Kampanya Bulucu

Kredi Notu Hesaplama

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notları KKB yani Kredi Kayıt Bürosu tarafından çeşitli birleşenlerin dönemsel olarak değişmekle birlikte farklı oranlarda oranlanması sonucu oluşuyor.. Bu notun oluşturulmasında başlıca etkenler ; Kredi Ödeme Düzeni , Mevcut Kredi Borç Durumu, Yeni Alınan Kredi , Kredi Kullanma Yoğunluğu , Diğer Faktörler şeklindedir. Dediğimiz gibi oranları değişse de siz bu temel başlıkları kredi notunuzun hangi aralıkta olduğunu öğrenmek için baz alabilirsiniz.

Kredi Ödeme Alışkanlığınız Kredi Notunuzu %30 Oranında Etkiler

Kredi puanını etkileyen en önemli unsur kredi ödeme alışkanlığınızdır. Diğer etkenlere oranla en fazla bu etken etkiler oranı yaklaşık %30 dur. Aylık gelirinizin yüksek olması haricinde kredi borçlarınızı düzenli olarak ödeyip ödememiş olmanız bankalar açısından daha önemli bir etkendir. Aylık yüksek miktarlarda ödeme yapıyor olsanız bile bankalar bunu zamanında ve düzenli olarak yapıp yapmadığınıza bakarlar ve  zamanında ödeme yapmıyorsanız kredi isteğinizi olumsuz değerlendirebilirler. Son ödeme tarihinden 1 – 2 gün sonra ödeme yapmış olmanız kredi puanınızı direk olarak olumsuz etkilemektedir. Buna alışmamanız gerekir, bu tarz kısa süreli gecikmeler zamanla kredi notunuzu tahmin ettiğinizden daha fazla etkiler.

Kredi Notu Yükseltme Taktikleri İçin TIKLAYINIZ!

Güncel Borç Durumunuz Kredi Notunuzu %25 Oranında Etkiler

Mevcut bankalara olan borcunuz  kredi notunuzu %25 oranında etkilemektedir. Bankadan kredi çektiğinizde kredi puanınız otomatik olarak düşer almış olduğunuz krediyi geri düzenli olarak ödediğinizde ise kredi notunuz düzenli olarak tekrardan artmaya başlar. Kredi kartlarının asgari ödeme miktarını ödediğiniz taktirde sistem üzerinde borcunuzu ödemiş görünürsünüz fakat mevcut borcunuz fazla görünür bu durumun  size kredi notu açısından bir zararı olmamaktadır.

Kredi veya Kredi Kartı Kullanım Yoğunluğu Kredi Notunuzu %15 Etkiler

Düzenli olarak kredi kartı veya kredi kullanan kişiler daha az kullanan kişilere göre daha yüksek kredi puanına sahip olabilirler kesin bir yargı yoktur ama sürekli kullanan ve borçlarını düzenli ödeyen kişilerin kredi puanları genellikle daha yüksek çıkmaktadır. Bu durumda kredi kartı veya kredi çekme işlemlerini sık sık yapıp borçlarını zamanında ödeyen kişilere banka normalden daha fazla puan verebilmektedirler ve onların kredi notları bu yüzden daha yüksek olur.

Kredi Notunu Etkileyen Diğer Faktörler Kredi Notunuzu %10

Diğer nedenler ; müşterinin banka ile gerçekleştirmiş olduğu kredi başvuruları kredi kartı başvuruları sürekli olduğu taktirde bankalar tarafından riskli görülüp kredi notuna olumsuz yansıyacak sonuçlar görülebiliyor. Bu durumda yaptığınız kredi başvuruları olumsuz değerlendirilebilir ve kredi notunuz az da olsa azalma görülebilir. Kişilerin kredi çekip çekemeyeceklerini görmek için öylesine olsa da deneyip olumsuz yanıt aldıkları veya kredi alabildiklerini görüp almaktan vazgeçmeleri halinde de kredi notunuz yaklaşık %10 luk bir oranda değişim sağlamaktadır.

Kredi Notu Hesaplama İşlemi

Kredinizi Findeks üzerinden hesaplayabilirsiniz. Bunun için ilk olarak sisteme üye olmanız gerekmektedir. Öncelikle aşağıdaki linke tıklayınız. Ardından karşınıza çıkan ekranda Üye Ol butonuna tıklayarak gerekli bilgileri girerek üye olmanız gerekmektedir. Findeks sistemine üye olduktan sonra kredi notu hesaplama işleminizi tüm detaylarıyla öğrenebilirsiniz.

Findeks Kredi Notu Hesaplama İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.