Kredi Notu Düşük Olanlar Kredi Alabilir Mi? | Kampanya Bulucu

Kredi Notu Düşük Olanlar Kredi Alabilir Mi?

Kredi Notu Düşük Olanlar Kredi Alabilir Mi?

Günümüzde gerek kredi kartları gerekse ihtiyaç, konut ya da araç gibi krediler sebebi ile bireyler ihtiyaçlarını nakit paraya sahip olmadıkları zaman harcayabiliyorlar. Elbette bunun için bankalar bir teminat istiyor. Çeşitli sebeplerden dolayı geçmişte borçlarını düzenli bir şekilde ödeyememiş olan kişilerin kredi notu da düşük oluyor. Bu da akıllara Kredi Notu Düşük Olanlar Kredi Alabilir Mi sorusunu getiriyor.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, bankalar tarafından kredi ya da kredi kartı gibi bireysel ürünlerden faydalanmak isteyen birçok kişi arasından bireylerin elenmesini sağlar. Üstelik bununla da birlikte kredi notu sayesinde bankalar kendilerine başvuran müşterinin finansal geçmişini tüm bankaların bir araya gelerek kurmuş olduğu Kredi Kayıt Bürosu sayesinde öğrenebilir. Elbette bu bilgi, kime kredi ya da kredi kartı verileceğinin, kimin kredi kartına ne kadar limit koyulacağının ya da kime ne kadar kredi verileceğinin karar verilmesinde kullanılır.

Kredi Notu Aralıkları

Findeks sistemi sayesinde bireyler bankalara başvuru yapmadan önce kredi notlarını öğrenebilirler. Bunun için Findeks resmi internet sitesini ziyaret etmeniz yeterli olacaktır. Zira sitede gereken talimatlar yer alıyor. Bununla birlikte aşağıda yer alan aralıklar sayesinde kredi notunuzun hangi risk grubunda olduğunu anlayabilir ve böylece kredi ya da kredi kartı başvurularınızda alacağınız yanıtı başvurmadan önce öğrenebilirsiniz.

Kredi notu 1 ile 699: En Riskli kategori

Kredi notu 700 ile 1099: Orta Riskli kategori

Kredi notu 1100 ile 1499: Az Riskli kategori

Kredi notu 1500 ile 1699: İyi kategori

Kredi notu 1700 ile 1900: Çok İyi kategori

En riskli ve orta riskli grubunda yer alan bireyler genellikle özellikle de kısa mesaj yolu ile yapacakları başvurularda hızlı bir şekilde reddedilecektir. Bu sayede bankalar gerçekten de hizmet verecekleri kişilere daha fazla zaman ayırabilir. Bankalar yapmış oldukları kredi kampanyalarında özellikle çok iyi ya da iyi kategorisinde yer alan kişilere özel fırsatlar sunar. Yani 1500 ve üzeri kredi notuna sahip olan kişilerin reddedilme oranı oldukça düşüktür. Az Riskli grubunda yer alan kişilerin ise genellikle aldıkları maaş, yaptıkları meslek ve çalıştıkları kuruma göre değişkenlik gösteren kredi geri bildirimle olur.

Kredi Notu Düşük Olanlar Ne Yapabilir?

Kredi notu düşük olan kişilerin uygulayabilecekleri üç farklı yöntemden söz edilebilir. Bu yöntemler teminat göstermek, gelirine göre düşük tutarlı kredi tercih etmek ya da kefil göstermek olacaktır.

Teminat Gösterilmesi

Bireyler kredi almak istiyorlarsa teminat göstererek her halükarda bankanın vermiş olduğu borcun geri ödemesini garanti altına alabilirler. Bu da kredi için başvuran kişinin kabul geri bildirimi alma olasılığını arttırır. Bununla birlikte kredi için teminat verilecek olan taşınmaz ya da taşınır malların da kredi için belirlenmiş olan uygun şartları karşılaması gerekir. Bunun için ise bankalar tarafından gayrimenkul değerleme uzmanı olarak da bilinen eksper gönderilir. Uzmanlar tarafından yapılacak olan değerlendirmeye göre uygunluk raporu düzenlenecek ve teminatın kabul edilip edilmediği kararına varılacaktır.

Teminatın bir konut ya da iş yeri olması halinde tapusunda yazan niteliğin mesken olması ve mülkiyete ya da kart irtifakına sahip olması gerekir. Tüm gayrimenkullarda plan ve projeye ek olarak düzenlenmiş olan tadilat gibi işlemlerin konut projesine işlenmesi ya da tadilatın hiç olamaması gerekir. Taşınmaz birden fazla kişiye aitse bu durumda tüm hak sahipleri imza atmalı ya da vekalet vermelidir. İpotek verilerek kullanılmak istenen taşınmaz yeni inşa edilen bir yapı ise en az %80’inin tamamlanmış olması gerekir.

Kefil Gösterilmesi

Bireyler borçlarını ödeyememesi halinde onun yerine bu borcu üstlenecek olan bir kişiyi kefil olarak gösterebilir. Bunun için kefil olacak olan kişinin de kredi notu şartlarını karşılaması gerekecektir. Böylelikle alınan kredinin geri ödenmeme riski oldukça düşer. Bu kişinin aynı zamanda SGK kaydının olması ve kredi tutarını karşılayacak şekilde bir gelire sahip olması gerekir. Kredi için kefil olacak kişi evli ise, eşinin de bu konuda yazılı olarak rıza göstermesi gerekir. Bu işlemin de bankada yapılması gerekir. Bunun haricinde banka kefili memur olması gibi şartlar öne sürebilir.

Düşük Tutarlı Kredi Çekmek

Geliri yüksek olan kişiler düşük tutarlı krediler çekerek, gelir ve gider dengesini bankadan yana olacak şekilde gerçekleştirip, bankalardan onay alma şansını arttırması mümkündür.  Bunun için gerek kayıtlı olan tüm gelirlerinizi gerek ise hane halkının gelirini de beyan etmeniz gerekebilir. Bankalar düşük tutarlı krediler için birçok farklı kampanya sunar. Kredi geri ödemelerini düzenli ve zamanında yapmanız halinde ise kredi notunuz artış gösterecek ve istediğiniz krediyi çekebilecek kredi notuna yavaş yavaş erişmeye başlayacaksınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ