Kampanya Bulucu

Kredi Nasıl Çekilir, Şartları Nelerdir?

Kredi Nasıl Çekilir?

Kredi çekebilmek için öncelikle banka tarafından krediye koşulan şartların kişi tarafından yerine getirilmesi gerekir. Bu şartların sağlanması ile kişi kredi çekmek için bankaya başvurmalıdır. Yapılacak başvuru ilgili bankanın bizzat şubelerine yapılabileceği gibi internet bankacılığı ile ve bankaların resmi siteleri aracılığı ile de yapılabilir. Bankaların sitelerinde kredi başvurusu için gereken koşullar yer almaktadır bu koşulların uygunluğunda kredi için ön başvuru formları bankaların sitelerinde vardır. Bu formun doldurulması ile ilgili kredi için ön başvuru yapılabilir.

Kredi Çekimi İçin Kefil Gerekir mi?

Kredi çekimi hususunda kefilin gerekip gerekmediği bankadan bankaya göre değişiklik gösterebildiği gibi aynı zamanda kredi tipine göre de değişebilmektedir. Örneğin, genel olarak konut kredileri için kefil aranmamaktadır, çünkü banka konut kredisini verirken teminat amaçlı satın alınan konuta ipotek koyar. Bu durumun aynısı taşıt kredisi ile 0 km otomobil satın alırken de bulunmaktadır. Fakat taşıt kredisi ile 2. el araç satın alımında bankalar kefil talep eder. Bunlara ek olarak bankalar tarafından verilen ihtiyaç kredilerinde de teminat açısından kefil talep edilmektedir. Fakat bu durum verilen kredinin büyüklüğü ölçüsünde değişir.

Kredi Çekme Şartları Nelerdir?

  1. Findeks Kredi Notu Uygun Olmalı

Findeks kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulmuş mali bir karnedir. 0 ile 1900 arasında bir değere sahip olan findeks kredi notu, bankalardan hizmet alabilmek için gerekli bir kriterdir. Bir bankadan kredi kullanmak için findeks kredi puanının yüksek olması gerekir. Düşük findeks puanına bankalar tarafından kredi verilmemektedir. Ayrıca her kredi türünün talep ettiği bir findeks puan aralığı vardır. Banka tarafından verilen kredinin miktarı yükseldikçe talep edilen findeks puanı da aynı şekilde yükselir. Kredi çekmek için o kredinin ilgili bankada ne kadar findeks kredi puanı talep ettiğine bakılmalıdır.

  1. Belirli Bir Maddi Gelir Olmalı

Bankalar müşterilerine kredi verirken kredi başvurularında belirli kıstaslar ararlar. Bu kıstaslardan birisi de kredi çekmek isteyen kişinin krediyi ödeyebilmesi adına belirli bir maddi gelirinin olmasıdır. Bu maddi gelir maaş olabildiği gibi düzenli alınan kira vb. aylık gelirler de olabilir. Kredi çekebilmek için ilgili maddi gelirin bankaya kanıtlanması gerekir. Bankaya teminat olarak; maaş alan kişiler maaş bordolarını göstermeli, emekli maaşı alanlar hesap cüzdanlarını göstermeli, serbest meslek çalışanları vergi levhasını göstermeli, kira geliri olanlar ise ilgili konutun tapusunu ve kira gelirine dair belgelerini göstermelidir.

  1. Taşınmaz Mal Varlığı Olmalı

Bankalar sunmuş oldukları kredi hizmetlerinin kullanılması için müşterilerinden krediyi ödeyebileceklerine dair bir teminat talep ederler. Bu teminat düzenli bir gelir olabildiği gibi kişinin üstünde bulunan taşınmaz mal varlığı da olabilmektedir. Bu mal varlığının kredi başvurusu sırasında bankaya teminat olarak gösterilmesi gerekir. Fakat bu durum çekilen kredi türüne ve kredinin büyüklüğüne bağlı olarak değişmektedir. Eğer ki çekilecek kredi yüksek miktarlarda olmayan bir ihtiyaç kredisi ise banka, taşınmaz mal varlığı teminatı talep etmeden yalnızca kişinin düzenli maddi gelirini baz alarak krediyi tanımlayabilir.

  1. Yasal Bir Engel Bulunmamalı

Bir kişinin ne kadar gelire sahip olduğunun önemi olmadan kredi çekebilmesi için kanuni bir engeli bulunmamalıdır. Bankalar kredi başvurularını incelerken kredi çekmek isteyen kişilerin sicil kayıtlarını da inceler.

Yukarıda belirtilen durumların sağlanması dışında kredi çekebilmek için kişilerin 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.