Kampanya Bulucu

Kredi Notunu Yükseltmenin Yolları

Bankaların kredi ürünlerini kullanabilmek için kredi notunun çok önemli olduğunu bilmeyen yoktur. Bu yazımızda banka kredi notunu yükseltmek için neler yapmamız gerektiğinden bahsedip, kredi notunuzu yükseltmek için gereken taktikleri paylaşacağız.

1-) Ödemelerinizi Düzenleyin

Kredi ve kredi kartı ödemeleri, kredi puanının %30’unu oluşturmakla kredi puanını en çok etkileyen unsurdur. Bu yüzden kullanılan kredi ve kredi kartlarının ödemelerinin düzenli yapılması gerekir. Ayrıca kredinin tam ödemesini gerçekleştirmek de önemlidir. Eğer mümkün değilse en azından asgari tutar ödenmelidir. Aylık vadesi ödenmeyen krediler kredi puanını düşürdüğü gibi 90 günlük süreçte takip başlamasına kadar gidebilir.

Bununla ilgili şu konu başlığımız ilginizi çekebilir: “Kredi Kartı Borcu Ödenmediğinde Yasal Takip Süreci Nasıl İşler”

2-) Gereğinden Fazla Kredi Başvurusu Yapmayın

Fazla kredi başvurusu yapmak kredi puanını düşüren maddelerdendir. Ayrıca yapılan başvuruların reddedilmesi de kredi puanını önemli ölçüde etkiler. Kredi puanınızı yüksek tutmak istiyorsanız, ihtiyacınızdan fazla kredi ürünü kullanmamaya dikkat edin ve sık sık olumsuz sonuçlanan kredi başvurusu yapmayın.

Şu konu başlığımızı inceleyebilirsiniz: “Banka Kredi Başvurusu Neden Reddedilir”

3-) Kullanılmayan Hesaplarınızı Kapatın

Vadeli ve vadesiz olmak üzere boşta duran veya aktif olarak kullanılmayan hesaplar kredi puanını olumsuz etkilemektedir. Bu hesapların aktif edilmesi veya edilemiyorsa kapatılması gerekir. Kullanmadığınız tüm hesaplarınızı bankanız aracılığı ile kapatarak kredi puanınızı yüksek tutabilirsiniz.

4-) İnternet Bankacılığı Kullanın

Teknoloji ve internet çağının gelişmesiyle günümüzde bütün işlemler internet üzerinden yapılabilmektedir. Bu işlemlerin çevrimiçi olarak gerçekleştirilmesi kredi puanını artırmaktadır.

5-) Hesaplarınızı Aktif Kullanın

Açık olan tüm hesapların aktif kullanılması, kredi puanını olumlu yönden etkileyen bir diğer unsurdur. Bir hesapta ne kadar çok para giriş çıkışı olursa kredi puanı da aynı yönde etkilenir. Ayrıca bu para aktarımında yüksek meblağların kullanılması da kredi puanını etkiler. Düzenli olarak hesaplarınıza para yatırıp çekerseniz kredi puanınızın yükselmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca bunun yanında EFT/Havale gibi para transfer işlemlerini de sıklıkla gerçekleştirerek hesaplarınızı aktif kullanılır gösterebilirsiniz.

6-) Mevcut Borçlarınızı Kapatın

Geçmiş döneme ait borçlarınız varsa bunları kapatmanız kredi puanını fazlasıyla etkileyecektir. Ayrıca bir kredi kartı kullanıyor ve ödemelerinizi düzenli gerçekleştiriyorsanız bu kredi kartının ödemelerini beklemeden tek yatırımla kapatmanız da kredi puanınızı artıracaktır.

7-) Kefil Olmayın

Bir kişiye herhangi bir işlemde resmi kefil olmak büyük bir mesuliyetin altına girmek demektir. Eğer kefil olduğunuz kişi ödemelerinizi düzenli yapmıyorsa onunla birlikte sizin de kredi puanınız bundan etkilenecektir.

Son olarak; Konu ile ilgili şu inceleme yazımızı da okuyabilirsiniz: “Findeks Kredi Notu Yükseltme Yöntemleri”

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.