Kampanya Bulucu

KREDİ NOTU ÖĞRENME

Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu ya da diğer bir deyişle kredi puanı kişinin bankalarla ya da finansal kuruluşlar ile arasında geçmiş olduğu her çeşitteki mali dengelere dayanarak analizler sonucunda ortaya çıkarılan sayısal bir ifadedir diyebiliriz. Yani bir başka ifadeyle kredi notu kişinin yaşamı boyunca bankalarla yapmış olduğu çalışmaları sonucunda borçları ve ödemeleri doğrultusunda ortaya çıkan sonucun bir puan tablosu şeklinde yansıtılmasıdır. Aynı zamanda kredi notu kişinin tüm finansal geçmişinin ortak bir kuruluşta toplanıp analiz edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Ülkemizde kredi notu ya da kredi puanı ile ilgilenen kuruluş KKB olarak bilinen kredi kayıt bürosudur. Kişinin bankalardan ya da finansal kuruluşlardan kullanacağı krediler, kredi kartlarının miktarları ve borç ile ödeme planlarının takibinin yapılıp yapılmaması sonucunda kredi notu ya da kredi puanının düşük ya da yüksek olduğu belirlenir. Eğer kişi bu tür durumlara özen göstermeyip borç ve ödemelerini vaktinde gerçekleştirmezse kredi notu ya da kredi puanı oldukça düşük olacaktır.

Bunun yanı sıra kredi notunun düşmesiyle beraber bankalara ya da finansal kuruluşlara yapacağı kredi ya da kredi kartı başvuruları olumsuz sonuçlanacaktır. Ayrıca çekeceği kredi ise daha yüksek faizden verilecektir. Finansal sektörler ya da bireysel referanslar bu kredi notuna oldukça önem vermektedirler. Bankalar ya da diğer finansal kuruluşlar kişiye kredi ya da kredi kartı vermeden  önce kredi kayıt bürosunda yer alan kredi notu ya da kredi puanına göre karar verirler. Ayrıca bu kurum ve kuruluşlar kredi notu rapor analizlerini de incelerler. Böylece kişinin risk durum analizini anlamış olurlar. Bankaların çıkartmış olduğu risk analizine göre kredi ya da kredi kartı gibi finansal taleplerin değerlendirmeye alınıp alınmaması aşamasında karar veren sistemler kurarlar. Bu kurulan sistemler aracılığıyla bankalar kredi ya da kredi kartı vermeyecekleri kişileri hiçbir şekilde değerlendirmeye almazlar.

Bunların yanı sıra kişinin kredi notu ya da kredi puanı çok düşük değil fakat yine de düşük ise bankalar ve finansal kuruluşlar bu kişilere kredi ya da kredi kartı verme aşamasında bazı yöntemler de belirlemişlerdir. Bazı malları ipotek altına alma, rehin alma, kefil isteme ya da kişiden teminat isteme gibi unsurlar bu tür yöntemlere örnek verilebilir. Ayrıca tüm bunlar haricinde ise kredi puanı ya da kredi notu daha yüksek olan kişiler bankalardan ya da diğer finansal kuruluşlardan kredi ya da kredi kartı alma gibi taleplere daha kolay ulaşabilirler.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notu ya da kredi puanın ne olduğunu açıkladıktan sonra bu kredi notunun nasıl öğrenildiğini ve kredi notunu öğrenmenin detaylarını da açıklamakta fayda var. Kredi notu ya da kredi puanı kredi kayıt bürosu (KKB) kuruluşuna üye olan işletmelere ya da bireysel müşterilere belirli bir ücret karşılığında verilmektedir. Aslında ülkemiz çapında bazı finansal kuruluşlar kendilerine ait puan sistemi geliştirmiş olsalar bile her müşteri hakkında detaylı bilgilere ulaşamazlar. Bu nedenle kredi kayıt bürosuna üye olmak zorundadırlar. Bunun yanı sıra kredi kayıt bürosunun kendine ait müşterileri için oluşturduğu bir marka olan Findeks, kredi notu ya da kredi puanına göre 1 ile 1900 arasında bir puan sistemi oluşturmaktadır.

Findeks markasının yaptığı hesaplamalara göre, üye olan müşterilerin geçmişte yer alan borç ve ödeme planlarına göre ileride olacak olan borç ve ödeme planları konusunda tahminlerde bulunulur. Bu noktada borç ve ödeme konusu bağlamında düşük not alan kişiler en riskli grubu oluştururken; daha yüksek not alan kişiler ise daha avantajlı bir nitelik kazanmaktadır. Findeks markasının oluşturmuş olduğu bu puan sistemine göre;

  • Puanı 1 ile 699 arasında olanlar en riskli grup,
  • Puanı 700 ile 1099 arasında olanlar orta riskli grup,
  • Puanı 1100 ile 1499 arasında olanlar az riskli grup,
  • Puanı 1500 ile 1699 arasında olanlar iyi durumda olan grup,
  • Puanı 1700 ile 1900 arasında olanlar ise çok iyi durumda olan gruplar arasında yer almaktadırlar.

Eğer kişinin bankalarla ya da diğer finansal kuruluşlarla hiçbir çalışması, faaliyeti ya da ilişkisi olmamış ise bu kişinin herhangi bir kredi notu oluşmaz. Bu bağlamda bu kişinin kredi notu ya da kredi puanı sıfır olarak yer almaktadır. Kredi notu öğrenme ile ilgili bir başka unsur ise Findeks markasının oluşturmuş olduğu kredi notu puan tablosu sayesinde bankalar ya da diğer finansal kuruluşlar kredi ya da kredi kartı başvurusu yapan müşterileri hızlıca ve detaylı bir biçimde inceleyerek elemesini yapabilirler. Böylece hem maliyetten hem de zamandan tasarruf elde edilir.

 

Kredi Notu Güncelleme

kredi notu güncellemesi

Kredi notunun ya da kredi puanının tanımına ve öğrenme sistemlerine baktıktan sonra kredi notunun güncellenmesi konusu da önem arz eden konulardan bir tanesidir. Özellikle kredi notu ya da kredi puanının düşük olduğu kişilerin sürekli bu notun böyle mi kalacağı sorusu akıllarında soru işareti olarak yer etmiştir. Bankalarla kredi ya da kredi kartı başvurusu gibi konularda kredi notunun düşüklüğü nedeniyle sorun yaşayan kişiler için önemli bir konu olan kredi notu güncelleme aşamasında önemli noktalar bulunmaktadır. Bankalarla ya da diğer finansal kuruluşlarla olan ilişkilerini düzeltmek isteyen bireyler yapmaları gereken adımları uygulayarak kredi notunun güncellenmesine ve yeniden yükselmesini beklemeye başlayabilirler.

Bu noktada kredi notu geçirdiğiniz süre zarfında tüm bankacılık işlemleri, borç ve ödemelerin azaltılması ve gecikmede olan borçların ödenmesi ve son ödeme tarihinden önce kapatılan borçlara göre güncellenmektedir. Eğer kişi bu gibi durumlara dikkat eder ve bu aşamaları yerine getirirse kredi notu ya da kredi puanı güncellenerek olumlu bir hal alacaktır. Öte yandan kişi bu aşamaları gerçekleştirmez ise; yani ödemelerini aksatır ya da ödemez ise kredi notu ya da kredi puanı düşecektir. Kredi notunun hangi hallerde güncellendiğini açıkladıktan sonra bir de kredi notu ya da kredi puanının hangi zaman zarfı içerisinde güncelleneceğine de bakmakta yarar vardır. Kredi notu her ay yapılan banka işlemlerinin ardından güncellenmektedir. Böylece her ay yeni kredi notu oluşmaktadır. Yani daha açık bir ifade ile söylemek gerekirse, kredi notu ya da kredi puanı ayda en az bir kez güncellenmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.