Kampanya Bulucu

Kredi Öderken Tekrar İkinci Bir Kredi Çekebilir Miyiz

Bazen ilk kredimizin ödemeleri devam ederken, ikinci bir kredi çekme zorunluluğuyla karşı karşıya kalabiliyoruz.

İşte bu yazımızda, kredi öderken ikinci bir kredi daha çekmeyi düşünen okuyucularımız için gerekli ayrıntıları paylaşacak ve dikkat edilmesi gereken püf noktaların altını çizeceğiz.

Ödemeleri Devam Eden Kredimiz Varken Yeni Kredi Çekebilir Miyiz?

Eğer ilk kredinizin ödemelerinde pek sorun yaşamadıysanız ve icra takibine düşmediyseniz, ikinci bir krediyi çekmeniz evet mümkündür. Hem de çok kolaydır.

Eğer bu tür bir sıkıntı yaşadıysanız, ikinci krediyi çekip çekemeyeceğiniz bankanın inisiyatifindedir.

Biraz ısrar ve banka müdürünü tatmin edici açıklamalar yaptığınızda, ikinci kredinizi çekme şansınız artacaktır. Ancak Merkez Bankası’nda kara listeye düştüyseniz işiniz çok zordur.

İkinci Kredi Talebiniz Kabul Edilirse Dikkat Etmeniz Gereken Önemli Noktalar Var:

Bu  konuda bazı ipuçlarını sizlerle paylaşacağız. İkinci kredinizi çok daha uygun faiz oranı ile alabilirsiniz. Öncelikle bilmemiz gerekiyor ki; ikinci kredi için başvurduğunuz bankaların dikkat edeceği en önemli kriterler şunlardır:

1-) Geliriniz.

2-) Üzerinizdeki ipotekler.

3-) Kredi geçmişiniz.

4-) Düzenli Ödemeleriniz.

5-) Kredi Notunuz.

Eğer devlet memuru ya da bir kamu kuruluşunda işçiyseniz, ikinci krediyi çekmeniz küçük ve orta boy işletmecilere (KOBİ) nazaran çok daha kolaydır.

İkinci Krediyi Talep Ederken Göz Önünde Bulundurulacak Hususlar:

Bankacılar şunun hesabını yapacaklardır:

1-) İlk kredinizden ne kadar borç kaldığı.

2-) Talep ettiğiniz ikinci kredinin miktarı.

3-) İlk İki maddenin toplamının Kullanılabilir toplam limitinizi geçmemesi.

Eğer konut ya da taşıt kredisi almak isterseniz, bankacılar sizin için üst limiti çok daha büyük oranlara çıkarırlar. Ancak, eğer ihtiyaç kredisi almak istiyorsanız üst sınır biraz daha azalacaktır.

Kimi bankalar ihtiyaç kredisi üst sınırını bir aylık gelirinizin 40 katına kadar çıkarırken, kimi bankalar 30 katına, kimileri 45 katına çıkartabilir. Bu tamamen bankanın kendi inisiyatifindedir ve her bankada farklılık gösterebilir. Eşiniz çalışıyorsa, onun gelirini de beyan ederseniz bankalar üst limiti buna göre arttıracaktır. Konut ve Taşıt kredilerinde bu üst Limit, 100-150 kata kadar çıkabilir.

Bu arada bir parantez açarak şu konulara açıklık getirelim:

Bankacılar için önemli olan şudur: Verdikleri kredinin geri kendilerine ödenebilirliği. Eğer siz konut ya da taşıt kredisi alırsanız hiç bir taksidi ödemeseniz bile banka o evi ya da taşıtı sizden alarak parasını kurtarır. Çünkü o evin tapusu ya da arabanın devri banka adına rehinlidir. 120 gün boyunca hiç bir taksidi ödemediğiniz takdirde bankalar bu yola başvurarak alacaklarını tahsil etme yoluna giderler.

Ancak ihtiyaç kredisi biraz daha farklıdır. Onu ödemediğiniz takdirde bu zararı sizden karşılaması çok daha zor olacaktır. Öncelikle sizi bulması gerekiyor. Ardından gelirinize ya da maaşınıza el koymaya çalışacaktır. Banka üzerinden bir maaşınız yoksa bu hiç de kolay olmuyor.  Bunu başaramazsa mal varlıklarınız üzerine haciz göndermeye başlayacaktır. Sizi adresinizde bulamadığı için mallarınıza el koyamadıysa ya da sizi bulmasına rağmen sizden haczettikleri borcunuzu karşılamıyorsa eğer; bu sefer  kim size kefil olduysa onun peşine düşecektir. Bu tür risklerden dolayı bankalar, ihtiyaç kredisi verirken daha çok kılı kırk yararlar. Şimdi parantezi kapatıp konumuza kaldığımız yerden devam edelim.

Eğer ilk kredinizden kalan borç ile ikinci kez talep ettiğiniz kredinin toplamı belirtilen üst sınırı geçmiyorsa ikinci krediyi çekmeniz tereyağından kıl çekmek kadar kolay olacaktır. Hem de ilk kredinizden çok daha düşük faiz oranlarıyla.

İkinci Kredinizi İlk Kredinizden Daha Düşük Faiz İle Almak İçin Ne Yapmalısınız?

Pek çok banka ikinci kredisini çekmek isteyenlere çok büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Hatta bunun için ilk krediyi onlardan çekmiş olmanız bile gerekmez. Bu kolaylıktan faydalanabilmeniz için yapmanız gerekenler çok basittir.

Bankalara giderek bir kredi kullandığınızı ve hala onu ödediğinizi belirttikten sonra ikinci kez kredi talep ettiğinizi belirteceksiniz. Banka görevlisi eğer size; “İlk kredinizi ödemek için mi bu krediyi çekmek istiyorsunuz” dediğinde kendisine olumlu cevap verin.

Çünkü bu krediyi çekince, ilk kredinizin tamamını peşin ödemek gibi bir zorunluluğunuz yok. İsterseniz gerçekten tamamını ödersiniz, isterseniz taksit taksit ödemeye devam edersiniz. Banka görevlisi bunun üzerine sizden ilk kredinizin belgelerini talep edebilir. Bu durumda siz de istenen belgeleri ibraz eder ve başvurunuzu yaparsınız.

İlk kredinizi ödemek istediğiniz için ikinci krediyi çekmek istediğinizi belirtirseniz,  yıllık faiz oranı üzerinden yaklaşık %10 ile 20 arası bir indirimden faydalanabilirsiniz.

Örneğin, normalde çekeceğiniz miktar paraya bir yılda 10.000  TL faiz ödemeniz gerekiyorsa; bu dediklerimizi uyguladığınız takdirde o faizin rakamı yaklaşık  8.000 ile 9.000 TL arasında bir rakama düşecektir. 2 BİN TL’lik bir düşüş, bir asgari ücretlinin yaklaşık 2.5 aylık maaşına denk gelmektedir.

Bankacılar, ilk kredisinin ödemelerini düzenli yapan müşterileri oldukça severler ve onlara ikinci bir kredi vermekten memnun kalırlar. Çünkü onların amacı da para satmaktır. Faiz oranlarında yaptıkları bu indirimin amacı da budur zaten.

Dediğimiz gibi, bu kampanyadan faydalanabilmeniz için, ilk krediyi çektiğiniz banka ile ikinci krediyi çekeceğiniz bankanın aynı olması gerekmez. Pek çok bankaya tek tek giderek faiz oranlarını ve gerekli detayları öğrenin. En uygun rakam veren banka hangisiyse, ikinci kredinizi de ondan çekiniz.

Dilerseniz hiç şubeye gitmeden İnternetten online olarak kredi başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. İnternetten kredi başvurusu alan bankalara şu haberimizden ulaşabilirsiniz.

İnternetten Online Kredi Başvurusu Yapılan Bankalar

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. selim dedi ki:

    kim kredi veriyo burda