Kampanya Bulucu

Kredi Risk Raporu Nedir, Ne Zaman Güncellenir

Kredi risk raporu, Kredi Kayıt Bürosu(KKB) tarafından tutulan, kişi ve kurumların geçmişindeki tüm borç ve ödemelerini kayıt altına alan bir analiz raporudur. Bu raporda söz konusu mecranın son 5 yıl içerisinde bankalar ile gerçekleştirmiş olduğu tüm finansal ilişkilerin raporu bulunmaktadır. Bu rapordan yola çıkılarak da Findeks kredi puanı hesaplanır. Bu rapor kısıtlama olmaksızın herkes ile paylaşılabilir.

Kredi Risk Raporu Ne İşe Yarar?

Kredi risk raporu oluşturmanın amacı, kredi vb. hizmetlerden faydalanmak isteyen kişilerin ilgili hizmete dair geri ödemeyi yapıp yapamayacağını belirlemek ve bu ölçütte imkân tanımaktır. Bu rapor kişi ve kurumların finansal geçmişine dair ayrıntılı bilgiler içermektedir.

Bu durumda kişilerin bankalar karşısındaki tutumu belirlenir ve bunun incelenmesi ile Findeks kredi notu oluşturulur. Findeks kredi notu ve kredi risk raporu, kişi ve kurumların bankalardan ve finans kuruluşlarından çeşitli hizmetler alabilmeleri için oldukça önem arz eden 2 unsudur. Bankalar, kişiler hakkında yapmış oldukları değerlendirmeleri bu iki unsuru göz önüne bulundurarak gerçekleştirirler.

Kredi Risk Raporu Hangi Tarih Aralığındaki Bilgileri İçerir?

Kredi risk raporunda son 5 yıl içerisinde kullanılmış açık veya kapalı tüm kredi ve kredi ürünlerine ait bilgiler bulunmaktadır. Bu ürünlerin açılış tarihlerinin ne zaman olduğuna bakılmaz. Ayrıca son 5 yılı geçmiş olsa dahi hala kapanmamış krediler de kredi risk raporunda yer almaktadır.

Kredi Risk Raporunda Hangi Bilgiler Yer Alır?

  1. Findeks Kredi Notu

Risk raporu sonucu elde edilen finansal skor.

  1. Not Trendi

Findeks kredi puanının zaman içerisindeki düşüşlerini ve yükselişlerini gösteren bir grafik.

  1. Türkiye Kredi Notu Ortalamasına Göre Durum

Mevcut Findeks kredi puanının Türkiye ortalamasına göre durumu.

  1. Toplam Kredi Borçları ve Limitleri

Mevcut olarak kullanılan kredilere ait borçlar ve limitler ile kullanılan kredi sayısı.

  1. Kredili Ürün Dağılımı

Kullanılan kredi ürünlerinin çeşitlerinin ve dağılımının incelendiği bir grafik.

  1. Hesap Detayları

Mevcut olarak kullanılan kredi ürünlerine ait tüm detaylar.

  1. Açık Ürün Bilgisi

Kullanılan kredi ve kredi kartlarına ait detaylar.

  1. Geçmiş Ödeme Hareketleri

Geçmişte kullanılan tüm kredi ürünlerinin özellikleri, ödemeleri, gecikmeleri ve takip durumları gibi bilgiler.

  1. Kapatılmış Ürün Bilgisi

Kullanıma kapatılmış kredi ve kredi kartlarına ait çeşitli detaylar.

Kredi Risk Raporunda Yanlışlık Bulunması

Edinilen kredi risk raporunun yanlış olduğunu düşünen kişiler raporun incelenmesi ve tekrar oluşturulması için talepte bulunabilirler. Bunun için söz konusu bankaya itiraz edilmesi gerekir. Belirlenen süre içerisinde banka risk raporunu inceler ve kişiye dönüş yapar. Bu süre zarfında rapor incelemesi gerçekleştirmeyen bankalar Kredi Kayıt Bürosu’na parasal ceza ödemekle yükümlüdürler.

Kredi Risk Raporu Nasıl Alınır?

Kredi risk raporu, www.findeks.com sitesi üzerinden satın alınabilir. Satın alım ücreti Findeks tarafından 4 TL olarak belirlenmiştir. Fakat bireysel ve ticari olmak üzere çeşitli hizmetlerin sunulduğu farklı paketler de bulunmaktadır. Bunun dışında bankaların bir kısmı da ücretli veya ücretsiz olmak üzere kredi risk raporunu müşterilerine verebilmektedir.

Ayrıca Turkcell üzerinden de kredi risk raporu sorgusu yapabilmek mümkündür. Bun konu ile alakalı ayrıntılı bilgi için şu başlığımızı inceleyebilirsiniz: ‘’ SMS ile Findeks Kredi Notu Öğrenme’’

Kredi Risk Raporu Ne Zaman Güncellenir?

Kredi risk raporu, tıpkı Findeks notu gibi aylık olarak güncellenmektedir.  Her ayın sonunda çeşitli finansal kuruluşlar müşterilerine ait ödeme performanslarını Kredi Kayıt Bürosu’na bildirir. Bu bilgilerin analiz edilmesi ile kredi risk raporu ve Findeks puanı oluşturulur. Bu işlemlerin tamamlanması her ayın 2’nci haftasını bulabilmektedir. Ayrıntılı bilgi için: ‘’ Findeks Notu Ne Zaman Güncellenir’’

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.