Kampanya Bulucu

Kredi Notu Yükseltme Taktikleri

Kredi Notu Yükseltmek İçin Neler Yapılmalı?

Kredi Notu Neden Düşer?

Hem bankalardan hem de diğer finansal kuruluşlardan kullanmış olduğunuz kredi ya da kredi kartı gibi unsurlar kredi notunun oluşmasını sağlarlar. Kredi notunun ya da kredi puanının düşük ya da yüksek olması kredi kayıt bürosu tarafından kayıt altına alınmaktadır. Dolayısıyla kredi ya da kredi kartı ödemenizi geç yapmanız halinde Findeks kredi notunuz düşmektedir. Kredi notunun ya da kredi puanının düşme nedenleri çok çeşitli biçimlerde karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda kredi notunun düşme nedenlerine baktığımızda;

 • Kredi kartlarının ödemelerinin zamanında yapılmaması,
 • Bireysel ihtiyaç kredisi, taşıt ya da konut kredisi fark etmeksizin taksitlerinin zamanında ödenmemesi,
 • Vergi daireleri ya da resmi kuruluşlara olan borçların vaktinde ödenmemesi,
 • Herhangi bir bankasal nedenle icra takibe düşme durumunun yaşanması,
 • Kredili mevduat hesabı olarak bilinen ek hesap, ay sonu hesabı ve ek para hesabı gibi hesaplarda açılan kredili hesapların zamanında ödenmemesi,
 • Birden çok bankaya aynı zaman dilimi zarfında kredi başvurusunda bulunulması,
 • Sürekli talep edilen kredi kartlarından bir süre sonra red cevaplarının gelmesi,
 • Kullanmakta olduğunuz çekin vadesinin gelmesi ve bu çekin ödenememesi,
 • Kiracı olan kişilerin kiralarını senetle ödemeleri dahilinde bu kirayı ödeyememeleri,
 • Kişinin çalışmadığı için sigortasının olmaması ya da sigortasız bir işte çalışması,
 • Kişinin kredi notu yüksek ya da düşük olan herhangi birisine kefil olması,
 • Kişinin hesaplarında bakiye olmaması ya da düşük bakiye olması,
 • Kişinin aylık gelirinin düşük olması ve bu durumun kredi kayıt bürosunda yer alması ve görüntülenebilmesi, gibi durumlarda kredi notu ya da kredi puanı düşmektedir.

Tüm bu unsurlar bağlamında baktığımızda aslında kredi ödemelerinizi en azından beş gün önceden ya da tamamen kredi gününde yapmanız kredi notunuzun sabit kalmasını hatta yükselmesini sağlayacaktır.

Findeks Kredi Notu Yükseltme

Kredi notu ya da kredi puanı KKB olarak bilinen kredi kayıt bürosunda yer alan kredi notu sorgulamasından elde edilen sayısal bir veri olarak karşımıza çıkmakta. Kredi kayıt bürosu kredi notu puan tablosunu analiz etmesi anlamında Findeks markası ile beraber hizmet vermektedir. Kredi notu ya da kredi puanını yüksek tutmak kişi açısından oldukça önemli bir durumdur. Çünkü ilerleyen zamanlarda ev kredisi, taşıt kredisi ya da yeni bir iş kurmak amacıyla kosgeb kredisine başvuru yapacak olan kişinin banka tarafından kredi notunun ya da kredi puanının yüksek olup olmadığına bakılır. Bu anlamda Findeks kredi notu ya da kredi puanı yükseltme taktiklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Öncelikle kullanmakta olduğunuz tüm kredi kartlarınızdaki borçları en aza indirmeye çalışın. Hatta eğer mümkün ise sıfırlamaya çalışın. Eğer kartlarınızın yalnızca  asgari ödemesini yapıyor iseniz bu durum ileride sorun yaşamanıza sebep olabilir.
 2. Kredi notu yükseltme taktiği olarak diğer bir unsur eğer bankadan ya da diğer finansal kurumlardan almış olduğunuz bir kredi var ise bu kredi ödemelerinizi her zaman gününde yapmaya çalışın. Çünkü hem bankalar hem diğer finansal kurumlar borç ödeme planına uyan kişilere daha olumlu bir biçimde bakarlar. Böylece kredi notunuz da yükselir. Bu sayede ise bir başka kredi çekebilir, kredi kartı kullanabilir ya da kredi kartı limitinizi yükseltebilirsiniz.
 3. Kredi notu yükseltme taktiklerinden bir diğeri ise kullanmış olduğunuz kredi kartlarınızdaki limitlerin yalnızca ihtiyacınız kadar olmasına özen göstermeye çalışın. Kredi kartı limitlerinizin çok yüksek olması kredi notunuzu olumsuz biçimde etkileyecektir.
 4. Kredi notu ya da kredi puanı yükseltme taktiklerinden bir diğeri ihtiyacınız olmadan kredi başvurunda bulunmamaya özen gösterin. Çünkü alacağınız her kredi esasen borç olarak karşınıza çıkmaktadır. Bu durum da kredi notunuz açısından olumlu bir durum değildir.
 5. Bu maddelerin yanı sıra ayrıca yalnızca tek bir ihtiyacınız var ise birden fazla kredi başvurusunda bulunmamaya özen gösterin. Çünkü bankalar ya da diğer finansal kurumlar için kısa vadeli bir zamanda birden çok kredi başvurusunda bulunmak çok olumlu bir durum değildir.
 6. Bu taktikler haricinde kredi notu yükseltmede söz konusu olan bir başka madde ise doğrudan olmasa bile dolaylı bir biçimde kredi notunuzu ya da kredi puanınızı etkileyecek bir duruma girmemeye özen gösterin. Örneğin elektrik, su, doğal gaz ya da internet gibi faturalarınızı zamanında ödemeye dikkat edin. Eğer bu faturaları zamanında ödemek için vaktiniz yok ise ya da iş gibi durumlar nedeni ile unutuyorsanız bankaya otomatik ödeme talimatında bulunabilirsiniz.
 7. Bu özellikler haricinde düzenli bir biçimde Findeks üzerinden kredi notu ya da kredi puanınızın yer aldığı Risk Raporu’nuz takip etmeye çalışın. En az ayda bir kez de olsa risk raporu almanız, bankalarda bulunan ürünlerinizi ve bu ürünlerdeki gelişmeleri bir arada görmenizi sağlar. Bu sayede finansal durumunuz kontrol altında olacaktır.

Eğer bu kredi notu yükseltme taktiklerini madde madde olarak izleyip, analiz edip bu unsurları yerine getirdiğinizde kredi kayıt bürosunda yer alan kredi notunuz ya da kredi puanınız yükselecektir.

Kredi Notu Kaç Olmalı?

kredi notu kaç olmalı

Kredi kayıt bürosu tarafından ve Findeks markası aracılığıyla oluşturulan kredi notu ya da kredi puanınız 0 ile 1900 arasında değişmektedir. Bankalarla ya da diğer finansal kuruluşlarla bir sorun yaşamaması için kişinin kredi notunun en az 1460 puan olması gerekmektedir. Aslında kredi notunuz ya da kredi puanınız yapmış olduğunuz tüm finansal hareketlerden etkilenmektedir. Fakat öncelikle son beş yılda bankalarla olan ilişkiniz, borç ödeme planına uyup uymadığınız ya da kredi ve kredi kartı borçlarınızı zamanında ödeyip ödemediğiniz önemli bir husustur. Zaten kredi notunuz son beş yılda göstermiş olduğunuz finansal faaliyetlerle oluşturulmaktadır.

Bankalardan kredi ya da kredi kartı talebinde bulunduğunuz zaman ilk yapacakları şey, sizin kredi notunuzu değerlendirmek olacaktır. Bu nedenle kredi notunuzu yüksek tutmanız son derece önemli bir ayrıntıdır. Bu bağlamda kredi notları ile risk arasındaki ilişki,

 1. Puanı 1 ile 699 arasında olanlar en riskli grup,
 2. Puanı 700 ile 1099 arasında olanlar orta riskli grup,
 3. Puanı 1100 ile 1499 arasında olanlar az riskli grup,
 4. Puanı 1500 ile 1699 arasında olanlar iyi durumda olan grup,
 5. Puanı 1700 ile 1900 arasında olanlar ise çok iyi durumda olan gruplar arasında yer almaktadırlar.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.