlarına oranla 475 litrelik bagaj hacminin biraz küçük kaldığını söyleyebiliriz.

Mercedes-Benz CLS 350 BlueTEC 4MATIC 3

İç Mekân ve Donanım

Aracın iç mekân tasarımında kullanılan malzeme oldukça üst düzey. Bu da aracın kalite hissiyatını artırıyor. Ayrıca araç kullanıcılarının işine yarayabilecek birçok fonksiyonel özellik de araçta bulunuyor. Ses sistemi ise Mercedes markasına yakışır nitelikte güçlü. CLS’nin multimedya ünitesi önceki modellerden farklı olarak havada asılı olacak şekilde konumlandırılmış. Bu da iç tasarıma yakışan bir özellik olmuş diyebiliriz. Ayrıca multimedya ekranının 8 inç boyutunda, yüksek çözünürlüklü olması da onu fazlasıyla kullanışlı hale getiriyor.

Merdeces CLS; genişlik ve uzunluk açısından büyük boyutlara sahip olsa da aracın yerden yüksekliği ne yazık ki biraz düşük olacak şekilde üretilmiş. Özellikle aracın arka bölümü, ön bölümünden daha da alçaltılmış. Öyle ki uzun boylular bu aracın içerisinde zorluk yaşayabilirler.

Motor Performansı ve Yakıt Tüketimi

Mercedes CLS’nin 6 silindirli motoru 2987 cc hacminde ve turbo beslemeli. Bu V6 motor 250 HP güç ve 620 Nm tork değeri sağlıyor. Oldukça güçlü olan Mercedes CLS’nin motoru aynı zamanda fazlasıyla da yumuşak çalışıyor. Yalıtımın da kaliteli olması etkisiyle motorun sesi neredeyse iç mekânda duyulmuyor diyebiliriz. Fakat tabii ki yüksek hızlarda performanslı kullanım ile aracın sesi oldukça etkileyici bir şekilde sahip olduğu gücü hissettiriyor.

CLS modeli, eco modunda ve sakin kullanımlarda ortalama 5,4 litre yakıt tüketim değerine sahip. Performanslı kullanımlarda ise bu değer ortalama 11 litreye yükseliyor.

Mercedes-Benz CLS Serisi 4

Yol Tutuşu ve Güvenlik

Mercedes CLS’nin sahip olduğu son teknolojik direksiyon, sürücünün hem şehir içinde hem de şehir dışında rahat edebilmesi için geliştirilmiş. Yüksek hızlarda sertleşen direksiyon araç hakimiyeti ve güvenli sürüş hissiyatı sağlarken; düşük hızlarda da hafifleyerek manevra kabiliyetini artırıyor. Öte yandan araç büyük boyutlarına ve fazla olan ağırlığına rağmen virajları dönme konusunda da fazlasıyla başarılı.

Mercedes CLS’de; hava yastıkları, çarpışma önleme sistemi, şerit takip sistemi, PreSafe fren sistemi ve aktif kör nokta sistemi gibi yüksek kaliteye sahip pek çok güvenlik sistemi bulunuyor. Fakat aracın henüz herhangi bir çarpışma testine girmediğini belirtmeliyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.