Kampanya Bulucu

Kredide Ekspertiz Raporu Nedir

Ekspertiz Raporu Nedir: Ekspertiz raporu, konut kredisi ile ev sahibi olmak isteyenlerin almak istedikleri evin mali değerini belirleyen bir rapordur. Belirlenen değer ölçüsünde bankalar kredi şartlarını düzenleyerek konut kredisi oluştururlar.

Ekspertiz Raporu Nasıl Düzenlenir?

Konut kredisi kullanımında devreye giren ekspertiz raporu, satın alınmak istenilen evin belirli özelliklerinin göz önünde bulundurulması sonucu düzenlenmektedir. Evin inşaat halinde olup olmadığı, şayet inşaat halinde ise yüzde kaçının tamamlanıp tamamlanmadığı ve inşaat maliyeti, konutun bulunduğu il, ilçe ve mahalle, konutun metrekaresi ve özellikleri, konut çevresindeki evlerin değerleri, konutun bulunduğu jeopolitik konum gibi pek çok özelliğin incelenmesi ile ekspertiz raporu oluşturulur. Bunun için ise banka tarafından belirlenen bilirkişi incelemesi gerçekleştirilir.

Ekspertiz raporunun düzenlenmesinin ardından tapu dairesine gidilir. Burada taşınmazın üzerinde ipotek, irtifak gibi herhangi bir durumun olup olmadığı araştırılır. Daha sonra ise belediyeden taşınmazın ruhsatı, projesi gibi ayrıntılar incelenir.

Ekspertiz Raporu Zorunlu mudur?

Ekspertiz raporu, konut kredisi kullanımında zorunlu olarak gerçekleştirilen adımlardan birisidir. Konut kredisini verecek olan banka ekspertiz raporu incelemeleri ile müşterisinin konut kredisi alıp alamayacağını belirler. Konut kredisi alabilen müşterilerin ise ne ölçüde kredi kullanacakları yine ekspertiz raporu sonucu belirlenmektedir. Genel olarak bankalar evin yasal değerinin % 75’i kadar konut kredisi vermektedirler. Geriye kalan kısım ise kredi kullanıcılarından peşin olarak talep edilir.

Ev Almak İçin En Uygun Zaman

Yakın bir zamanda ev almayı düşünüyorsanız yukarıdaki ilgili haberimizi mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

ETİKETLER: , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.