Kampanya Bulucu

Kredi Skoru Puanı Nasıl Yorumlanır

Kredi Kayıt Bürosu tarafından her müşteriye bir kredi skoru ya da diğer adıyla kredi puanı verilmektedir. Bu kredi puanları ise bizlerin kredi başvurularında kullanılır ve bu skora göre banka kime kredi kullandırıp kullandırmayacağına veya kime ne kadar kredi kullandıracağına karar verir.

Kısacası kredi skoru bizim bankacılık sektöründeki güvenirliğimizi gösteren karnemizdir. Bu yazımızda kredi skorunun hangi puan aralıklarının ne anlama geldiğini ve nasıl yorumlanması gerektiğini açıklayacağız. Yazımızın başında şu durumun altını çizmekte fayda görüyoruz: Her bankanın kredi politikası farklıdır. Bazı bankalar kredi notunuz düşük diye size kredi vermez iken, bazı bankalar aynı miktar krediyi size kullandırabilir.

Kredi Skoru 600 700 800

Kredi skorunuz bu puanlar arasındaysa bankacılık sektöründe riskli kategoridesiniz demektir. Hiçbir  banka 600-700 gibi düşük skorlardaki müşterilerine kredi ya da kredi kartı kullandırtmamaktadır. Bu kadar düşük bir kredi skoruna sahip iseniz kredi ödemelerinizi birçok defa aksatmışsınız ve takibe girmişsiniz demektir. Hiçbir banka size kredi kullandırtmak istemeyecektir.

Bu durumda kredi skorunuzu artırmak için ilk yapmanız gereken şey bekleyen ve gecikmeye girmiş bütün ödemelerinizi yapmaktır. Ayrıca bir süre boyunca da taksitlerinizi düzenli ödemeniz gerekmektedir.

Kredi Skoru 800 900 1000

Kredi skorunun 800-1000 puan aralığındaysa az riskli kategoridesiniz demektir. Her ne kadar puanınız az riskli olarak değerlendirilse de birçok banka size kredi kullandırtmak istemeyecektir. Kredi kullandıran bankalar da düşük limitlerde ve uzun vadelerde kredi kullandırma yolunu seçecektir. Genel olarak birçok banka kredi talebinize olumlu cevap vermeyecektir.

Kredi puanının 1000’in üzerinde olması yine bir nebze olumlu değerlendirilebilir ama hala kredi kullanma ihtimaliniz çok düşük demektir. Mevcut geciken ödemelerinizin hepsini ödeyin, kredi kartlarınızın aylık ödemelerini de zamanında yapınız ve kredi skorunuzu yükseltmeye çalışınız. Kredi skorunuzu nasıl artırabileceğinize dair ayrıntılı bilgiyi şu haberimizde bulabilirsiniz:

Banka Kredi Notu Nedir, Nasıl Yükseltilir

Kredi Skoru 1000 1100 1200 1300

Kredi skorunuz 1000 ve 1300 puan aralığında ise bankacılık sektöründe normal bir müşteri olarak değerlendirilirsiniz.  Ödemesi devam eden bir krediniz bulunmuyor ise kredi kullanabilme ihtimaliniz yüksektir. Yine de bankalar sizden kefil veya ipotek talep edeceklerdir. Düşük limitli, uzun vadeli, düşük taksitli kredi kullanabilirsiniz.

Unutmayınız ki yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bankaların kredi politikaları farklılık göstermektedir. Bir banka size kredi kullandırtmaz iken bir diğeri kredi talebinize olumlu cevap verebilir.

Kredi Skoru 1300 1400 1500

Kredi skorunuz bu puan aralıklarında ise bankalar için iyi bir müşterisiniz demektir. Çoğu banka size kredi kullandırtmak isteyecek ve kredi kartı verecektir. Daha önce kredi çekmiş ve bütün taksitlerinizi birkaç aksatma dışında zamanında ödemişsiniz. Ayrıca kredi kartı ekstrelerinizi de genelde düzenli olarak ödemişsiniz demektir.

İhtiyacınız olan kredi yüksek limitlerde ise kredi kullanabilme ihtimaliniz düşüktür ama düşük limitli kredi taleplerinizi mutlaka bir bankadan karşılayabilirisiniz. Kredi başvurusu yapmadan önce mutlaka kredi kartı ekstrelerinizi ödeyin ve öyle kredi başvurusu yapınız.

Kredi Skoru 1600 1700 ve Üzeri

Siz bankalar için mükemmel ve ideal bir müşterisiniz demektir. Daha önceden birçok defa kredi çekmiş ve bütün ödemelerinizi zamanında yapmışsınız. Kredi kartı ekstrelerinizi de aksatmadan ödemiş ve şu anda birden fazla bankadan kredi kartı kullanıyorsunuzdur. Hiçbir zaman bankalar ile avukatlık olmamış ve yasal takibe düşmemişsinizdir. Bankacılık sektöründe eski bir geçmişiniz var: Birden fazla kredi ve birden fazla kredi kartı.

Aylık gelirinize ve yaşınıza göre dilediğiniz krediyi bankaların belirlemiş oldukları limitler ölçüsünde kullanabilirsiniz.

ETİKETLER: , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.