Kampanya Bulucu

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Bankalardan kredi çekebilmek için artık kredi notunuza bakılıyor. Kredi notunuzu Findeks üzerinden kolayca sorgulayabilirsiniz. Kredi notu düşük olan kişiler bankalardan kredi kartı talebi veya kredi çekme konusunda sorunlar ya da anlaşmazlıklar yaşadığı için insanlar kredi notunu nasıl artırabileceklerini öğrenmek için araştırmalar yapmaya başladılar. Biz de bu yazımızda kredi notunuzu nasıl artırabilirsiniz onlardan bahsedeceğiz. Öncelikle findeks kredi notunuzu nasıl sorgulayabilirsiniz buna bakalım, ardından kredi notu nasıl yükseltilir bu sorunun cevabına geçelim.

Findeks Kredi Notu Öğrenme

Findex üzerinden kredi notu hesaplamak için öncelikle siteye üye olmanız gerekmektedir. İlk olarak Findex ana sayfasına giriş yapmanız gerekmektedir. Siteye girdikten sonra cep telefonunuzu girerek ve kendi T.C. kimlik numaranızı girerek bu işlemi yapabilirsiniz. Kredi notunuzu bu şekilde öğrendikten sonra bankaların istediği kredi notuna göre puanınızı kıyaslayabilirsiniz. Yaklaşık olarak 1500 üzerine bankalar daha kolay kredi vermektedir. Eğer kredi alabilmek için yeterli olan puanın altındaysanız aşağıdaki ipuçları sayesinde puanınızı yükseltebilirsiniz.

Kredi Notu Yükseltebilmek İçin Neler Yapılmalı?

1. Ödemekte Zorlandığınız Borçlarınızı Yapılandırın

Ödemelerinizde gecikme oluyor ise bunları gözden geçirip düzeltmeye çalışmalısınız. Ödemede olan gecikmeler kredi notunuzu artırmaz, azalmasına sebep olur.

  • Aylık kredi kartı veya kredi borçlarınızı ekonomik sınırlarınıza göre yapılandırın

 

Aylık ödemelerinizi kendi bütçenize göre yapmalısınız. Aylık ekonomik sınırınızı aştığı için kredi kartı veya kredi borçlarınızı zamanında ödeyemiyorsanız yapabileceğiniz en iyi şey kredinizin vadesini uzatmak olacaktır. Bu sayede mevcut borcunuz artmış olsa bile aylık ödemeniz gereken borç miktarı azalmış olacak ve bu durumda da kredi notunuz daha az etkilenmiş olacak, kredi notunuz artışa geçecektir.

  • Borçlarınızı tek bir seferde ödeyebilecek şekilde birleştirin

Birden farklı yere kredi borcunuz var ise doğal olarak ödeme zamanları farklı olacaktır ve sizin gelir gider takviminiz ile uyuşmayabilir. Bu durumda tüm kredi borçlarınızı tek  bir çatı altında toplayabilirsiniz. Ödemeler aynı tarihte olduğu için gecikme ihtimali de düşecektir, kredi notunuzu bu şekilde artışa geçirebilirsiniz.

  • İpotek vererek kredi limiti artırılabilir

Üzerinize kayırlı ipotek olarak verebileceğiniz bir gayrimenkul veya eşyanız var ise bu eşyanın değerinin yaklaşık % 80 ine kadar kredi limitinizi artırabilirsiniz. Bu işlem sayesinde kredi kartı veya kredi borçlarınız bir bankaya 48 ay vade ile toplayabilirsiniz. Bu işlemin dezavantajı ipotekli ihtiyaç kredisinde yaklaşık 800 TL kadar bir ek masrafı çıkmaktadır.

2. Kredi Borcunuz Takipteyse Neler Yapılabilir?

Kredi kartı veya kredi borcunuz idari bir takibe düşmüş ise yani kanunen izleniyorsa takip edilen borçlarınız bir an önce kapatmaya çalışmalısınız. Bu süreçte idari takipte olduğunuz için kredi notunuzda bir yükselme gerçekleşmez ve başka bir finansal işlemde yapamazsınız. Takibe düştüğünüz yani  borcu almış olduğunuz banka ile görüşerek bir yapılandırmaya gitmelisiniz. Bu yapılandırmada da pazarlık yapmaya çalışmalısınız bankalar bu konuda pazarlığa açık olurlar, faiz indirimi veya taksit alabilmeniz mümkündür.

Yapılandırma işleminde ise vadeyi imkanların yettiği kadar uzatmaya çalışın sürenizin fazla olması sizin kredi veya kredi kartı borcunuzu kapatmanızı kolaylaştıracak yöndedir. Bankalar kredi veya kredi kartı borcunuz yüzünden takibe düşmeden veya düştükten sonra sizlerle görüşüp borcunuzu taksit olarak veya vadesini uzatarak devam etmenizi isterler. Bu konu pazarlığa açıktır , bankalardan herhangi bir teklif veya öneri gelmez ise siz vade almaya özen gösterin veya taksitlere böldürmeye çalışın şartlar uyduğu taktirde bankalar ile anlaşabilirsiniz.

3. Kredi takibi geçtikten sonra izlenebilecek yollar

Kredi takip işlemini atlattıktan sonra kredi notunuz çok düşük olacaktır. Çünkü kredi notunuzun düşmesi bankanın itibarını sarsacaktır bu yüzden bankalar kredi takibine düşülmesini pek sevmezler. Bu durumda kredi notunuzu artırmak için izlenebilecek en iyi yol bankalarla tekrar anlaşmaya girmektir, kredi notunuzu kredi takibine düşen kredinizi ödediğiniz taktirde artmaz, düzenli ödemeleriniz sonucunda artar. Bu durumda kredi kartı talebi yapmanız kredi notunuzu artırmak için izlenebilecek yollar arasındadır. Ufak limitli de olsa bir kredi kartı kullanmanızı tavsiye ederiz. Bir diğer yol ise borçlarınızı otomatik ödeme ile ödemeniz bunun sonucunda bankaların size olan güveninde artma olacaktır.

Kredi notunuzun kredi çekebilmek için ne kadar olması gerektiğini kredi notum kaç olmalı yazımıza göz atabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.