Kampanya Bulucu

Kredi Yıllık Maliyet Oranı

Kredi Yıllık Maliyet Oranı Nedir?

Kredi maliyet oranı, kredi kullanan bir kişinin ödeyeceği tüm kredi borcundan kullandığı kredi miktarının çıkarılması ile elde edilen bir değerdir. Bu maliyet oranının yıllık olarak hesaplanması da yıllık kredi maliyet oranını verir. Kredi maliyet oranı, bir nevi kişinin bankaya ödediği dosya masraflarını ve faizlerini belirtir.

Yıllık kredi maliyet oranının düşük olması kredinin ödeme tipi açısından uygun olduğunu gösteren bir değerdir. Günümüzde birçok insan kredi kullanmadan önce bütçe hesabı yaparken kredilerin bankalar tarafından tabelalarda gösterilen faiz oranlarına dikkat eder. Hâlbuki bir kredinin faiz oranı düşük olabiliyorken dosya masrafları bir hayli yüksek olabilir. Görünenin aksine bu durum krediyi uygun yapmamaktadır.

Uygun kredinin nasıl bulunacağı ve hangi kredinin en uygun kredi olduğuna dair detaylı bir değerlendirmeyi “En Uygun Kredi Nasıl Alınır” adli başlığımızda daha önce incelemiştik.

Kredi Yıllık Maliyet Oranı Nasıl Hesaplanır?

Bir kredinin yıllık maliyet oranının hesaplanabilmesi için öncelikle o kredinin faiz oranları ve tüm dosya masrafları bilinmelidir. Ayrıca ödeme gecikmesindeki faiz oranları da hesaba katılarak daha net bir değere ulaşılmalıdır. (Bakınız: “Kredi Çekerken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir”)

Yıllık kredi maliyet oranı hesaplanırken sözleşmede bahsi geçen çekilen kredi miktarı değil de alıcı kişinin eline geçen nakit para hesaba katılmalıdır. Çünkü bankalar kredi tabela değerinin bir kısmını keserek kullanıcı kişiye verirler. Kredinin aylık faiz oranı 12 ile çarpılarak yıllık kredi faiz oranı hesaplanır. Kullanılan kredi değeri ile yıllık faiz oranı çarpılır ve ödenmesi gereken yıllık kredi tutarı belirlenir.

Bu değere, kredi masraf ve komisyonları, ekspertiz ücreti, sigorta masrafları, belge masrafları gibi dosya masrafı adı altında banka tarafından kullanıcıdan alınan tüm bedeller de ilave edilir. Elde edilen değerden, kişinin bankadan almış olduğu net kredi miktarı çıkartılır. Sonuç olarak çıkan değer, o kredinin yıllık maliyet oranıdır.

Son olarak; kredi maliyet oranı hesaplaması hakkında daha detaylı bilgiye şu başlığımızdan ulaşabilirsiniz: “Kredi Maliyet Oranı Nedir, Nasıl Hesaplanır”

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.