Kampanya Bulucu

MAZDA 3 SEDAN FİYAT LİSTESİ VE ARAÇ İNCELEMESİ

Mazda 3 Sedan İncelemesi

Dış Donanım ve Tasarımı

Mazda ailesinin efsaneleşmiş aracı Mazda 3 Sedan modelinin dış tasarım, iç tasarım ve teknik özellikleri ile yol tutuşu, performansını ve son olarak fiyat listesini sizlerle buluşturuyoruz. Mazda 3 Sedan yaratılırken esas alınan şeylerden bir tanesi aracın sportif ve dinamik ruhunu kullanıcısıyla buluşturmak olmuş. Aracın dış tasarımı bu nedenle tamamen atik ve dinamik bir biçimde oluşturulmuş. Bu atiklik ve dinamikliği aracın her kıvrımında çok rahatlıkla görebiliyoruz. Aracın dış tasarımı hemen harekete geçecekmiş bir şekilde tasarlanmıştır ve bu özelliğiyle daha ilk bakışta dikkatleri çeker. Yine aracın dış tasarımında bulunan sert ve yapılı kıvrımlar onun sportif ruhuna mükemmel bir biçimde uyum sağlamıştır. Mazda ailesi Mazda 3 Sedan modelini tasarlarken Kodo tasarım biçimini örnek almışlardır. Bu nedenle aracın ön ızgarası, farların hem şık hem de tasarımla uyum sağlaması adına spor biçimde olması ve yine ön çamurlukların aynı şekilde atik ve dinamik biçimde oluşturulması sağlanmıştır. Mazda 3 Sedan modelinin arka kısımdaki tasarımına baktığımızda ise Mazda ailesinin gelenekselleşmiş özelliklerinden olan bagajın üstünde bulunan spoiler, egzoz çıkışının çift biçimli olması ve arka farların da yine çamurluklara doğru uzanması da aracın ön tasarımına uyum sağlayan özelliklerdendir.

Tüm bu özellikler dışında kapı kolları ile ön ve arka tamponlar gövde renginde oluşturulmuştur. Bu sayede aracın derinliği ve bütünlüğü bozulmamıştır. İleri teknolojiyle oluşturulmuş gündüz farları ile halojen biçimde oluşturulmuş ön farlar da tasarımda yerini alan özelliklerdendir. Bunun yanı sıra lastik tamir kiti de aracın tasarımında standart olarak sunulan özelliklerden bir tanesidir. Ayrıca ön ızgaranın siyah biçimde olması yine tasarıma derinlik katmıştır. Yan aynaların yine aynı şekilde siyah renkte tasarlanması ve bunun yanı sıra aynalara sinyal eklenmesi de hem tasarımın şıklığı açısından hem de sürücülerin rahatlığı açısından önem taşıyan özelliklerdendir.

Mazda ailesinin sevilen özelliklerinden olan jant tasarımına baktığımızda ise; araçta 16″ ve 18″ boyutunda çelik jantlar yer almakta. Bu jantların en önemli özelliği araçta hız yaptığınız zaman size hissettirdiği konfor ve güvenlik hissi olarak karşımıza çıkar. Yine denge sağlama noktasında bu jantlar tüm hızıyla devreye girmektedir. Ayrıca bulunan jantların ekstra hafif olması da yine denge kontrolünün sağlanması açısından sürücüye destek olmaktadır. Kısacası aracın gücü, hızı ve performansı bu jantlar üzerinde gösterilen özelliklerdendir.

İç Donanım ve Tasarımı

mazda 3 sedan

Aracın iç donanım ve tasarım özelliklerine bakarsak; öncelikle aracın ön tarafında bulunan konsolda tablet bir ekranın var olduğunu görebiliyoruz. Tablet ekranın oldukça kullanışlı biçimde oluşturulmasına özen gösterilmiş. Bu ekranın kullanılması amacıyla tasarıma bir de kumanda entegre edilmiş. Bu ekranla birlikte araçta internet ve telefon gibi fonksiyonları konforlu ve gayet güvenli biçimde kullanabilirsiniz. Yine bunun yanı sıra bu ekran sayesinde birçok sosyal medya hesabınızı çevrimiçi bir şekilde kontrol edebilirsiniz. Ayrıca araçta bulunan gösterge paneli de yine iç tasarıma uyum sağlayacak bir biçimde oluşturulmuştur. Araçta akıllı sürüş ekranı da yer almaktadır. Bu ekranın özelliği araç çalışır çalışmaz gösterge ekranının otomatik biçimde açılmasıdır. Aracın hızı ya da tasarımda bulunan navigasyon gibi özellikleri bu ekrandan rahatlıkla görebilirsiniz.

Tüm bu iç tasarım özellikleri dışında araçta 7″ boyutunda dokunmatik bir ekran da bulunmaktadır. Bu ekran sayesinde sürüşleriniz artık daha konforlu ve güvenli olacaktır. Aracın iç tasarımındaki malzemeler yine Mazda ailesinin geleneksel özelliklerinden olan yüksek kalitedeki tasarım ve donanımlardan oluşmaktadır. Bunun yanı sıra hem ön hem de arka camlar elektrikli özellikte oluşturulmuştur. Ayrıca araçtaki radyo, USB ve AUX girişleri ile standart olarak sunulan dört adet hoparlör ve müzik sisteminin direksiyondan kumandalı olması sayesinde yolculuklarınızda sevdiğiniz müzikleri güvenle dinleyerek sürüşünüzü daha keyifli bir hale getirebilirsiniz. Ayrıca aracın kapı kollarının gümüş renkte oluşturulması ve panel kaplamasının ise siyah renkte oluşturulması aracın iç tasarımındaki şıklık ve elitliğe kusursuz biçimde uyum sağlamıştır.

Aracın iç tasarımında bulunan paspaslar halı detaylıdır. Sürücü koltuğu ise sürücünün rahatlığı, konforu ve güvenliği adına eğim ve yükseklik ayarlı biçimde oluşturulmuştur. Yine iç tasarımda bulunan yol bilgisayarı sayesinde ise sürüşleriniz daha verimli ve güvenli biçimde olacaktır. Araçta anahtarsız çalıştırma sistemi de bulunmaktadır. Kapı kilitlerinin elektrikli olması, klimanın manuel biçimde sunulması ve merkezi kilit sisteminin de yine Mazda ailesinin sevilen özelliklerinden olan uzaktan kumandalı olması da Mazda 3 Sedan modelinde standart olarak yer alan özelliklerdendir.

Teknik Özellikleri

mazda 3 sedan

Mazda 3 Sedan modelinin teknik özellikleri de en az aracın iç ve dış tasarım özellikleri kadar kusursuz biçimdedir.

  • Aracın boyut ve ağırlık özelliklerine baktığımızda; aks mesafesi 2700 mm, akslar arasında yerden yükseklik – yüksüz 155 mm, bagaj hacmi, VDA (I)’ya göre 419 litre, boş ağırlığı 1260 kg, frenlerin arka disk çapı 265 mm, havalandırmalı ön fren diski çapı 280 mm, izin verilen toplam araç ağırlığı ön / arka 905 / 895 kg, toplam 1800 kg, maksimum tavan yükü 75 kg, ön tekerlek izi / arka tekerlek izi 1555 / 1560 mm ve toplam uzunluk / genişlik / yükseklik ise 4585 / 1795 / 1450 mm şeklindedir.
  • Mazda 3 Hatchback modelinin motor özelliklerine baktığımızda ise; Hacim 1496 cc, maksimum güç 120 / 6000 PS / dd, maksimum tork 150 / 4000 Nm / dd, sıkıştırma oranı 14.0 : 1 ve silindir çapı x strok ise 74,5 x 85,8 mm boyutundadır.
  • Aracın performans ve ekonomi özelliklerine bakarsak; CO2 Emisyonu 118 g/km, EC emisyon seviyesi Euro VI hızlanma 0-100 km/s 10,1 sn maksimum hız 195 km/s, tavsiye edilen yakıt 95 oktan, yakıt tüketimi
    ortalama 5,0 l/100 km, şehir dışı 4,2 l/100 km, şehir içi 6,4 l/100 km biçiminde oluşturulduğunu görebiliyoruz.
  • Aracın şanzıman tipi ise 6 ileri manuel biçiminde oluşturulmuştur.

Sürüş Dinamikleri

Aracın yol tutuşuna, performansına ve sürüş dinamiklerine bakarsak yine maksimum düzeyde verimli özelliklerin bulunduğunu görebiliyoruz. Öncelikle araçtaki güvenlik özellik ve donanımlara baktığımızda; dinamik stabilite kontrolü (DSC), çekiş kontrol sistemi (TCS) ile elektronik fren basıncı dağıtımı (EBD) ve acil fren destek sistemi (EBA), kilitlenmeyi önleyici fren sistemi (ABS) gibi özellikler bulunmaktadır. Ayrıca Mazda 3 Sedan modelinin motoru da Mazda markası tarafından güncellendiği için sürüş zevkini doruklarda yaşayabilirsiniz. Ayrıca motorun performansına oranla yakıt tüketiminin bir hayli az olması da bütçenizi sarsmaz. Bunun yanı sıra araçta kullanılan süspansiyon sisteminin MacPherson olması da yine bozuk yol koşullarında bile sarsılmadan gitmenizi sağlar. Yoldaki bozukluk ya da engebeleri fark etmemeniz için kullanılan bu süspansiyon sistemi sürücüye ekstra konforlu bir dürüş keyfi yaşatır. Aracın direksiyon sistemi yine Mazda ailesinin klasikleşmiş özelliklerinden olan elektrikli ve hidrolik biçimde tasarlanmıştır. Bu direksiyon sistemi sayesinde virajlı yollarda bile yorulmadan yolunuza devam edebilirsiniz.

Bu sürüş dinamiklerinin yanı sıra araç spor ve dinamik bir araç olduğundan hızı maksimum seviyeye çıkarmak adına aracın gövdesi hafifleştirilmiş. Aynı zamanda da sert özellikte olmasına dikkat edilmiş. Bu sayede araçtaki gövdenin hafifliği yol tutuşa gayet olumlu bir biçimde yansımakta. Mazda 3 Sedan bu özellikleriyle hıza daha duyarlı, daha çevik, dinamik ve harekete geçmeye hazır bir halde sürücüsünü beklemektedir.

Siz de bu benzersiz araca sahip olmak istiyor fakat nereden başlayacağınıza karar veremiyorsanız

Mazda 3 Sedan Fiyat Listesi İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.