Kampanya Bulucu

MAZDA CX-3 FİYAT LİSTESİ VE ARAÇ İNCELEMESİ

Mazda CX-3 İncelemesi

Dış Donanım ve Tasarımı

Mazda ailesinin çok beğenilen modellerinden olan Mazda CX-3 modeli, Mazda markasının klasik özelliklerinden olan Kodo tasarım anlayışıyla oluşturulmuş. Her Kodo tasarım anlayışıyla oluşturulan model gibi Mazda CX-3 modelinde de oldukça sportif ve dinamik bir görüntü hakim. Araç B segmentinden ve tam bir crossover olduğunu daha ilk bakışta belli ediyor.

Mazda ailesi tasarımlarında sıradan modelleri değil; tamamen sıra dışı, yenilikçi ve yaratıcı tasarımları kullandığını Mazda CX-3 modelinde de ortaya koymuş durumda. Aracın arkasında yer alan stop lambaları ile egzoz çıkışının çift taraftan olması ve arka spoiler bulunması yine aracın sportifliğini destekler nitelikte. Aracın dış tasarımı her bir özelliğini ortaya çıkarması amacıyla yapılmış. Aracın dış ve ön tasarımına baktığımızda bütünlük olduğunu görebiliyoruz. Tasarımda bulunan ön ızgaranın ön kenarlarla birleşmesi ve bunun da gümüş renkte olması tasarıma şıklığına şıklık katmış. Aracın gövde kısmı yine Mazda ailesinin sevilen özelliklerinden olan hafif ama güçlü biçimde tasarlanmış.

Aracın dış tasarımında bulunan far sistemlerine baktığımızda ise; tasarımın sportifliğine ve dinamikliğine uyması açısından daha ince biçimde konumlandırılmış. Ayrıca araçta bulunan dönüş sinyal lambaları ise esas far sistem kümesinin daha dış tarafında yer almakta. Tüm bu özelliklerin yanı sıra kapı kolları ile yan aynalar tasarıma uyum sağlaması adına gövde renginde oluşturulmuştur.

Bunun yanı sıra araçta bulunan yan aynalar ısıtmalı, katlamalı ve aynı zamanda sinyalli özellikler taşımaktadır. İleri teknolojiyle oluşturulmuş ön farlar ile gündüz farları halojen özellik göstermektedir. Ayrıca arka cam ise ısıtmalı biçimde oluşturulmuştur. Bunun yanı sıra araçta bulunan ön ızgara ile yan çıtalar siyah renktedir. Bu özellik yine tasarımın şık ve sportifliğine uyum sağlamaktadır. Ön tarafta bulunan sis farının çerçevesi ise gümüş renginde dizayn edilmiş ve tasarıma kusursuz biçimde uyum sağlamıştır. Ayrıca aracın dış tasarımında 18″ boyutunda ve geniş çaplı alüminyum jant sistemi de bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Mazda ailesi Mazda CX-3 modelinin dış tasarımında isteğinize bağlı olarak elde edebileceğiniz renk seçeneklerini de bulundurmaktadır.

İç Donanım ve Tasarımı

mazda cx-3

Mazda CX-3 modelinin iç donanım ve tasarım özelliklerine baktığımızda ise aracın en az dış donanım ve tasarım özellikleri kadar etkileyici olduğunu görebiliyoruz. Öncellikle aracın iç tasarımına baktığımızda dikkatleri çeken ilk şey kokpit tasarımının çok sade ve şık biçimde oluşturulması oluyor. Aracın kokpit tasarımı tamamen sürücü odaklı biçimde oluşturulmuş. Hiçbir aracında malzeme kalitesinden ödün vermeyen Mazda ailesi bu farkını Mazda CX-3 modelinde de ortaya koyuyor. Koltuklar ise deri ve alcantara karışımı olarak isteğe bağlı biçimde sunulmakta. Koltuk tasarımı gayet kaliteli ve rahat olduğundan araç uzun yolculuklarda bile sevenlerini rahat ettiriyor. Havalandırma kumandalarının tasarımı ise gayet kullanışlı biçimde tasarlanmış. Mazda ailesi bu tasarımında dokunmatik sistem tercih etmemiş. Onun yerine tasarımda daire biçiminde bir kumanda kullanılmış.

Aracın iç tasarımı birçok çizgiyle desteklenmiş. Kapı döşemelerinin oyuntuları ise daha derin biçimde ve üç boyutlu şekilde tasarlanmış. Bunun yanı sıra kemer sisteminin yükseğe monte edilmesi de iç tasarımın hacmini arttıran özelliklerden olmuş. Gösterge paneline baktığımızda ise bu panelin başlık kısmını kapsayan malzemeler yumuşak biçimde tasarlanmış. Bunun yanı sıra kapı döşemesinde kullanılan koyu kırmızı renk hem kolçaklara hem de aracın taban konsoluna dikkat çekilmesini sağlamış.

Tüm bu özelliklerin yanı sıra aracın iç tasarımındaki koltuk döşemeleri saf beyaz deriden oluşturulmakla beraber, sürücünün isteğine bağlı olarak siyah gibi renklerin kullanılmasına da imkan sağlanmış. Yine araçta yeteri kadar omuz boşluğu ve diz mesafesi için alan bulunmakta. Oluşturulan tasarım sayesinde arka koltuklar ön taraftaki koltuklara daha yakın biçimde. Bu da arkadaki yolcuların yolu daha iyi görebilmesini sağlamış. 60:40 oranında katlanabilen arka koltuklar ise eşyalarınıza da yer açmak adına tasarlanmış. Ayrıca araçta torpido gözünün aydınlatmalı olması, deri kaplı direksiyon ile deri kaplı el freninin bulunması gibi özellikler de standart olarak yer almaktadır. Aracın ön ve arka camları elektrikli özellik göstermektedir.

Araçta hız kontrol sistemi, motoru çalıştırma düğmesi ve otomatik klima da yine standart olarak bulunur. Aracın iç kapı kolları tasarımın şıklığına uyması adına gümüş kaplama biçiminde oluşturulmuştur. Ön koltuklardaki yolcuların ve sürücünün rahatı ve konforu açısından bu koltuklara hem eğim hem de yükseklik ayarı eklenmiştir. Merkezi kilit sisteminin uzaktan kumandalı olması ve direksiyon sisteminin de derinlik ve yükseklik ayarlı olması gibi özellikler de tasarımda standart olarak yer alan özelliklerdendir. Ayrıca aracın iç tasarımındaki USB girişi iki adettir ve yol bilgisayarı da bulunmaktadır. Bunun yanı sıra aracın iç tasarımında radyo ve CD çalar sistemi, 7″ boyutunda renkli ve dokunmatik ekran, HMI kumandası ile altı adet hoparlör ve bluetooth gibi sistem ve donanımlar da bulunmaktadır.

Teknik Özellikleri

mazda cx3

Mazda ailesinin CX-3 modelinin teknik özellikleri de en az aracın tasarım özellikleri kadar kusursuz biçimde oluşturulmuştur.

  • Aracın boyut ve ağırlık özelliklerine baktığımızda; aks mesafesi 2570 mm, bagaj hacmi, VDA (I)’ya göre 350 litre, boş ağırlığı 1200 kg, ve toplam uzunluk / genişlik / yükseklik ise 4275 / 1765 / 1535 mm şeklindedir.
  • Mazda CX-3 modelinin motor özelliklerine baktığımızda ise; Hacim 1499 cc, maksimum güç 105 / 4000 PS / dd, maksimum tork 270 / 1600-2500 Nm / dd, sıkıştırma oranı 14.8 : 1 boyutundadır.
  • Aracın performans ve ekonomi özelliklerine bakarsak; CO2 Emisyonu 105 g/km, EC emisyon seviyesi Euro VI hızlanma 0-100 km/s 10,1 sn maksimum hız 177 km/s, yakıt deposu kapasitesi 48 litre, yakıt tüketimi
    ortalama 4,0 l/100 km, şehir dışı 3,8 l/100 km, şehir içi 4,4 l/100 km biçiminde oluşturulduğunu görebiliyoruz.
  • Aracın şanzıman tipi ise 6 ileri manuel 2WD biçiminde oluşturulmuştur.

Sürüş Dinamikleri

Mazda CX-3 modelinin yol tutuşuna, performansına ve sürüş dinamiklerine baktığımızda ise; teknik özelliklerinin bir hayli iyi olmasından dolayı yine aynı şekilde sürüş dinamiklerinin ve yol tutuşunun da gayet verimli ve tatmin edici olduğunu görebiliyoruz. Öncelikle araçtaki şanzıman sistemi altı ileri biçimde oluşturulmuştur. Bu sayede hem manuel hem de otomatik şanzımanlarda araç sportif bir araç olduğundan vitesi hızlı bir şekilde değiştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra bu şanzıman sistemi yine dinamik bir yapıya sahip olduğundan ve çekim kuvvetinin maksimum düzeyde olmasından dolayı kendinizden emin biçimde gideceğiniz yolda ilerleyebilirsiniz.

Aracın fren sistemleri de yine verimli biçimde oluşturulmuştur. Disk frenleri ön havalandırmalı özellikte ve arka disk frenleri ise katı biçimde oluşturulmuştur. Bu sayede aracı en iyi biçimde durdurur. Araçta DSC olarak bilinen dinamik stabilite kontrolü olduğundan mükemmel biçimde denge ve kararlılığı sizlere sunmaktadır. Bu sayede araç kontrolünü güvenli ve rahat biçimde gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca araçta i-stop teknoloji sistemi de bulunmaktadır. Bu sistem trafikte durmanız gereken noktalarda yakıt tüketiminizi ve aynı zamanda emisyonları azaltarak bütçenizi korumanıza yardımcı olur.

Tüm bu özelliklerin yanı sıra araçta bulunan ve SCBS olarak bilinen akıllı şehir içi fren desteği ise düşük hızla ilerlerken çarpma gibi bir durum olduğunu algılayarak fren sistemlerine acil durdurma emri verir. Bu sayede çarpmanın etkileri en aza inmektedir. BSM olarak bilinen kör nokta izleme sistemi ise aracınızla ilerlerken ve şerit değiştirirken kör noktaları adeta tespit eder. Ve yan şeritlerdeki tehlikeli durumları sürücüye haber verir.

Mazda CX-3 Fiyat Listesi İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.