Kampanya Bulucu

MERCEDES A-CLASS FİYAT LİSTESİ VE ARAÇ İNCELEMESİ

Mercedes A-Class İncelemesi

Lüks hatchback sınıfında rakipleriyle mücadele eden, Mercedes A-Class takdire değer bir otomobil. Lüks araç piyasasındaki önemli markalardan biri olan Mercedes, A-Class modeliyle şık bir tasarımı ve iyi bir fiyat performans oranını yakalamayı başarmış. A-Class’ta başlangıç seviyesi benzinli ve dizel seçeneklerden, sportif A 250 ve A 45 AMG gibi yüksek performanslı motor seçeneklerine kadar geniş çaplı opsiyonlar mevcut. Aracın, hatchback kasa şekline ilgi duymayanlar için de GLA kompakt SUV, CLA station wagon ve CLA coupe gibi farklı zevklere sahip kullanıcıları etkileyebilecek, kasa varyasyonları da bulunuyor. Mazisi 1997 yılına dayanan A-Class modeli Mercedes’in geleneksel tasarım anlayışından ayrılarak mini-MPV öğelerini taşıyan, uzun ve kompakt hatcback şekline sahipti. Güvenlik ve kolay sürüş özelliklerine önem gösterilen aracın ikinci jenerasyonunda da aynı özellikler bulunuyordu. 2012 yılındaki geniş çaplı revizyondan sonra günümüzdeki şekline kavuşmaya başlayan araçta stil sahibi ve spor görünümlü hatchback tasarım izlenmeye başlandı. 2015 yılındaki revizyonla beraber yeni ön ve arka farlar ile yeni motor seçeneklerine kavuşan araç, lüks hatchback sınıfında iyi bir rakip olmayı başardı. Oldukça çekici iç ve dış tasarıma sahip olan araçta, son teknoloji donanım özellikleri ile iyi yakıt ekonomisine sahip benzinli ve dizel motor seçenekleri bulunuyor. A 160d dizel motor ile başlayan motor seçeneklerinde en pahalı ve en yüksek performansa sahip model 381 beygirli A 45 AMG benzinli sportif seçenek. Sportif görünümüyle eğlenceli bir sürüşe de sahip olan A-Class, 4 tekerden çekiş sistemi bulunan A 45 modeliyle en hızlı hatchback araçlardan biri olma özelliğini de taşımakta. Ülkemizde Style, Urban ve AMG adlı 3 farklı donanım seçeneği bulunan araçta 16 inç alaşımlı jantlar, yarı otomatik klima, hız sabitleyici gibi özellikler standart olarak tüm modellerde bulunmakta.

mercedes-a-class-1600x1063-4-awesome-car-image

Dış Tasarım

Dışa vurumcu ızgarası, alçak çatı çizgisi ve sportif tasarımıyla önceki versiyonuna kıyasla daha güçlü, daha atletik ve daha yenilikçi görünen A serisi, en iyi tasarıma sahip hatchbacklerin arasında yer alıyor. Aracın ön kısmındaki ok biçimli tasarım ve cesur ızgara araca kendinden emin ve güçlü duruşunu kazandırırken, farklı karakter hatlarına sahip yan kısmı ve kaslı arka kanatları araca ileri atılma izlenimini veriyor. Aracın sportif duruşu, şık hatlara sahip tavan kenarları, coupe stili yan çizgiler, ileriye doğru yükselen göğüs çizgisi ve alçak, uzatılmış, ince yan pencereler ile sağlanıyor. Genişlik etkili, yatay yapılı arka kısım ise aracın güçlü ve atletik duruşunun tekrar altını çiziyor. 2015 revizyonunda yenilenen ön ve arka farlar ile dizel ve hibrit modellerin ayırt edilmesini sağlayan yeni arka çıkartmalar bulunuyor. Aracın sportif seçeneklerinde, 18 inç alaşım jantlar, elmas tasarımlı ön ızgara, ızgarada ve jantlarda bulunan kırmızı detaylar gibi aracın spor tasarımını öne çıkaran özellikler bulunuyor. Aracın ülkemizde 11 farklı renk seçeneği ve 16 farklı jant opsiyonu bulunuyor.

İç tasarım ve donanım

Dışında bulunan sportif tasarım anlayışı, iç kısmında da sürdürülen modelde, yüksek kaliteye sahip materyaller bulunuyor. Şekillerin, yüzeylerin ve malzemelerin uyumunun iyi bir şekilde sağlandığı kabinde hem görünüşte hem dokunuşta beklentileri karşılayan bir birliktelik yer alıyor. Orta konsolda ve kenarlarda yer alan ‘X’ tasarımlı havalandırma ızgaraları oldukça modern ve şık bir tasarıma sahip. Orta konsolun üst kısmında yer alan tablet görünümlü multimedia ekranı, dokunmatik ekranının yanı sıra alt kısımda bulunan çevirmeli butonlarla birlikte oldukça kolay bir kullanım sunuyor. El yapımı Artico deri kaplamaların da bulunduğu şık kabin, 3 kollu deri direksiyonu ve spor görünümlü göstergeleriyle birlikte göze oldukça hoş görünüyor. Sportif seçeneklerde bulunan karbon fiber görünümlü konsol, deri spor koltuklar, emniyet kemerleri, klima menfezleri ve koltuk kenarları gibi kabinin çoğu yerinde bulunan kırmızı detaylar aracın sahip olduğu şık görünümü daha çok süsleyerek, iç tasarımın sportif özelliğini üst seviyelere çıkartıyor. Geri görüş kamerası, led gündüz farları, start/stop sistemi, çok fonksiyonlu direksiyon simidi, aktif park ve fren yardımcısı, navigasyon ve Bluetooth özellikli multimedia ekranı gibi geniş donanım özellikleri tüm modellerde standart olarak bulunuyor. Daha yüksek seviye donanım seçenekleri tercih edildiğinde ise, daha büyük 8 inç boyutunda medya ekranı, panoramik elektrikli sunroof,  17 inç alaşımlı jantlar, anahtarsız giriş sistemi, alçaltılmış süspansiyon gibi özellikler standart donanımların üstüne ekleniyor. Aracın bagaj kapasitesi 341 litre olarak ölçülmüş.

2016-mercedes-a-class-amg-line-facelift-interior-revealed-press-image

Performans ve Sürüş

Diğer Mercedes modellerinde olduğu gibi sportif havanın hissedildiği A-Class yüksek yol tutuşuna ve eğlenceli bir sürüşe sahip. Üst seviye donanım seçeneklerinde bulunan spor süspansiyonlar, daha büyük jantlar ve 4 tekerden çekiş sistemi ile sürüş keyfi, daha da üst seviyelere çıkıyor. A-Class’ta yer alan güçlü dizel motor seçenekleri verimliliğiyle daha çok öne çıkarken benzinli seçenekler daha çok performans isteyenler için. Tüm motor seçeneklerinde 6 ileri manuel şanzıman seçeneğinin yanı sıra pürüzsüz ve yerinde vites geçişleri sunan 7 ileri DCT otomatik şanzıman seçeneği bulunuyor. A-Class’ta bulunan “Dynamic Select” sistemi, Eco, Konfor, Spor ve kişisel sürüş modları arasında seçim yapmanıza olanak sunuyor. Eco seçeneği gaz tepkisini en verimli şekilde ayarlarken, spor seçeneği hızlanmayı artırmak için vites geçişlerini uzatıyor ve bunları yaparken motoru aşırı yüklemiyor. DCT otomatik şanzıman yerinde ve zamanında vites geçişlerini yapsa da, isteğiniz doğrultusunda direksiyon üzerindeki pedallar yardımıyla manuel olarak da kontrol edilebiliyor. “Mercedes-Benz Intellegent Drive” sistemindeki güvenlik donanımları sayesinde A-Class oldukça güvenli bir sürüşe sahip. 7 farklı dizel motor seçeneğine sahip olan modelde 10 farklı benzinli seçenek bulunuyor. Başlıca A 160, A 180, A 200, A220 seçeneklerinin hem dizel hem de benzinli versiyonları bulunuyor. Bluemotion ve 4Matic(4×4) özelliği de çoğu motor seçeneğinde opsiyon olarak yer alıyor. Bu motorlar dışında A 250 ve A45 AMG modelleri sadece benzinli seçenekler olarak yer alıyor. En çok tercih edilen A 180d motor seçeneği 109 beygir ve 260 Nm itiş gücü ile geliyor.Bu motora sahip model 0’dan 100 km hıza 11.3 saniyede ulaşabilirken maksimum 190 km/s hız yapabiliyor. Aynı motorun benzinli versiyonu ise 122 beygir ve 200 Nm itiş gücü ile geliyor. Bu motora sahip model ise 0’dan 100 km hıza otomatik DCT şanzımanla 8.6 saniyede ulaşabilirken maksimum 202 km/s hız yapabiliyor. A-Class serisinin en güçlü iki motoru olan 4 silindirli, benzinli A 250 ve A 45 AMG modelleri ise sırasıyla 218 ve 381 beygir güce sahip. A 250 motor bulunan A-Class 350 Nm tork ile 0’dan 100 km hıza 6.3 saniyede ulaşabilirken azami hızı 240 km/s. A 45 AMG motoru bulunan model ise sahip olduğu 475 Nm itiş gücü ile 0’dan 100 km hıza 4.2 saniye gibi oldukça kısa bir sürede ulaşabilirken maksimum 250 km/s hız yapabiliyor. İki modelde de spor yapılı amortisörler bulunuyor. Büyük tümsekleri kolaylıkla sönümleyebilen bu amortisörlerin yanı sıra Dynamic Select sistemiyle uyumlu, adaptif amortisör seçeneği de opsiyon olarak bulunuyor.

Yakıt Tüketimleri

A-Class’ta bulunan motorlar iyi yakıt ekonomilerine sahip. DCT şanzıman ve start/stop özelliğiyle verimi artıran motorların tüketimleri aşağıdaki gibi verilmiş:

1.4 litre A 160 dizel motor için(Manuel-DCT otomatik):

 • Şehir içi 100 km’de ortalama : 4,6–4,3 [4,3–4,2] litre
 • Şehir dışı 100 km’de ortalama : 3,8–3,4 [3,7–3,4] litre
 • Kombine 100 km’de ortalama : 4,1–3,7 [3,9–3,7] litre
 • Kilometre başına ortalama CO2 emisyon değeri: 107–98 [104–98] gram

1.4 litre A 180 dizel motor için(Manuel-DCT otomatik):

 • Şehir içi 100 km’de ortalama : 4,6–4,3 [4,3–4,2] litre
 • Şehir dışı 100 km’de ortalama : 3,8–3,4 [3,7–3,4] litre
 • Kombine 100 km’de ortalama : 4,1–3,7 [3,9–3,7] litre
 • Kilometre başına ortalama CO2 emisyon değeri: 107–98 [104–98] gram

1.4 litre A 180 benzinli motor için(Manuel-DCT otomatik):

 • Şehir içi 100 km’de ortalama : 7,6–7,5 [6,8–6,7] litre
 • Şehir dışı 100 km’de ortalama : 4,6–4,3 [4,6–4,2] litre
 • Kombine 100 km’de ortalama : 5,7–5,5 [5,4–5,1] litre
 • Kilometre başına ortalama CO2 emisyon değeri: 134–127 [126–119] gram

2.0 litre 381 beygir A 45 AMG benzinli motor için(DCT otomatik):

 • Şehir içi 100 km’de ortalama : 9,6–9,2 litre
 • Şehir dışı 100 km’de ortalama : 6,0–5,6 litre
 • Kombine 100 km’de ortalama : 7,3–6,9 litre
 • Kilometre başına ortalama CO2 emisyon değeri: 171–162 gram

Tüm motor seçeneklerinin sahip olduğu yakıt tüketimlerinin tam listesi ve detaylı bilgi için lütfen bu bağlantıya Tıklayınız!

Güvenlik

A-Class sahip olduğu yüksek teknoloji geniş donanım seçenekleriyle beraber EuroNCAP çarpışma testlerinden en yüksek skor olan 5 yıldızı kazanmayı başarmış. Bireysel testlerden de yüzde 93 yetişkin güvenliği ve yüzde 81 çocuk güvenliği gibi yüksek skorlar elde etmeyi başarmış. Güvenlik konusunda oldukça başarılı olan Mercedes, A-Class’ı 6 adet hava yastığı, çarpışma anında ve sonrasında devreye giren, tehlikeli durumlarda sürücüyü uyaran son teknoloji güvenlik sistemleriyle donatmış.

 

Siz de Mercedes’in benzersiz dünyasını keşfetmek ve bir A-Class sahibi olmak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

Mercedes Benz A-Class Fiyat Listesi İçin Lütfen TIKLAYINIZ.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.