Kampanya Bulucu

Kredi Yapılandırma

Borç Yapılandırma: Bir kredi ürününün kullanımı sonrası oluşan borcun ödenememesi durumunda bu borcun yapılandırılıp yeniden taksitlendirilmesi işlemine borç yapılandırma denir. Bu yapılandırma işlemi ile kişiye ait eski borç silinir ve yeni borç kişinin hesabına aktarılır. Artık kişi eskiye dair bir faiz vb. durumlar ödemeksizin yalnızca yeni borcunu ödemeye devam eder.

Yapılandırılan borç eski borçtan tamamen farklı bir borçtur. Kredinin tüm özellikleri talebe bağlı olarak değiştirilebilir. Lütfen inceleyiniz: “Borç Transferi Nasıl Yapılır”

Kredi Borcu Nasıl Yapılandırılır?

Bir kredi borcunun yapılandırmak için öncelikle bankanın bir şubesine başvuruda bulunmak gerekir. Bankaya borcun ödenemediğine gerekçesiyle yapılandırma talebinde bulunulur. Sistem kişinin dosyasını ve borcunu inceler ve otomatik olarak kişiye yeni bir ödeme planı oluşturur. Bu ödeme planı borçlu kişinin de talepleri doğrultusunda değiştirilebilir. Ödeme planının ve yeni kredi şartlarının borçlu kişi tarafından kabul edilmesi ile kişinin borcu yapılandırılmış olur.

Bu konu hakkında daha önce çok detaylı bir dosya hazırlamıştık. İncelemek için: “Kredi Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır”

Kredi Yapılandırmada Faiz Oranları Nasıl Değişir?

Yapılandırılan kredinin faiz oranları, vade sayısına ve yeni kredinin şartlarına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Yapılandırılmış kredi, bankalarda normal krediler arasında sayılmadığından tablo değeri olarak belirli faiz oranları bulunmaz. Bu faiz oranları kişiye ve krediye özeldir. Fakat genel olarak yeni kredinin faiz oranları eski krediye nazaran daha düşük olacak şekilde belirlenir.

Kredi Yapılandırma İşlem Ücreti Ne Kadar?

Kredi yapılandırma işlemi esnasında işlem ücretini bazı bankalar alırken bazı bankalar ise talep etmemektedir. Genel olarak alınan ortalama işlem ücreti 50 TL civarındadır.

Kredi Yapılandırma Esnasında Dosya Masrafları Çıkar mı?

Kredi yapılandırma işlemi yeni bir kredi oluşturma işlemi olduğundan dosya masrafları da bulunmaktadır. Fakat bu dosya masrafları, normal kredi dosya masraflarına oranla daha düşüktür.

Kredi Yapılandırma İşlemi Başka Bankadan Yapılabilir mi?

Bir kredinin yapılandırma işlemi yalnızca o borcun ait olduğu banka üzerinden yapılabilir. Fakat bir borcun kapatılması adına kullanılacak krediye de refinansman kredisi denir. Bu kredi başka bankalardan da alınabilir. Alınan refinansman kredisi ile kişi mevcut borcunu kapatır ve yeni borcunu ödemeye başlar.

Kredi Yapılandırma İşlemi Mantıklı mı?

Kredi yapılandırma işleminin avantajları bulunduğu gibi dezavantajları da vardır. Mevcut kredi borcunu ödeme gücü olmayan kişiler için kredi yapılandırmak veya refinansman kredisi kullanmak oldukça mantıklıdır. Çünkü ödenmeyen krediler günden güne faize girer katlanarak büyür. Ayrıca 90 gün boyunca ödenmeyen borç için yasal takip başlatılır.

Bu yasal takip süreçlerinde krediye eklenen dosya, avukat, icra vb. masraflarla mevcut kredi borcu neredeyse 2 katına kadar çıkabilir. Buna ilaveten bu süreç sonunda haciz işlemleri, hapis cezası gibi pek çok büyük problem doğabilir. Böyle durumların yaşanmaması adına ödenemeyen kredinin yapılandırılması oldukça mantıklıdır.

Fakat yapılandırma işlemi de kişinin maddi gücü doğrultusunda yapılmalıdır. Öte yandan, bir kişinin mevcut kredi borcunu ödeme gücü varsa fakat rahatlamak adına yapılandırmak istiyorsa bu ne yazık ki çok tavsiye edilmez. Çünkü her ne kadar yeni kredinin faiz oranları eski krediye oranla düşük olsa da dosya masrafları, vade sayısı vb. durumların eklenmesi ile ödenecek yeni kredi borcu, eksiye oranla daha yüksektir. Bu da kişi gereksiz maddi zarar sokar.

Son olarak; şu konu başlığımız da ilginizi çekebilir: “Borç Transferi Kredisi Veren Bankalar”

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.