Kampanya Bulucu

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, bankalar tarafından kullanılmakta olan kredi kartı ya da ihtiyaç, konut ve taşıt kredisi gibi tüm bireysel krediler ile birlikte banka hesap hareketlerinin ortak bir noktada toplandıktan sonra analiz altına alınması ve buna göre yapılacak olan puanlama işleminin ardından ortaya çıkan sonuçtur. Kredi notu söz konusu olduğu vakit bireylerin geçmiş dönemlerde almış olduğu kredi ya da kredi kartlarının borç ödemelerini ne sıklıkla yaptığını, yapıp yapmadığını, borçlarını geciktirip geciktirmediğini, borçlarının tamamını mı yoksa yalnızca bir kısmını mı ödediği, daha önce kara listeye girip girmediği gibi birçok noktaya bakılması gerekir. Üstelik hangi bankadan işlem yapmak isterseniz isteyin, tüm bankaların birleşerek tek bir çatı altında kurmuş olduğu KKB yani Kredi Kayıt Bürosu altında daha önce işlem yapmış olduğunuz tüm bankalara ait bilgiler yer alır. Bu da bir bankadan aldığınız kredinin borcunu ödeyemezken bir başka bankadan kredi çekmenizi önleyerek bankanın mağdur olmasını önler. Kredi Kayıt Bürosu tarafından kurulmuş olan Findeks sayesinde bireyler bankaya başvurmadan önce kredi notunu düşük bir tutar karşılığında öğrenebilirler. Bununla birlikte eğer daha önce bankalar ile hiçbir işiniz olmamış ve daha önce herhangi bir banka üzerinden işlem yapmadıysanız kredi notunuz sıfır olacaktır. Bu tür durumlarda kredi notunuzu sorgulamanıza gerek yoktur.

Kredi Notu Nasıl Değerlendirilir?

Gerek bankalar gerekse diğer finansal kurumlar kredi notu sayesinde kendilerine çeşitli sebeplerden dolayı finansman amaçları güderek başvurmuş olan bireyler hakkında hızlı, kolay ve otomatik bir şekilde değerlendirme yapabiliyorlar. Böylelikle bankalar hızlı bir şekilde ilk elemeyi yapabiliyor ve gerçekten de çalışabilecekleri müşteriler ile ilgilenmeye geçiyorlar.

Findeks tarafından belirlenmiş not aralığına göre hangi risk grubunda yer aldığınızı kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bu tablo aracılığı ile her ne kadar kurumdan kuruma göre değişiklik gösterse de genel açıdan bilgi sahibi olabilmeniz mümkün olur. Şimdi sizlere kredi not aralıklarını ve bu aralıklara karşılık gelen risk gruplarını belirtelim.

  • 1-699: En Riskli
  • 700-1099: Orta Riskli
  • 1100-1499: Az Riskli
  • 1500-1699: İyi
  • 1700-1900: Çok İyi

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunuzu yükseltmek için kullanabileceğiniz çeşitli yöntemler bulunuyor. Öncelikle ödeme güçlü çekmekte olduğunuz ve aksattığınız ödemeleri düzeltmeniz gerekir. Bunun için de borçlarınızı yapılandırmak atılacak en doğru adımlardan biri olacaktır. Kredi notunuzun düşmesini ya da düşük kalmasını istemiyorsanız borçlarınızı ne olursa olsun geciktirmemeniz gerekir. Bunu yapmanın en iyi yolu da aylık ödemelerinizi bütçenize göre ayarlamak olacaktır. Eğer yeterli paranız yoksa yapmanız gereken şey kredilerin vadesini uzatmak olacaktır. Aylık vadenizin uzaması ödeyeceğini toplam kredi tutarını faiz sebebi ile uzatacak olsa da daha uygun aylık ödeme tutarlarına düşüreceği için kredi borcunuzu geri ödeyebilmenizi sağlar.

Bununla birlikte borçlarınızı tek bir çatı altında birleştirmeniz de ödemelerinizi aynı tarihte daha uzu vadeler ile yapmanızı sağlayacak ve kontrolü elinize almanıza yardımcı olacaktır. Bir başka yöntem ise gayrimenkul ipotek ettirmektir. Bu sayede kredi limitinizi %80’e kadar çıkarmanız mümkün olacaktır. Böylelikle kredi ya da kredi kartı borçlarınızı bir araya daha kolay bir şekilde toplayabilirsiniz. Her ne kadar ipotekli ihtiyaç kredisinin diğer ihtiyaç kredilerine göre daha fazla masrafı olsa da bu sayede borçlarınızı daha rahat toplayabilir ve ödeyebilirsiniz.

Kredi notu idari takibe ya da bir diğer adı ile kanuni takibe düşen kişilerin de borçlarını kapatması gerekir. Kanuni takipte olan kişilerin kredi notunu yükseltmesi ya da herhangi bir bankaya giderek borç ödemek haricinde finansal bir işlem yapması mümkün olmayacaktır. Takibe düşmüş olan kredinizi kapatabilmek için öncelikle çalıştığınız bankaya gitmeli ve bir pazarlık içine girmelisiniz. Böylelikle çeşitli indirim ve taksitlendirme seçenekleri ile borcunuzu daha kolay ve uygun bir şekilde ödemeniz mümkün olabilir.

Kredi takibini kapatan kişilerin kredi notu oldukça düşük olacağı için ilk olarak atması gereken bazı adımlar vardır. Bankalar ile yeniden çalışmak istiyorsanız öncelikle düşük limitli de olsa bir kredi kartı almalı ya da otomatik ödeme talimatı vermeniz gerekir. Kredi kartı talebiniz reddedecek olsa da maaşınızı aldığınız bankadan kredi kartı talep ederseniz büyük bir ihtimalle başvurunuz kabul edilir. Bununla birlikte kimi bankalar parayı hesabında tutan kişilere kredi kartı verebiliyor. Otomatik ödeme talimatı vermeniz ise her ne kadar kredi notuna çok da fazla etki etmese de bankalar ile yeniden çalışmanızı sağlayacağı için bankanın size karşı olan güvenini arttıracaktır. Böylelikle finansal ürünlere başvuru yapmanız sizin için de kolaylaşır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.