Kampanya Bulucu

Kredi Maliyet Oranı Nedir, Nasıl Hesaplanır

Kredi Maliyet Oranı Nedir?

Kredi maliyet oranı, kullanılan bir kredinin bankaya olan geri ödemeleri toplamıdır. Kredi kullanımı esnasında kişinin bankaya başvurusu sonrası kredinin onaylanması ile birlikte tüketici ile banka arasında bir kredi sözleşmesi imzalanır. Bu kredi sözleşmesi gereğince kişinin bankadan almış olduğu nakite eklenen faiz oranları ve masrafların toplanması ile kredinin tüm maliyeti belirlenir.

Kredi maliyet oranı, aylık ve yıllık olmak üzere ikiye ayrılır. Bir de bunlara ek olarak kredinin toplam maliyeti vardır. Bir kredinin aylık maliyet oranının 12 ile çarpılması ile yıllık maliyet oranı belirlenir.

Kredi Maliyet Oranı Nasıl Hesaplanır?

Kredi maliyet oranının hesaplanmasına kredi kullanan kişinin bankaya belirlenen süreler içerisinde ödeyeceği tüm ödemeler ilave edilmelidir. Zira yalnızca faiz oranları ile hesaplanan bir kredi maliyet oranı gerçek değerleri göstermediği gibi kişiler için oldukça yanıltıcı olabilir.

Kredi maliyet oranında kişinin bankadan almış olduğu nakit paraya ödeyeceği ek masraflar da eklenmelidir. Bu masraflar şunlardır:

1-) Dosya masrafı

2-) Hukuki hizmet bedeli

3-) Ekspertiz masrafı

4-) Kasko maliyetleri

5-) Kredi tahsis ücreti

6-) Kredi hayat sigortası

7-) İstihbarat masrafı

Yukarıda belirtilen maddeler dışında bankadan bankaya göre değişiklik gösterebilecek birkaç ek ödeme daha bulunabilir. Bu ödemelerin bilinmesi için sözleşmenin ayrıntılı bir şekilde okunması gerekir. Kredi maliyet oranının hesaplanması esnasında kişinin kullanmış olduğu krediye yukarıda belirtilen tüm masrafların eklenmesi gerekir.

Elde edilen değere kredinin belirlenen aylık faiz oranları eklenir ve böylelikle kredinin maliyet oranı hesaplanır. Ancak kredi ödemelerinin geciktirilmesi veya ek sözleşmeler ile uzatılması gibi durumlarda faiz oranları değiştiği gibi ek masraflar da çıkabilmektedir. Bu durumda kullanılan kredinin toplam maliyeti aynı şekilde yükselir.

Kredi kullanmadan önce maliyet oranı hesaplamak olabildiğince önem arz eder. Fakat kredi kullanacak insanlar daha çok bankaların tabelalarda göstermiş olduğu faiz oranına dikkat edip kredilerini bu ölçütte seçerler. Oysaki faiz oranı düşük olup masrafları fazla olan bir kredinin maliyeti de oldukça yüksek olabilir. Bütçeye en uygun krediyi bulmak için kredi maliyet oranının iyi bir şekilde hesaplanması gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.