Kampanya Bulucu

Kredimi Ödeyemiyorum, Nasıl Yapılandırırım

Kimi zaman kredi borçlarını ödemek kredi çekmek kadar kolay olmuyor maalesef. Krediye karar vermek bir kaç gün sürerken, borçlarını ödemek 3 – 5 yılımızı alabiliyor. Bu kadar uzun süre içinde zaman zaman zorluklar yaşayabiliyoruz. Ödemelerimiz gecikebiliyor hatta belki bir süre hiç ödeme yapamayabiliyoruz. Eğer aylık taksit miktarı bize ağır geliyorsa, yapmamız gereken şey basittir. Tekrar bankaya başvurarak kredimizi yapılandırmak.

İşte bu yazımızda, kredi yapılandırması hakkında ayrıntılı bilgileri bulacaksınız.

Krediyi Yapılandırmak Ne Demektir?

Kredi yapılandırması en kısaca tanımıyla, borçlarınızı daha kolay ödemeniz için bankanızın size sunduğu bir çıkış yoludur. Mesela diyelim aylık 1.000 TL ödemeniz var ve bu 24 ay devam edecek. Ama bu miktarı ödeyemiyorsunuz. Bankaya kredinizi yapılandırmak için başvurup yeniden yapılandırma talep etmeniz gerekecek. Banka ne mi yapacak? Aylık ödemenizi ödeyebileceğiniz limitlere kadar düşürecek. Mesela aylık ödemenizi 700 TL’ye indirecek, tabi taksit sayınızı da 36-48 aya çıkartacak.

Elbette bu yardımı size karşılıksız yapmaz hiçbir banka. Arada kendi faizini de ekleyecektir.

Ama şöyle de düşünmek lazım, eğer siz taksitlerinizi ödeyemezseniz sonrasında karşı karşıya kalacağınız ceza bu faizin belki de çok üstünde olacaktır. Bu yüzden önlemi erken almak lazım. Şu haberimizi mutlaka inceleyiniz:

Kredi ve Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur

Şimdi size kredilerinizi nasıl yapılandıracağınıza dair ayrıntıları sunalım.

Kredimi  Ödeyemiyorum  Nasıl  Yapılandırırım?

Öncelikle yapmanız gereken şey, her ay ödeyebileceğiniz miktarı belirlemektir.

Aylık ödemeniz gereken taksit miktarı 1.000 TL ama siz en fazla 750 TL ödeyebilirsiniz diye düşünelim. Bunu banka görevlisine açık açık söyleyin. O da, aylık ödemenizi  750 TL’ye veya ona en yakın rakama indirecektir.

Bunun sonucunda, taksitlerinizin sayısını belki 3 ay, belki  6 ay, belki 12 ay arttıracaktır. Taksit sayınızın kaç ay artacağı; borcunuzun miktarına, kaç aylık ödemenizin kaldığına, borca eklenecek faiz miktarına göre değişir.

Ama her şey bu kadar basit değil. Bazı bankalar, kredi yapılandırmasını hemen kabul etmeyebilir. “Yasal Takibe düşmediğiniz sürece, kredinizi yapılandıramıyoruz” diyebilirler.

Bu onların da hakkı ve hiç bir yasal zorunlulukları yok.

Böyle bir durumda yapmanız gereken şeyler ise gayet basit. Ya hakkınızda yasal takip başlayana kadar beklemek. (Ki bunu kesinlikle önermeyiz) Ya da hemen diğer bankalara başvurmak. Bunun iki türlü yolu vardır. Birincisi, eğer daha önce kredilerinizde çok büyük sorunlar yaşamadıysanız diğer bankaya kredi borcu transferi yapabilirsiniz. Diğer önerimiz ise;  ikinci bir kredi çekmek. İkinci krediyi nasıl çekeceğinizi  ayrıntılarıyla öğrenmek istiyorsanız şu yazımızı mutlaka okuyunuz:

Kredi Öderken Tekrar İkinci Bir Kredi Çekebilir Miyiz

Şimdi Biz Size, Borç Transferini Nasıl Yapacağınız İle İlgili İpuçlarını Sunalım:

Öncelikle bilmeniz gerekiyor ki; kredi borcu transferinde  borcun ancak tamamını transfer edebilirsiniz. Yarısını ya da az bir kısmını değil. (Eğer transfer ettiğiniz borç, kredi kartınızın borcuysa toplam borcunuzdan daha az kısmını transfer etmenizde bir engel yoktur ama normal kredi borcuysa taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi vs.) tamamını transfer etmek zorundasınız)

Ayrıca bazı bankalar, ihtiyaç kredisinin ve taşıt kredisinin transferini kabul ederken; konut kredisinin ve kredili mevduat hesabının (KMH) transferini kabul etmiyorlar. Banka görevlisinden bu konu hakkındaki bilgileri mutlaka alınız.

Dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri de şudur. Borcunuzu transfer edeceğiniz bankanın faiz oranı, asıl borcunuzun olduğu ilk bankanın faiz oranından daha düşük olmalı. Aksi takdirde borç ödemenizi kolaylaştırmak isterken daha da içinden çıkılmaz bir hale sokabilirsiniz. Faiz oranlarına mutlaka dikkat edin. Borç transferi konusunda en uygun borç transferi yapan bankaları anlattığımız şu konumuzu mutlaka inceleyiniz:

En Uygun Borç Transferi Kredisi Veren Bankalar

Ayrıca, dosya masraflarınızı mutlaka hesaplatın ve belgesini de talep edin. Daha sonra başvuracağınız Tüketici Hakem Heyetleri aracılığıyla, bu masraflarınızı geri alabilirsiniz.

En önemlisi de, tüm bu işlemlere; yasal takibe düşmeden ilk 60 gün içinde başlayın. Yoksa iş işten geçmiş olabilir.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da şu ki; kredi borcu transferiniz başarıyla gerçekleştiyse, ilk borcunuzun olduğu bankaya bunu mutlaka bildirin. Aksi takdirde o ilk bankanız hiç de beklemediğiniz sıkıntıları başınıza sarabilir.

Kredilerimizin aylık taksitlerini ödeyemediğimiz zaman nasıl bir yol izleyeceğimizi ve bu aylık ödemeyi nasıl yapılandırabileceğimizi sizlerle paylaştık. Umarız faydalı olabilmişizdir. Hepinize Ödeme kolaylığı diliyoruz…

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.