Kampanya Bulucu

Kredili Mevduat Hesabı Nedir ?

Kredili mevduat hesabı (KMH), herhangi bir mevduat hesabına tanımlanarak kullanılan bir kredi türüdür. Mevduat hesabında para bulunmadığı zaman ek hesap oluşturarak belirlenen limitler ölçüsünde kişinin hesabına para tanımlanır.

Kredili Mevduat Hesabı Limiti Ne Kadardır?

Kredili mevduat hesaplarının limitleri müşteri tarafından belirlenir ve bankanın onayına sunulur. Müşterinin geçmişindeki bankalarla olan ilişkileri, kişinin kazancı ve mal varlığı göz önüne alınarak banka tarafından onaylanır.

Kredili Mevduat Hesabı ile Neler Yapılabilir?

Kredili mevduat hesabı tanımlandığında kişinin kendi parası gibi kullanılabilir. Bu para ile borç ödenebilir, alışveriş yapılabilir, otomatik ödeme talimatı verilen faturalar ödenebilir ve internet üzerinden alışveriş de yapılabilir.

Kredili Mevduat Hesabı ile Para Transfer İşlemleri Yapılabilir mi?

Kredili mevduat hesabı ile EFT/Havale gibi para transfer işlemleri kesintisiz yapılabilir.

Kredili Mevduat Hesabı Faiz Oranları Nelerdir?

Kredili mevduat hesabının faiz oranları bankadan bankaya göre değişiklik gösterse de normal kredi türlerinden daha yüksek olduğu için pek çok insan tarafından acil olmadığı sürece tercih edilmemektedir.

Kredili mevduat hesaplarına uygulanan faiz oranları ve bankaların farklı uygulamaları hakkında detaylı bilgiye şu haberimizden ulaşabilirsiniz:

Ek Hesap Faizi Nasıl Hesaplanır

Kredili Mevduat Hesabı Nerelerde Kullanılır?

Kredili mevduat hesabının, hesapta mevcut bulunan nakit paradan farkı bulunmamaktadır. Bu hesap ile nakit çekilebilir, alışveriş yapılabilir ve hatta ödeme talimatı verilen borçlar ödenebilir.

Kredili Mevduat Hesabına Nasıl Başvurulur?

Kredili mevduat hesabı tanımlanması için ilgili bankanın herhangi bir şubesine gidilmesi yeterlidir. Buna ek olarak maaş alınan bankaya gitmek veya internet bankacılığı hizmetlerini kullanmak başvuru süresini kısaltacaktır.

Kredili mevduat hesabı açılırken nüfus cüzdanı fotokopisi ve gelir belgesi gerekmektedir. Bu belgelerin bulunması dahilinde banka ve kişi arasında bir sözleşme imzalanır. Bu şekilde kredili mevduat hesabı başvurusu tamamlanmış olur. Bankanın ilgili başvuruyu onaylaması ile limit belirlenir. Bu limit müşterinin talebi doğrultusunda belirlense de genel olarak maaş ile orantılı olmalıdır.

Kredili Mevduat Hesabı Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Kredili mevduat hesabının kullanılması ile kişinin bankaya borcu oluşur. Bu borcun ödenmesi, ilgili hesaba ilk nakit girişi ile gerçekleşir. Borç ve borca işlenen faizler hesaba para girmesi ile otomatik olarak kesilir. Fakat hesaba belirli bir süre boyunca nakit girişi olmazsa bu borcun kişi tarafından bankaya yatırılması gerekir.

Kredili Mevduat Hesabının Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Kredili mevduat hesabının kullanılması bazı durumlarda kişilerin kurtarıcısı olabilirken, bazen de kişileri ekonomik bir yük altında bırakmaktadır. Çünkü kredili mevduat hesaplarının faiz oranları, diğer kredi türlerine nazaran daha yüksektir. Ayrıca faiz oranları dışında belirli masrafları da bulunmaktadır. Bu yüzden acil olmadığı takdirde kredili mevduat hesabının kullanılmaması gerekir.  Özellikle başka bir kredinin veya kredi kartının kullanılma durumu varsa KMH tercih edilmemelidir. Öte yandan ödenmesi gereken acil bir borcun ödenmesi KMH ile gerçekleştirilebilir. Aynı şekilde acil nakit ihtiyacı da KMH sayesinde giderilebilir. Fakat bu gibi durumlarda KMH’nin maaş gününe yakın tarihlerde kullanılmasını tavsiye ederiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.