Kampanya Bulucu

Kredi Sicili Ne Zaman Düzelir

Kredi sicili nasıl temizlenir? Sorusuna yanıt vermeden önce kredi sicili ya da kredi notu hakkında bilgi verelim. Kredi sicili, kişilerin ekonomik davranışlarının kaydının tutulmasıdır. Kredi başvurularınız, çektiğiniz kredileri ödeme oranınız, kredi kartı borcunuzu zamanında ödeyip ödememeniz gibi birçok finansal hareket Kredi Kayıt Bürosu (KBB) tarafından tutulur.

KKB Türkiye’de tüm bankaların müşterilerinin, banka hesaplarındaki risklerini ve olumlu durumları raporlayan bir data sistemidir. Bankalar müşterilerine kredi vermeden önce bu verilere bakarak, kredi verecekleri müşterilerin risk durumlarını öğrenirler. Riskli müşterilere yani kredi çekmiş ancak ödememiş, kredi kartı borcunu öderken hep geciktirmiş, idari ya da kanuni takibe uğramış müşterilere kredi vermezler. Çünkü bu tür riskli müşterilere verilecek kredilerin geri ödenmeme olasılığı yüksektir.

Kredi Sicili Nasıl Düzelir?

Kredileri ve kredi kartlarını maalesef her zaman düzenli ödeyemiyoruz. Bu durumlarda Kredi sicilimiz bozuluyor. Bozulan sicil ile de kredi çekmemiz zorlaşıyor. Bu yüzden kredi notumuzu düzeltmemiz gerekiyor. Kredi sicilini düzeltmek için yapmamız gereken birtakım şeyler bulunmaktadır.

Kredi sicilinizi düzeltmek için yapmanız gereken en önemli şey en kısa sürede bankalara olan borçlarınızı kapatmanızdır. Krediler ya da kredi katlarından kaynaklanan borçlarınız varsa bunları bir an önce kapatmanız kredi notunuzu tekrar yükseltecektir. Kredi notunun bir defada belli bir işlemle yükseltilmesi diğer bir tabirle kara listeden çıkmanız mümkün değildir. Bunun için borçlarınızı ödemeniz gerekmektedir. Borçlar bittikten sonra daha düşük riskli krediler kullanabilirsiniz. Bu kredileri de kapattığınızda tekrardan bankaların güvenini kazanmış olursunuz. Böylece kredi notunuz yükselecektir.

Uyarı: Kredi sicillerinin temizlenmesinin başka bir yolu da kredi ve kredi kartı sicil affı ile mümkündür. Bunun için hükümetin kanun çıkarması gerekmektedir. Ancak şu an için böyle bir çalışma yoktur.

Kredi Sicili Ne Zaman Düzelir?

Kredi sicilinizin düzelmesi için bankaya olan borçlarınızı kapatmanız gerekmektedir. Zamanında yaptığınız her ödeme kredi sicilinizi bir nebze artıracaktır. Tüm borcu temizlediğinizde bankalara hiçbir borcunuz kalmadığında tekrar kredi talep edebilir seviyeye geleceksiniz.

Konu ile ilgili aşağıdaki başlıklarımızı da incelemek faydanıza olacakır:

1. Banka Kredi Notu Nedir, Nasıl Yükseltilir

2. Kredi Skoru Puanı Nasıl Yorumlanır

Kredi Sicili Bozuk Olan Kredi Kartı Alabilir mi?

Prensip olarak bankalar kredi notu kötü olan kişilere kredi veya kredi kartı vermez. Ama kredi kartı almanın bir yolu var. Öncelikle çalıştığınız bankadaki hesabınıza yukarıda da belirttiğimiz gibi belirli bir miktar para yatırın. Sonra müşteri temsilcisine, bu paranın blokesi karşılığında kredi kartı almak istediğinizi söyleyin.

Genellikle çoğu banka bu şekilde kredi kartı vermektedir. Sonrasında bütün harcamalarınızı bu kart üzerinden yapın ve kredi kartı borcunun tamamını düzenli olarak ödeyin. Sürekli olarak düzenli yapılan ödemeler sizin kredi ve kredi kartı borcunuzu yükseltecektir. Kredi kartlarında, 5 ay geriye dönük düzenli ödeme takibi yapıldığı için kredi puanınız düzelme eğilimine girecektir.

Son olarak Kredi Kayıt Bürosu’ndaki olumsuz kredi notunuzun süresi 5 yıl sonra dolduğu için 5 yıl kendi adınıza kredi ve kredi kartı gibi bankacılık ürünü kullanmadan bekleyip, sonrasında zamanaşımı süresinin dolması ile birlikte yeniden kredi veya kredi kartı kullanabilirsiniz.

ETİKETLER: , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.