Kampanya Bulucu

Kredi Nasıl Alınır Şartları Nelerdir

Kredi almak için neler yapılmalı? Kredi nasıl alınır? Kredi almanın şartları nelerdir? Kredi çekmek için gerekli belgeler? Sorularına bu yazımızda yanıt aramaya çalışacağız. Öncelikle kredi almak için 4 temel şart vardır.

1-) Başvuruda bulunmak.

2-) 18 yaşından büyük olmak

3-) Gelirini belgeleyebilmek

4-) Kredi sicili temiz olmak.

Kredi almak için -18 yaşından büyükler- kredi veren bankalara ya da kredi verme lisansı almış finans kurumlarına başvuru yapılmalıdır. Başvuru esnasında banka sizden birtakım belgeler isteyecektir. Bunlardan en önemlisi gelir belgesidir. Memurlardan ya da ücretli çalışanlardan gelir belgesi ya da bordro istenir. Bankaların büyük bir kısmı bu belgelerin ilgili kurumlar tarafından onaylanmasını ister.

Mesela bir öğretmenin kredi başvurusunda bulunması için bordrosunun okuluna ya da ilçe milli eğitim müdürlüğüne onaylatması gerekir. Eğer maaş müşterisi iseniz hiçbir belge istenmeyebilir.

Özel sektörde çalışıyorsanız çalıştığınız yerden onaylanmış gelir belgesi getirmeniz istenecektir. Asgari ücretle çalışıyorsanız hizmet dökümü istenebilir. Tüm bunlar yok ve kira ya da taşınmazlardan geliriniz varsa onların tapuları ya da gelirlerini ispatlayan belgeleri götürmeniz istenecektir.

Kredi Çekerken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir

Kredi Sicilinin Etkisi

Kredi sicili; kredi borçlarınızın, kredi kartı ödemelerinizin zamanında ödeyip ödemediğinizin, tasarruf hesabınızın olup olmadığının, hisse senedi, ev arsa vb varlıkların tüm kayıtlarının tutulduğu bir veridir. Bu veriler çok önemlidir. Çünkü sizin kredi alıp almamanızda bu verilere bakılır. Eğer geliriniz varsa, borçlarınızı zamanında ödüyorsanız kredi siciliniz temiz, kredi puanınız yüksek çıkar bu durum kredi taleplerinize olumlu cevap verilmesine neden olur.

Banka Kredi Notu Nedir, Nasıl Yükseltilir

Kredi Çekmek İçin Ne Lazım

Kredi Başvurunuzun kabulü için bazı bankalar kefil isteyebilir.  Eğer kefiliniz yoksa kefilsiz belgesiz kredi veren bankalar yazımıza bakabilirsiniz. Kredi çekmek için bankaya gittiğinizde yanınızda gelir belgeniz nüfus cüzdanınız mutlaka olmalıdır. Eğer taşıt kredisi ya da konut kredisi çekecekseniz satın almak istediğiniz meta ile ilgili de evraklar gerekecektir.

Kredi Çekerken Hangi Belgeler Gerekir

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.