Kampanya Bulucu

Kredide Ekspertiz Raporu

Ekspertiz Raporu Nedir?

Banka, konut kredisi hizmetinde krediyi kullanacak kişinin seçmiş olduğu konutun asıl değerini belirlemek adına bir eksper gönderir.  Alanında uzman olan bu kişi satın alınacak evi her yönüyle inceler ve evin değerini belirlemek amacıyla bir rapor oluşturur. Bu rapora ekspertiz raporu denir. Bu rapor değerlendirme uzmanı tarafından bankaya teslim edilir. Banka bu raporu göz önünde  bulundurarak konut kredisi şartlarını oluşturur.

Ekspertiz Raporu Tarafsız mıdır?

Bilinenin aksine eksper kişiler, banka tarafından görevlendirilmiş banka görevlisi kişiler değildirler. Günümüzde eksper şirketleri bulunmaktadır ve bu şirketler değerlendirme yapabilmek adına lisans almalıdır. Bu şirketlerde uzman olarak çalışan kişilere ise eksper denir. Banka bu şirketler ile anlaşma yaparak konut kredisi için eksper tayin eder. Bu yüzden eksperler tarafından hazırlanan ekspertiz raporları tarafsızdır. Çünkü uzmanlar belirli bir kurum ve baskı altında çalışmamaktadırlar.

Kredi Ekspertiz Süreci Nasıl İşler?

Konut kredisi kullanmak isteyen kişi kredi kullanımı esnasında satın almak istediği konutu belirler ve bunu bankaya bildirir. Bu konut, tamamlanmış bir ev olabildiği gibi inşaat halinde bir konut da olabilmektedir. Banka krediyi vermeden önce kişi tarafından bankaya bildirilen konutun piyasa değerini belirlemek için bir eksper firmasıyla anlaşır ve bu firma konutu incelemesi için bir eksper tayin eder. İnceleme sonrası eksper tarafından hazırlanan ekspertiz raporu şirket araçlığı ile bankaya gönderilir. Bu raporda belirtilen konut özellikleri ve konutun gerçek değeri doğrultusunda kişiye konutun % 75’ine kadar kredi verilir. Banka istese de dahi bu miktar üstünde kredi veremez. Yasalar gereğince konut kredilerinde satın alınacak evin gerçek değerinin maksimum % 75’ine kadar kredi verilebilir. Geri kalan % 25’lik kısım kredi kullanacak kişi tarafından peşin olarak karşılanır. Fakat peşin olarak karşılamak istemeyen kişi bu kısım için de bir bankadan ihtiyaç kredisi kullanabilir.

Kredi Ekspertiz Raporu Neye Göre Hazırlanır?

Kredi ekspertiz raporunda ilgili konutun piyasa değeri yer almaktadır. Bu değerin doğru bir şekilde belirlenebilmesi için konutun işini iyi bilen bir uzman tarafından detaylı bir şekilde incelenmesi gerekir. Bu yüzden konutun incelenmesi adına konutun yaşı, konumu, bulunduğu çevredeki evlerin değeri, konutun yüzölçümü, gelecek dönemlerdeki tahmini değer değişimi gibi pek çok kritere dikkat edilmektedir. Bu kriterlerin iyi incelenmesi ve analiz edilmesi ile konutun gerçek piyasa değeri belirlenebilir. Belirlenen bu değer doğrultusunda ekspertiz raporu hazırlanır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.