Kampanya Bulucu

Kredi Reddedilme Nedenleri ve Çözümleri

Bankalardan veya çeşitli finansal kuruluşlardan alınmak üzere başvurulan krediler, belirli sebepler dahilinde bazı durumlarda onaylanmayabilir. Kredi başvurularının reddedilme sebepleri çoğu zaman başvuru yapan kişiden kaynaklı olsa da bazı koşullarda farklı sebepler de bulunabilir.

Kredi Reddedilme Nedenleri

Kişilerin birtakım ihtiyaçlarını karşılamak veya bir amaca dahil etmek adına başvurmuş oldukları kredilerin reddedilme sebepleri arasında en önemli faktör bireylere ait kredi geçmişidir. Bunun yanında daha önce kullanılan ödemelerin düzenli olup olmadığı da başlıca sebeplerdendir. Ayrıca maddi gelir ve maddi gelire bağlı bulunan gider analizi de kredilerin onay almamasına neden olabilmektedir.

Bu ticari durumların yanı sıra kişilerin adli sicil kayıtlarındaki belirli durumlar da kredi alımına engel olabilir. Tüm bu bireyden kaynaklı sebeplerin dışında bankaların belirli durumlarda sebep göstermeksizin kredileri reddetme hakları vardır. Fakat bu durum kriz vb. koşullar dışında çok fazla gerçekleşmez. Kredi başvurusunun bankalar tarafından neden reddedildiğine dair hazırladığımız şu haberimiz ilginizi çekebilir:

Banka Kredi Başvurusu Neden Reddedilir

Kredi Geçmişi Nedir?

Bireylerin, hayatları boyunca finansal kuruluşlar ile bulunmuş oldukları ticari ilişkiler, devlet ve özel banka kuruluşlarınca tek bir kaynağa bağlı olarak kayıt altında tutulmaktadır. Bu kaynak merkez bankası ve kredi kayıt bürosu kurumlarınca oluşturulup denetlenir. Bu kayıt kişilere özgü olmakla beraber kişilerin olası bir durumda kredi vb. banka olanaklarından yararlanmak istemesinde bankalarca göz önünde bulundurulan önemli bir finansal sicil kaydıdır.

Kredi başvuru esnasında, kişilerin kredi alabilmesi için bir engelin olup olmadığının öğrenilmesi için banka tarafından ilk olarak kredi geçmişine bakılmaktadır. Kredi geçmişinde kişinin herhangi bir kara listeye dahil olması veya talep ettiği kredi türünün alınabilmesi için kredi puanın yeterli olmaması gibi durumlarda kredi başvurusu ilgili banka tarafından onaylanmamaktadır.

Kara liste, kullanılan kredi veya kredi kartı ödemelerinin üst üste belirli dönemlerce ödenmemesi sonucu kişilerin kredi kullanmalarını kısıtlamak adına oluşturulmuş bir veri tabanıdır. Bu listeye giren kullanıcılar, 5 yıl süre boyunca kredi vb. banka olanaklarından yararlanamazlar. Bu süre çeşitli kanun düzenlemeleri ile çeşitli durumlarda değişebilmektedir. Banka kara listesine girmiş iseniz çıkmak için çözüm yollarını anlattığımız şu yazımızı mutlaka okumalısınız:

Banka Kara Listesi Nedir Nasıl Çıkılır

Kredi puanı ise; kredi, kredi kartı ve fatura gibi düzenli ödenmesi gereken ödemelerin ödeme düzenine göre biriken veya eksilen kişisel finansal puandır. Her kredi türü, belirli bir alt limit kredi puanına ihtiyaç duyar. Bu limitin altında kredi puanına sahip kişiler, ilgili kredi türünden faydalanamazlar. Fakat kredi puanının yettiği ölçüde başka kredi ve kredi kartı olanaklarından yararlanılabilinir. Kredi notunuzu nasıl yükseltebileceğinizi öğrenmek için lütfen ilgili yazımızı okuyunuz:

Banka Kredi Notu Nedir, Nasıl Yükseltilir

Maddi Gelir ve Kredi Başvurusu

Kişilerin maddi gelirleri, kredi başvurularının onay alabilmesi için bir hayli önemlidir. Bankalar tarafından başvuru sırasında kredi geçmişinden sonra kişinin talep ettiği krediyi ödeyebilme gücünün var olup olmamasının incelenmesi için maddi gelir esas alınır. Bu husus, elbette ki kredi türüne göre değişmektedir. Örneğin; aylık ortalama geliri 2500-3000 TL olan birisi ile 5000 –  6000 TL olan birisinin faydalanabileceği kredi miktarları gelire orantılı olacak şekilde farklılık içermektedir. Ayrıca kişilerin maddi gelir dışında bu maddi gelire bağlı giderleri de göz önünde bulundurulur. Aylık ödenen araba, konut vb. giderler bu durumu kapsar. Tüm bu gelir-giderler analiz edilerek kişinin talep ettiği krediye uygun olup olmadığına karar verilerek kredi başvuru sonucu belirlenir.

Maddi gelire ek olarak kişinin sahip olduğu taşınmazlar da kredi onaylanması için önemli sebeplerdendir. Kişiler, kredi başvuru esnasında maddi gelirini ve mal varlığını belge göstererek kanıtlamak zorundadır. Aksi takdirde banka tarafından geçerli kabul edilmeyecektir. Ayrıca kişilere ait olan taşınmazların alım-satımını engelleyecek belirli özel durumlar var olması da kredi başvuru durumunda göz önüne alınır. Özellikle ipotek edilen konut veya araçların bulunması kredi alımını bir hayli zorlaştıran esaslar arasındadır. Şayet banka kredi başvurunuzu reddetmiş ise yine de yapılabilecek çok şey vardır. Lütfen ilgili haberimizi okuyunuz:

Banka Kredi Başvurusunu Onaylamazsa Ne Yapılmalı

Kredi Reddedilme Çözümleri

Pek çok sebepten ret alan krediler, belirli durumlarda yapılacak birkaç işlem ile çözülebilmektedir. Öncelikle kredi başvurusu onaylanmayan kişiler, başvuru reddinin sebebini öğrenmelidir.  Daha sonra geçerli nedenin çözümü araştırılmalıdır.

Kredi başvurusunun reddedilmesi durumunda en sık karşılaşılan sebeplerden birisi kredi puanın yeterli düzeyde bulunmamasıdır. Bu durumda kişiler mevcut ödemelerini düzenli yapmaları gerekir. Bu durum; fatura, banka ödemeleri, konut taksitleri gibi pek çok ödemeyi kapsamaktadır. Bu ödemelerin bir süre boyunca düzenli gerçekleştirilmesi kredi puanını kısa sürede yükseltecektir. Ödemelerini düzenli yaptığı halde kredi puanı yükselmeyen kişiler, bu durumu banka veya kredi kayıt bürosu ile görüşmelidir. Yanlış edinilen veriler bu şekilde düzeltilebilir.

Kara listede olmak, belirli süre boyunca kredi kullanımı kısıtlayan sebeplerden biridir. Kara listede bulunan kişilerin bu listeden çıkmaları için gerekli süreyi beklemek dışında yapabilecekleri bir şey ne yazık ki bulunmamaktadır. Fakat bazı durumlarda merkez bankası tarafından kara liste affı gerçekleşir. Bu durumda kara liste sebebiyle kredi kullanamayan kişilere ikinci bir şans tanınmış olunur. Bunların yanı sıra kara liste kayıtlarında nadir de olsa hatalar bulunabilir. Eğer ticari geçmişinizde kara listeye girecek herhangi bir eylemde bulunmadıysanız kredi kayıt bürosuna bu konu hakkında itiraz da bulunarak durumununuz tekrar incelenmesini talep edebilirsiniz.

Kredi talep ettiğiniz ilgili banka belirli sebeplerden ötürü kredinizi reddetmiş olabilir. Fakat bilinmelidir ki kredi kullanım şartları bankalar arasında değişiklik gösterebilmektedir. Bu durumda mevcut diğer bankalarda şansınızı deneyebilirsiniz.

Kredi başvurusunun onaylanmaması bazı koşullarda belge veya bilgi eksikliğinden de kaynaklanabilmektedir. Bu durumda banka ile tekrardan irtibata geçerek, eksiklerinizi tamamlayarak kredi başvurunuzu yenileyebilirsiniz.

Kredilerin ret almasındaki sebepler her zaman kişiden kaynaklanmaz. Bazen bankaların ilgili hesap ve fonlarındaki önemli değişikliler veya dünyanın ekonomik durumu gibi sebeplerde bankalar sebep göstermeksizin kredi başvurularına ret cevabı verebilmektedir. Bu durumda birkaç ay sonra kredi başvurusunu tekrardan gerçekleştirmek, olumlu sonuç doğurabilir.

ETİKETLER: , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.