Kampanya Bulucu

Krediyle Ev Almak Mantıklı Mı

Kredi ile Nasıl Ev Sahibi Olabilirim: Kredi sayesinde birden fazla yöntem ile konut sahibi olabilmek mümkündür. Kişilerin maddi gelirleri ve sahip oldukları gayrimenkulleri ile orantılı olarak, çeşitli bankalar ve finans kuruluşları, kendilerine başvuran müşterilerine farklı faiz ve aidat oranları ile bir miktar para verebilmektedir. Uzun vadede ödenecek olan bu kredi, konut sahibi olabilmeyi ulaşılabilir kılar.

Kredi ile ev sahibi olabilmenin bir başka yolu ise konut kredisidir. Konut kredisi(Mortgage): Alınacak olan evin teminat(ipotek) sunulması karşılığında finansal kuruluşlar ve bankalar tarafından kişi adına tanınan bir kredi sistemidir. Basite indirgeyecek olursak; kira ödeme kolaylığında ev sahibi olmayı sağlayan bir kredi türüdür. Konut kredisinde, bir döneme kadar sabit faiz oranları kullanılsa da son çıkan Mortgage yasaları gereğince değişken faiz oranlı kredi sistemine geçilmiştir.

Konut Kredisi Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Konut kredileri, ev sahibi olmak isteyenlere pek çok açıdan avantaj sunar. Özellikle çekilen krediye 30 yıla kadar vade yapılabilmesi, aylık ödenecek tutarı minimize ettiğinden dolayı müşteriler için fazlasıyla kolaylık sunar.

Mortgage sistemi, kira ödeme kolaylığında ev sahibi yapan dünyadaki tek sistemdir. Bu sistem ile kişiler bir nevi kendi evlerinin kiracısı olmaktadırlar.

Konut Kredisi Kullanmanın Dezavantajları Nelerdir?

Konut kredileri pek çok açıdan ev sahibi olmak isteyenlere avantaj sunsa da bazı durumlarda Mortgage kullanmak isteyenlerin ekonomisini zedeleyecek ayrıntılara sahiptir.

Bankalar, konut kredisi sisteminde uzun vade seçenekleri avantajını sunmasının yanında faiz oranlarını da yüksek tutmuştur. Bu durumda alınacak eve ödenecek tutarın önemli bir kısmının faize gideceği unutulmamalıdır.

Konut kredisi ile alınan evin ipoteklenmesi, konut kredilerinin en olumsuz tarafıdır. Buna göre; banka ile yapılan anlaşma neticesinde bir dönem ödenmeyen vadeler sonucu almış olduğunuz eve banka tarafından el konulabilir.

Uzun vadeli kredi kullanarak ev almanın avantajlı olup olmadığını “Uzun Vadeli Konut Kredisi Çekerek Ev Almak Avantajlı Mı” başlıklı konumuzda ayrıntılı olarak değerlendirmiştik.

Konut Kredisi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Konut kredisi kullanmayı planlayanların, her şeyden önce ödeme imkânlarını bir kez daha gözden geçirmeleri gerekir. Uzun vadede ödeme yapılabilir olması, her ne kadar aylık ödeme tutarını düşük tutsa da toplam borcun daha geç bitmesine sebep olmaktadır. Bu durumda yaşanabilecek herhangi bir maddi problem, konut kredisi ödemelerini aksatabilir.

Bankalar, çeşitli faiz oranlarında ve vade seçeneklerinde konut kredisi vermektedirler. Kredi masraflarının ve faiz oranlarının düşük olması dikkat edilecek hususlardan birisidir. Bu konuda internette bulunan çeşitli sitelerin kredi araçlarını kullanarak bütçenize en uygun konut kredisi seçeneklerine ulaşabilirsiniz.

Faiz oranı, dosya masrafları sonucu aylık ödenecek tutarın belirlenmesi ve toplam vade ile çarpılması sonucu ödenecek maksimum tutar, sahip olunacak evin tutarını fazla aşmaması gerekir. Kısacası, konut almak için gereğinden fazla faiz ödemek kişilerin maddi yükümlülüklerini artırabilir.

Bankaların büyük çoğunluğu konut kredisi öncesi peşinat istemektedir. Peşinatsız konut kredisi sunan bankalar da son zamanlarda artmaya başlamıştır. Konut kredisi planlaması öncesi bu ayrıntıyı da dikkate alarak gerekli ekonomik hesapların yapılması ve uygun kredi kurumunun belirlenmesi, kişilere kolaylık sağlayacaktır.

Banka Peşinat İstiyor Ne Yapabilirim?

Konut kredisi öncesi bankaların talep ettiği peşinatı verebilecek maddi gücünüz yeterli değilse, bu peşinat kısmını karşılayabilecek sizlere uygun ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz. Böylelikle hiçbir peşinat ödemeden yalnızca vade seçenekleri ile konut sahibi olabilmeniz mümkün olacaktır. (Bakınız: “Peşinat Vermeden Ev Almak”)

Kredi ile Ev Alırsam Ne Kadar Öderim?

Öncelikle konut kredisi kullanacağınız finans kuruluşunun sunduğu faiz oranlarını ve vade seçeneklerini tercih etme konusunda dikkatli olmalısınız. Ayrıca faiz oranlarının yanında bankaya vereceğiniz peşinat, dosya masrafları vb. ödemeler ile alacağınız eve yapacağınız masrafları da göz önünde bulundurmalısınız.

Evin büyüklüğüne ve bulunmuş olduğu konuma göre değişse de bir evin kira bedelinin ortalama 20 yıllık toplamı, o günün şartlarında evin satış bedeline denk gelir.  Örneğin; aylık 1000 TL kira bedelinde bir ev almak istiyorsunuz. Bu evin satış fiyatı ortalama 200.000 – 250.000 TL civarındadır. Alacağınız evi 120 ay boyunca ödemek istiyorsunuz. Bankaların ortalama uygulayacağı faiz ve yıllık tüfe oranının da eklenmesi ile aylık ortalama 2.500 – 3.000 TL civarında bir bedel ödeyerek bu krediyi kullanabilirsiniz. Tabii ki bu oranlar, bankaların belirlemiş oldukları Mortgage faiz oranları ve tercih ettiğiniz vade seçeneğine göre değişiklik gösterebilir. Toplamda 200.000 TL değerine sahip olan bir evi ortalama 330.000 TL bir bedel ödeyerek satın almış oluyorsunuz. Eklenecek masraflar ile 350.000 TL civarında bir miktarı bulacağını da unutmamak gerekir.

Bu durumda 150.000 TL gibi önemli miktarda parayı faize yatırmış olacaksınız. Fakat bu hesaplamaya evin 10 yıl sonrasında ulaşacağı değer de ilave edilmelidir. Satın almış olduğunuz konut, 10 sene sonunda önemli miktarda değerlenirse faize ödemiş olacağınız 150.000 TL göz ardı edilebilir. Şayet değerler olası miktarlarda artış gösterirse almış olduğunuz konuta değerinden bir hayli fazla miktarda ödeme yapmış olursunuz. Bu durumda konut kredisi kullanarak ev almadan önce alacağınız evin konumu göz önünde bulundurunuz. Özellikle evin değerinin gelecek yıllarda ne gibi artış gösterebileceğini iyi analiz etmenizi tavsiye ederiz. Konutun bulunduğu bölgenin gelişim gösterip göstermemesi, civarda mevcut bir yapılaşmanın var olup olmaması gibi durumlar sizlere yol gösterici olacaktır.

Bu ara başlık hakkında daha detaylı bilgi için şu konumuzu inceleyebilirsiniz: “Kredi Maliyet Oranı Nedir, Nasıl Hesaplanır”

Konut Kredisi Kullanmak mı Birikim Yapmak mı?

Her iki durumun da birbirine göre avantajları olduğunu söyleyebiliriz. Konut kredisi, sağlamış olduğu uzun vade seçenekleri ve sıcak para sunması gibi seçenekleri ile daha cazip gelse de belirli durumlarda oldukça dezavantajlı olabilmektedir. Özellikle yüksek faiz oranları ve sahip olunan konutun ipotek edilmesi gibi durumlar, konut kredisi almayı bir kez daha düşündürür nitelikte.

Öte yandan birikim yapmak, her ne kadar uzun bir süreci gerektirse de herhangi bir faiz ödemesi olmayacağından dolayı konut kredisine göre daha mantıklı olabilir. Fakat ekonomik geliriniz yeterli değilse birikim yolu ile konut sahibi olmanız gereğinden fazla uzun zaman alabilir. Bu durumda birikim yapmak yerine konut kredisi kullanmak daha mantıklı olacaktır. (Bakınız: “Para Biriktirme Yöntemleri”)

Son olarak; günümüzde konut kredisinin en avantajlı ismi olan mortgage kredisi hakkında bilgi edinebilirsiniz: “Mortgage Kredisi Nedir, Avantajları Nelerdir?”

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.