Kampanya Bulucu

Kredi ve Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur

Kredi ve kredi kartı borçları, son zamanlarda pek çok kişinin yaşamış olduğu ekonomik sıkıntıların başında gelmektedir. İnsanlar, bankalardan ve çeşitli finans kuruluşlarından kullanmış oldukları kredilerin borçlarını ödeyebilmek için çeşitli alternatif yollar arayışı içindedir.

Kredi Nedir, Kredi Türleri Nelerdir?

Kredi, bankalar ve finans kuruluşları tarafından insanların birtakım ihtiyaç ve taleplerini giderebilmek adına geri ödenmek sureti ile verilen nakit paradır. Bu para, kişi ve banka arasında yapılan sözleşme ile belirli vade boyunca belirli faiz koşulları ile geri ödenmektedir.

Kredilerin ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi, konut kredisi gibi çeşitleri bulunabilmektedir. Her kredi türünün bankaya özel birtakım ödeme koşulları bulunmaktadır. Bu ödeme koşulları, belirli yöntemler dahilinde gerçekleşir.

Kredi Kartı Borcu Avukatlık Olursa

Kredi Kartı Nedir, İşleyişi Nasıldır?

Kredi kartı, bankalar tarafından kişilerin kullanması adına verilen ve içerisinde belirli miktarda limit bulunduran bir karttır. Bu kart ile belirlenen limit doğrultusunda nakit veya taksitli alışveriş yapılabilir.

Kredi kartlarının her ay belirlenen tarihlerde hesap kesimi olmaktadır. Hesap kesim tarihine kadar yapılan alışverişlerin toplamı aylık borç olarak belirlenir. Ve genelde 10 gün olmak sureti ile bu dönemlik borç ödenmelidir. Son ödeme tarihine kadar ödenmemiş borçlara gecikme faizi uygulanır. Bu borcun ödenmemesi devam ederse borç toplu olarak faizli bir şekilde bir sonraki aya aktarılmaktadır.

Kredi kartı kullanırken dikkat etmemiz gereken hususlar nelerdir

Kredi Borcu Nasıl Hesaplanır?

Kredi borcu, kişilerin bankalardan çekmiş oldukları kredi miktarına birtakım ek masrafların eklenmesi ile oluşturulmaktadır.

Çekilen kredi tutarı

Dosya masrafları

Toplam krediye uygulanacak faiz

Bankaya ve çekilen kredi türüne göre değişiklik gösterse de ana hatları ile kredi masrafları yukarıda belirtilen maddelerden oluşmaktadır. Bunlara ek olarak gecikme yapılırsa gecikme faizi ve yasal işlem başlatılması durumunda yasal işlem masrafları da kredi borcuna eklenmektedir. Ayrıca kredi anlaşması ile verilen banka hesap kartlarının yıllık kart ücreti de kredi kullanan kişilere aittir.

Kredi ve Kredi Kartı Borcu Ne Kadar Sürede Ödenmelidir?

Kredi borcu, bankalar ile kredi kullanan müşteriler arasında kredi başvuru sonrası kredi çekim sırasında yapılan anlaşmalar gereğince ödenmelidir. Kredi borçlarının, faizler dahil aylık belirlenen tutarı belirlenen ödeme tarihleri arasında yapılmalıdır. Aynı şekilde kredi kartlarının da hesap özetleri gereği belirlenen borçlar son ödeme tarihine kadar ödenmelidir. Bu tarihlerin gecikmesi durumunda banka tarafından belirlenen günlük gecikme faizi uygulanır.

Bazı bankalar, müşterilerine sunmuş olduğu bazı kredi türlerinde ödemeleri belirli süre sonra başlatabilmektedir. Örneğin; mayıs ayında çektiğiniz kredinin ödemesi eylül ayında başlayabilir. Bu durumda ödenmeyen süre boyunca herhangi bir faiz işlememektedir. Fakat kişiler, kendi inisiyatifleri doğrultusunda ödenmemesi gereken aylarda da ödeme yapabilirler.

Kredi veya kredi kartı borcunun aylık ödenmesi gereken peşin tutarının ödenmemesi durumunda günlük gecikme faizi uygulanır. Bu durumun üst üste 3 ay gecikmesi kredi takibi başlamasına yol açar. Buna göre 90 gün boyunca ödenmeyen kredi borcu, bankanın ilgili kredi takip bölümüne aktarılmaktadır. Bu departmanda görev alan kişiler, bankaya borcunu 90 gün boyunca ödememiş kişiler ile iletişim halindedirler.

Kredi Kartımı Nasıl Kapatıp İptal Ettirebilirim

 Banka Borç Hatırlatması

Bankalar, kredi borcu bulunan kişilere sms, mail, ihtarname veya telefon yolu ile borç hatırlatmasında bulunurlar. Borcun ödenmediği ilk zamanlarda sms yolu ile borç hatırlatması yaygındır. Borç aksamasının uzaması veya borcun ödenmediği tarihten itibaren 90 günün geçmesi durumunda bankanın ilgili takip bölümü tarafından kişiler telefon yolu ile borç hatırlatmasına maruz kalmaktadırlar. Ayrıca kişinin ikamet adresine banka tarafından yazılı olarak ihtarname gönderilmektedir.

Banka Kredi Takip Süreci

Bankaların kredi takip bölümleri, 90 gün boyunca kredi borcunu ödememiş kişilerin kredi borçlarını ödemesine dair işlemlerle ilgilenirler. Bu bölüme aktarılan dosyalar incelendikten sonra borcu bulunan kişiler aranır. Bu kişilere 7 gün içerisinde borcun tamamını kapatma fırsatı sunulmaktadır. Kişi, dilerse yasal takip sürecine girmeden kendisine tanımlanan 7 gün içerisinde borcun tamamını kapatabilme şansına sahiptir. Burada kredi borcu bulunan kişilere tanınan 7 gün, bankalardan bankalara göre değişiklik gösterebilmektedir. Bazı bankalar bu süreci atlayıp 90 gün sonunda kişiler için direkt olarak yasal süreç başlatabilirler.

Kredi borcu bulunan kişiler, kendilerine tanınan 7 günlük ödeme süresini uzatma talebinde bulunabilirler. Bankanın kredi takip departmanınki kişiler ile kredi borcu bulunan kişilerin anlaşması ile bu süre uzatılabilir veya bu süre içerisinde borcun bir kısmının yatırılacağına dair bir anlaşmaya varılabilir. Bunlara ek olarak mevcut kredi borcunun yapılandırılması işlemi de gerçekleştirilebilir.

İdari Takip ve Yasal Takip Nedir

Kredi ve Kredi Kartı Borcu Yapılandırma İşlemi

Kredi veya kredi kartı borcunu 90 gün boyunca ödemeyen kişiler, bankanın idari takip bölümü ile yapacağı anlaşmalar sonrası mevcut borcunu yapılandırma işlemine gidebilirler. Bu durumda kişiye ait toplam borç, karşılıklı sözleşme ile belirlenen vade sayısına bölünerek her ay olmak sureti ile ödenir.

Kredi borcu yapılandırma işlemleri, belirli faiz tutarını da beraberinde getirmektedir. Buna göre vade sayısı ile doğru orantılı olarak toplam borca uygulanan yapılandırma faizi artmaktadır.

Kredi borcunu yapılandıran kişiler, bankaların kara liste olarak adlandırdıkları listeye girmektedir. Bu liste, birkaç aşamadan oluşsa da genel olarak yapılandırma işlemi uygulanan kişi, Türkiye genelinde mevcut faaliyet gösteren hiçbir bankadan 5 yıl süresince kredi ve kredi kartı kullanamaz.

Yapılandırılan kredi borcunun her ay düzenli bir şekilde ödenmesi gerekmektedir. Eksik ödenen veya ödenmeyen borç sonrası kişiler, banka tarafından direkt olarak yasal takibe alınabilir. Bu durumda yapılandırma sonrası kişilerin oldukça dikkatli olması ve aylık ödemesi gereken miktarı aksatmamak gerekir.

Kredimi Ödeyemiyorum, Nasıl Yapılandırırım

Kredi Borcu İçin İhtiyaç Kredisi

Bir bankaya ait kredi borcunun ödenmemesi durumunda başka bir bankadan borç transfer işlemi ile ihtiyaç kredisi alınabilir. Bu durum acil ödenmesi gereken yüksek meblağ borca sahip kişiler için oldukça avantajlı bir durumdur.

Kredi Kartı Borcunu Banka Kredisi Çekerek Kapatmak

Kredi Borcu Yasal Takip Süreci

Kredi veya kredi kartı borcunu belirlenen süreler içerisinde ödemeyen ve son ödeme tarihi üzerinden 90 günü geçiren, 90 gün sonrası 7 gün içerisinde ödeme sözü verip ödeme yapmayan ve kredi borcunu yapılandırıp aylık taksitlerini yatırmayan kişiler için borcun tahsilat edilmesi amacıyla banka tarafından yasal takip süresi başlatılır. Bu yasal takip süresi, kişiler için oldukça sancılı geçebilmektedir.

Yasal takip süresi, belirli aşamalardan oluşur. Öncelikle kişiye ait oluşturulan borç dosyası, bankanın anlaşmalı olduğu avukata aktarılır. Avukat, banka adına bankaya borcu olan kişilerden yasal yollarla borcu tahsil etmek amacıyla yasal işlemleri takip eder. Uygulanacak olan bu yasal işlemler, borcun büyüklüğüne göre değişebilmektedir.

Kişiler, yasal takibe girmiş borçlarını ödemek adına avukat ile iletişim kurabilirler. Avukat ile yapılacak karşılıklı anlaşma ile kredi borcu kolay yoldan kapatılabilir. Fakat ilgili kredi borcu avukata aktarıldığından dolayı avukat masrafları ve yasal takip için ödenecek ek ücretler, kişinin borcuna eklenir. Bu durumda mevcut kredi borcu bir hayli fazla yükselebilmektedir.

Avukat ile herhangi bir anlaşma yapılmaz veya avukat ile yapılan anlaşma sonrası borç ödenmez ise dosya avukat tarafından icra müdürlüğüne aktarılır. Bu işlem sonrası mevcut borca icra ve haciz işlemleri masrafları da eklenmektedir.

Kredi Kartı Borcu Ödenmediğinde Yasal Takip Süreci Nasıl İşler

Kredi Borcu İcra ve Haciz İşlemleri

Kredi borcunun ödenmemesi ve icra ile ilgili daireye aktarılması sonucu borcun tahsil edilmesi için kişinin maaşına blokaj uygulaması yapılır. Buna göre tüm borç tutarının tamamlanmasına kadar kişiler, maaşlarının bir kısmını belirli süre boyunca almazlar. Haciz ile maaştan kesilecek miktar maaşın 1/4’i oranındadır. Ayrıca kişinin çalıştığı kuruma da haciz yazısı gönderilir. Şayet kişi kredi kullanımı sırasında bir taşınmaz mal varlığını ipotek ettirdiyse haciz doğrudan bu mal varlığına gelir.

Maaşa uygulan blokaj işleminin dışında kişilerin üzerinde bulunan bir taşınmaza da haciz gelebilir. Haciz işlemi borçlunun tarla, arsa, ev gibi gayrimenkul mallarına uygulanabileceği gibi, araba gibi menkul mallarına, hatta maaşına da uygulanabilir (1/4 oranında).

Mal varlığı veya düzenli geliri bulunmayan kişiler içinse hapis kararı çıkartılır ve kişi 3-6 ay olmak üzere hapis yatar.

Kredi Öderken Tekrar İkinci Bir Kredi Çekebilir Miyiz

Borcun karşılanması adına gerektiğinde konut içerisinde bulunan eşyaların bir kısmına da icra müdürlüğü tarafından el konulabilir. Konut içerisinde bulunan ev eşyalarının haciz işlemlerinde sadece iki adet bulunan eşyaların ancak birine el konulabilir. Örneğin iki adet televizyon varsa sadece biri alınabilir. Tek bir adet bulunan buzdolabı alınamaz.

ETİKETLER: , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 17 YORUM
 1. ismail cınar dedi ki:

  bankalardan cekilen tüm krediler ve kredi kartları tmsf ve worg verg sigorta sistemi ile sigortalanır ve bu sigorta ücreti kisiye yansıtılır yani hem parayı sigortadan alıyor hemde kisiye baskı uygulayarak kisiden alıyor sigorta yapılan birseyin tüm zararı sigorta karsılarken daha neden insanlardan alıyorlar bilgileri yok diye tabi sahsen ben 2000 tl borca karsılık 127 tl dosya masrafı ödüyerek hallettim benim kartımın sigortasından alınan parayı benden alamazsınız diyerek karsı dava acma hakkınız var

  1. kampanyabulucu dedi ki:

   Merhaba İsmail Bey;
   Bildiğiniz üzere Kişilere kullandırılan bütün kredi ürünlerinde sigorta zorunludur. Yani çekilen her kredinin sigortası vardır. Sizin bahsettiğiniz duruma göre çekilen hiç bir krediyi ödemememiz gerekir, çünkü zaten sigorta ödeyecek ve bize hiç bir yaptırımı olmayacak.
   Sizce de bu bahsettiğiniz durumda bir gariplik yok mu!
   Lütfen yanlış yönlendirmelerden kaçınalım. Bu konuyu ilerleyen zamanlarda başka bir haberimizde ayrıntılı olarak açıklayacağız.

 2. dılek açar dedi ki:

  esnaf kefalete evim ipotekli 22000tl 3 gecikmiş taksıdım var ayrıca garantı bankasına 17000 borcum var toplamda 40000 tl hwpsıne tek kredı bekebılırmıyım 750 babamdan maaşım var maaşımın tamamını taksıtlere yonlendırebilirim ne yapmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim

  1. kampanyabulucu dedi ki:

   Merhaba Dilek Hanım;
   İlgili şu haberimizi incelemeniz faydanıza olabilir: https://www.kampanyabulucu.com/en-uygun-borc-transferi-kredisi-veren-bankalar/

 3. tayfun arslankurt dedi ki:

  neden doğruları yazmıyosunuz borcunuzu ödemediğiniz taktirde maaşınızın bir bölümü veya tamamı na el konur demişsiniz bu yalan hiç bir güç maaşın 1/4 nden fazlasına el koyamaz ev eşyasınında 2 adet olanların birini alabilirler.sakın kanmayın kimse bişey yapamaz sadece ödetahütünde bulunup evrak imzalamayın bu arabulucu me sizi korkutup ağına düşürecek sizin üstünüzden para kazanacak…

  1. adem bal dedi ki:

   arkadasa katiliyorum.kimse korkmasin.ben 2009 da kart kredi vs bicok bankadan toplam
   150bin cektim simdiye kadar kimseye tek kurus odemedim.adima kayitli hicbirseyim yok haczedilecek;)

   1. yasin çetin dedi ki:

    adem bey benimde iki bankaya toplam 70000 tl borcum var artık ödeyemez hale geldim.üstüme kayıtlı hiçbir şeyim yok.maaşlı sigortalı çalışıyorum.banka bana ne yapabilir.ben ne yapmalıyım.bu konuda bana bilgi verebilirmisiniz.

 4. Niyazi Kalafat dedi ki:

  Bankalara toplam 80000tl borcumvar iki kere intihar gecirdim işsizim borçla borç kapadım buhale geldim hiç odeme yapmassamolurmu ustumde hiç mal yok

  1. mustafa yolcu dedi ki:

   niyazi bey hiç takma kafana hiçbir halt olmaz,üzrinde mal,para bulundurma haciz dosyalarını takip etme git mal beyanında bulun,borcun yokmş gibi hayatını yaşa,sigortalı olursanda enfazla 1/4 girsinler sıraya beklesinler emin ol o borcu çok cüzzi rakamlara kapatacaksın sen para biriktirmey bak

 5. Burak Saraç dedi ki:

  merhaba. benim işlermn kötü gitmesnden dolayı hsbc banka kartımdan dolayı bloke oldu ve anapara 7000 iken şuan 12000tl borç çıkardılar önüme. ve ben emekliyim 9yıldır ğzerime hiç bir mal varlıgım yok hepsi eşim ve cocgmn üzerine emekli maaşıma dokunablirlermi banka.

 6. servetçalışkan dedi ki:

  Kiredi cekemiyorum takipim var neyapa bilirim yardımcı olurmusunuz

 7. ibrahim babadag dedi ki:

  2 bankaya dagnik borcum var 82lira yüzünden banka takibine girmisim kredi cikmiyor yardimci olurmusunuz 0505903….

 8. mustafa yolcu dedi ki:

  merhaba arkadaşlar kredi ve kredi kartı borcu olanlar iyi okusun,
  2010 yılnda bir işyeri açtım,(tabi krediyle )daha sonra bir işyeri daha derken bir işyeri daha,ilk başlarda güzel kazandık fakat malum paralel yapı bizide vurdu ve kötü gitmeye başladı kredi üstüne kredi kredi kartı üzerine kredi kartı derken geceler kabus olmaya başladı ve malum son iflas bayrağı.önce üzerimde nevar ne yok hepsini çıkardım evimi sattım kiraya çıktım ve orayıda nüfusa bildirmedim,annemin arasıra takıldığı kendi bir evi vardı kaydımıda oraya aldırdım,bu arada eşimde benimle aynı şekilde borç batağındaydı malum oda iş kadınıydı.toplam borç 500 bin tl yi buldu en son hatırladığım önce 90 gün neredeyse hergün banka görevlileri baktım olacak gibi değil iş yaptırmıyorlar yeni bir numara aldım diğer hattımıda açık tuttum.90 ün sonunda artık yasal takip başladı ve avukatlar arasıra dosya önlerine geldikçe aradılar,yok bilmem borcun şukadar yok haciz gelir bilmem ne,arkadaşlar kaybedecek birşeyin yoksa bunların hepsi boş sigortalı çalışanın enfazla maaşının 1/4 üne haciz gelir ve sıraya girerler başkada hiçbir halt olmaz evine haciz gelir emin olun banka evden eşya kaldırma meraklısı değildir arkadaşlar yazar çizer gider,hergötürdüğü eşyanın 7 emin depo kirası var senin buzdolabınamı kaldı banka,arayan arkadaşlar borcu birşekilde yapılandırıp size o imzayı attırmaya çalışır asla ve asla atmayın hatta fırça bile atabilirsiniz.eğer imzalayıp ödemezseniz hapis cezası var.bir müddet sonra aramalar azalacaktır buarada her açılan icra davası için mutlaka dosyanıza mal bildirimi yapmayı unutmayın aksi taktirde bi bakmışınız polis çevirmesinde yakalama kararı çıkmış boşu boşuna yakalanma saatine göre 1 gece nezarette hoş vakitler geçirebilirsiniz.avukatlar bu borcun ödenemeyecek olduğuna kanaat getirdiğinde çeşitli indirimler yapar faiz siler taksit yapar ama hiç gerek yok borcun varlık şirketlerine satılmasını bekleyin birgün bir telefon hoooop senin 20000 tl lik borcun amcamın biri tarafında 15000 tl ye düştüğünü söylüyor oyuna gelmeyin yemezler o borcu amcam enfazla 3000 tl ye almıştır yok dersin kapatır aradan gene birzaman hooooppp senin borç 10000 tl olmuş,yok kardeşim 5000 tl var ister al ister alma o yok diyecektir ama çok uzun süre geçmeden gel kapatalım der ve o borçtan kurtulursun.gelelim onca yazıdan çıkarılacak derse 1. si mümkünse bankaya hiçbulaşma paran varsa otur ye yoksa aç kal ama cüzdanındaki olmayan parayı seninmiş gibi kullanma,2.si hadi bulaştın asla borcu borçla kapatma,3.sü hadi onuda yaptın artık bir noktada tıkanacaksın bunu sakın unutma ve tedbir almaya başla.4.sü ve en önemlisi katiyen borç için evinin huzurunu kaçırma sal gitsin artık seni allahtan başka kimse kurtaramaz dua et ama asla kafaya takma düşünsene canını alamıyacaklarına göre ne takıyorsunki.
  herşeyin başı sağlık arkadaşlar hiçbirşey senin kızının oğlunun eşinin annenin babanın gözyaşından daha

  1. Rumeysa dedi ki:

   Mal bildirimi dediginiz aceze varakasi diyorlar o mu acaba

   1. kampanyabulucu dedi ki:

    Aciz vesikası icra takibi sonunda alacaklıya alacağının ödenmeyen kısmı için icra dairesince verilen belgedir.

 9. Hasan korkmaz dedi ki:

  10 yıl önce iflas ettim 140 bin tl kredi kartı ve kredi borcum vardı odeyemedim hala odeyemiyorum üzerime bişey yok sonu ne olur bilmiyorum

 10. coskun dedi ki:

  garanti bankasına 12 bin tl borcum var 2. takstin günüde 15 gün gecti yaklasık 45 gündür odeme yapmıyorum banka banka son gün olarak 2 gün daha verdi odenmesse borcun tamamından sorumlu olacakmısım 12 bin tl yi hepsini odemem gerkmiş banka bana göz dagımı veriyor gercekten alırmı