Kampanya Bulucu

MAZDA 3 HATCHBACK FİYAT LİSTESİ VE ARAÇ İNCELEMESİ

Mazda 3 Hatchback İncelemesi

Dış Donanım ve Tasarımı

Mazda ailesinin Mazda 3 Hatchback modeli kendini güncelleyerek araç piyasalarında yerini aldı. Aracın tasarım ve teknik özellikleri ile sürüş dinamikleri Mazda ailesinin kalitesini ortaya çıkarır nitelikte. Aracın dış tasarım özelliklerine baktığımızda 16” ve 18″ boyutundaki alaşım özellikli jantlar Mazda ailesinin bu aracında da yerini almış durumda. Jantlar araçtaki kalite hissini arttırmakla beraber aynı zamanda ona sportif bir hava katmış. Aracın dış tasarımındaki renk çeşitliliği bir hayli fazla. Bu sayede kendi tarzınıza uygun rengi seçerek tüm gözlerin sizin üstünüzde olmasını sağlayabilirsiniz. Mazda ailesinin en sevilen özelliklerinden olan teknolojiyi kullanarak araçta oluşan hareketinin enerjisini depolayarak yakıt tasarrufu sağlanması Mazda 3 Hatchback modelinde de kullanılmış. Bu sistem sayesinde yakıt tüketiminizi azaltarak hem bütçe tasarrufu yapmış hem de yeşil verimliliğe katkı sağlamak amacıyla çevreyi de kirletmemiş olursunuz.

Bu özellikler dışında aracın diğer dış tasarım özelliklerine bakarsak; kapı kollarının ve ön ve arka tamponların gövde renginde oluşturulması araca derinlik ve bütünlük katmış durumda. Araçta gündüz farları ile krom özellikli oluşturulmuş pencere çıtaları standart olarak yer almakta. Bunun yanı sıra ön farlar halojen özellikte oluşturulmuştur. Ön ızgara ise yine Mazda ailesinin klasiklerinden olan siyah renkte oluşturulmuştur. Ayrıca araçtaki lastik tamir kiti ile ön sis farları yine standart olarak bulunan özelliklerdendir. Aracın dış tasarımında bulunan yan aynaların gövde renginde oluşturulması yine aracın bütünlüğünü bozmamak adına yapılmıştır. Ayrıca bu yan aynaların elektrikli, ısıtmalı ve katlanabilir gibi özellikleri de bulunmaktadır.

Mazda 3 Hatchback modelinin arka kısımlarındaki tasarıma baktığımızda ise bagajın üstünde arka spoiler olması, egzoz çıkışının çift biçimli oluşturulması ve arka taraftaki çamurluklara kadar uzanan farların tasarıma uyumlu bir biçimde entegre edildiğini görebiliyoruz. Tüm bu özellikler araca daha sportif ve dinamik bir görünüm sağlamış durumda.

İç Donanım ve Tasarımı

mazda 3 hatchback

Mazda 3 Hatchback modelinin iç donanım ve tasarım özellikleri aracın en az dış tasarım özellikleri kadar etkileyici biçimde oluşturulmuş. Aracın iç tasarımına baktığımızda dikkatleri çeken ilk şey camlar oluyor. Mazda ailesi aracı tasarlarken hem ön hem de yan camların geniş ve ferah bir biçimde oluşturulmasına dikkat etmişler. Araçta bulunan dikiz aynalarının çift açılı biçimde olması ise görüş mesafesini olumlu bir biçimde etkilemekte. Aracın iç tasarımında bulunan ön ve arka koltuklarda yeterli miktarda baş ve diz mesafesi de bulunmakta. Böylece uzun yolculuklar bile yolcuları yormaz. 60:40 oranında katlanabilen koltuklar sayesinde ise sadece sevdiklerinize değil; aynı zamanda eşyalarınıza da yer bulabilirsiniz. 7″ boyutundaki renkli ekran, aracın orta konsoluna adapte edilmiştir. Bu konsolun tamamen teknolojik ve dokunmatik biçimde oluşturulması yine araç kalitesini arttırmıştır. Aracın arka koltuğunda kol dayama özelliği de bulunmaktadır.

Bu özelliklerin yanı sıra torpido gözünün aydınlatmalı olması özelliği gece yolculuklarınızda size yardım edecektir. Araçtaki direksiyon, el freni ve vites kolu deri kaplıdır ve standart olarak sunulan özelliklerdendir. Bunun yanı sıra hem arka hem de ön camlar elektrikli özelliktedir. Araçta gösterge paneli çok rahat okunabilir biçimde hazırlanmıştır. Ayrıca araçta HMI kumandası ile altı adet hoparlör de bulunmaktadır. Aracın kapı kolları gümüş renginde oluşturulmuştur. Bu özellik iç mekanın şıklığını arttırmıştır. Dikiz aynasının kendiliğinden kararan nitelikte olması ise yine sürücüler tarafında sevilen bir özelliktir. Araçtaki paspaslar halı özelliğindedir. Ayrıca sürücü koltuğunda bel desteği özelliği de standart olarak sunulan özelliklerdendir. Bunun yanı sıra yine sürücü koltuğunda eğim ve yükseklik ayarı da bulunmaktadır. USB ve AUX girişleri ile Bluetooth ve yol bilgisayarı yine sürücüler tarafından sevilen ve istenen özelliklerdendir.

Araçta anahtarsız çalıştırma sistemi de bulunmaktadır. Müzik sisteminin direksiyondan kumandalı olması sayesinde ise müzik sistemini güvenli biçimde kullanabilirsiniz. Direksiyon sistemi gösterge panelini kapatmayacak biçimde tasarıma entegre edildiğinden sürücüye herhangi bir sorun çıkarmaz. Aracın tasarımındaki kapı kilitleri de elektrikli bir özellik göstermektedir. Araçta bulunan hız kontrol sistemi de standart olarak sunulan özelliklerdendir. Klima sistemi ise çift bölgeli ve otomatik biçimde tasarlanmıştır. Aracın tasarımında bulunan merkezi kilit sistemi otomatik bir özellik göstermekte. Ayrıca Mazda ailesi aracın tasarımına uzaktan kumandalı yedek anahtarı da entegre etmiştir.

Teknik Özellikleri

mazda 3 hatchback

Mazda 3 Hatchback modelinin teknik özellikleri de en az tasarım özellikleri kadar göz kamaştırıyor.

  • Aracın boyut ve ağırlık özelliklerine baktığımızda; aks mesafesi 2700 mm, akslar arasında yerden yükseklik – yüksüz 155 mm, bagaj hacmi, VDA (I)’ya göre 364 litre, boş ağırlığı 1290 kg, frenlerin arka disk çapı 265 mm, havalandırmalı ön fren diski çapı 280 mm, izin verilen toplam araç ağırlığı ön / arka 945 / 890 kg, toplam 1835 kg, maksimum tavan yükü 75 kg, ön tekerlek izi / arka tekerlek izi 1555 / 1560 mm ve toplam uzunluk / genişlik / yükseklik ise 4465 / 1795 / 1465 mm şeklindedir.
  • Mazda 3 Hatchback modelinin motor özelliklerine baktığımızda ise; Hacim 1496 cc, maksimum güç 120 / 6000 PS / dd, maksimum tork 150 / 4000 Nm / dd, sıkıştırma oranı 14.0 : 1 ve silindir çapı x strok ise 74,5 x 85,8 mm boyutundadır.
  • Aracın performans ve ekonomi özelliklerine bakarsak; CO2 Emisyonu 121 g/km, EC emisyon seviyesi Euro VI hızlanma 0-100 km/s 11,9 sn maksimum hız 185 km/s, tavsiye edilen yakıt 95 oktan, yakıt tüketimi
    ortalama 5,2 l/100 km, şehir dışı 4,5 l/100 km, şehir içi 6,5 l/100 km biçiminde oluşturulduğunu görebiliyoruz.
  • Aracın şanzıman tipi ise 6 ileri otomatik biçiminde oluşturulmuştur.

Sürüş Dinamikleri

Aracın yol tutuşuna, performansına ve sürüş dinamiklerine baktığımızda ise yine bir hayli etkileyici özelliklerin olduğunu görebiliyoruz. Öncelikle araçtaki süspansiyon sisteminin MacPherson olması sürüşün daha keyfli ve konforlu olmasını sağlamakta. Bunun yanı sıra aracın sisteminde daha fazla yay ve amortisör sistemi kullanılmış. Bu ise araçtaki dengeyi, kararlılığı ve konforu arttırmış. Direksiyonun elektrikli ve hidrolik olması ise hakimiyetin sizde olduğunu kanıtlar nitelikte. Mazda 3 Hatchback modelinde güvenlik sistem ve donanımlarının da maksimum düzeyde tutulmasından dolayı onunla beraber yolculuk yapmak bir hayli keyif verici. Kör noktalarda sürücüyü uyaran sistem, trafik sıkışıklıklarında yine aynı şekildeki uyarı sistemi ya da radar destekli seyir kontrol sistemi gibi özellikler sürücüye kendini güvende hissettirmek için tasarıma entegre edilmiş.

Bu özellikler dışında araçta standart olarak bulunan ve SCBS olarak adlandırılan akıllı şehir içi fren desteği sayesinde şehir içi yollarda da sürüş performansınız bir hayli verimli olacaktır. Ayrıca DSC yani dinamik stabilite kontrolü bulunduğundan hava ve yol koşullarının kötü olmasından kaynaklanan araç kaymaları gibi durumlar sürüş performansınızı etkilemez. Araçtaki TCS yani çekiş kontrol sistemi de yine yol tutuşunuzu maksimum seviyeye çıkarmak için standart olarak sizlere sunulmaktadır. Ayrıca Mazda 3 Hatchback modelinde elektronik fren basıncı dağıtımı (EBD), acil fren destek sistemi (EBA) ve kilitlenmeyi önleyici fren sistemi (ABS) de yine sizlerin performansının ve yol tutuşunun hem keyifli ve konforlu hem de güvenli olması için tasarıma entegre edilen özelliklerdendir. Araçta tüm bu özelliklerin yanı sıra lastik basıncını izleme sistemi de standart olarak bulunmaktadır. Ayrıca Mazda ailesinin klasik özelliklerinden olan darbe önleme sistemi de yine sizin güvenliğiniz için tasarıma eklenmiştir. Araçtaki güvenlik özelliklerinin içinde ön hava yastıkları, yan hava yastıkları, ön ve arka perde hava yastıkları da bulunmaktadır. Ayrıca HLA olarak bilinen yokuş kalkış destek sistemi sayesinde hem şehir içi yollarda hem de otoyollarda performansınız maksimum düzeyde olacaktır.

Mazda 3 Hatchback Fiyat Listesi İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.