Kampanya Bulucu

Kredi Kayıt Bürosu Nedir, KKB puanı hesaplaması

Kredi Kayıt Bürosu Nedir: KKB olarak bilinen Kredi Kayıt Bürosu, bankalar ile işbirliği yapan fakat bankalardan bağımsız olan bir kurumdur. Bu kurumda herhangi bir finansal kuruluştan kredi veya kredi kartı kullanan kişilerin bankalar ile olan geçmişi kayıt tutulmaktadır. Tutulan bu kayıtlar, gerektiği takdirde bankalar ile paylaşılır. Bunun sonucunda bankalar, kendilerine kredi veya kredi kartı talebinde bulunan kişileri KKB aracılığı ile inceleyip başvurularını değerlendirirler.

KKB Puanı Nedir?

Kredi Kayıt Bürosu, kişilerin bankalar ile olan mali işlerini inceleyen ve bunları kayıt altına alan bir kurumdur. Geçmişinde herhangi bir şekilde banka ile ilişiği bulunan her kimsenin Kredi Kayıt Bürosunda kaydı bulunmaktadır. Buraya yapılan girişler sonucu kişilerin KKB puanları belirlenir. Risk analiz puanı olarak geçen KKB puanı, kişilerin bankaların sunmuş olduğu hizmetlerden yararlanıp yararlanamama konusunda belirleyici bir ölçüttür.

KKB Puanı Nasıl Hesaplanır?

KKB puanının hesaplanmasında kişinin bankalar ile olan tüm ilişkileri incelenir. Bunun doğrultusunda kişinin kullanmış olduğu kredi ve kredi kartları, bankalara olan borçları, borçlarının ödeme sıklığı, kalan borç miktarları, kara liste durumları, gelirleri, sahip olduğu mal varlıkları gibi pek çok ayrıntı Kredi Kayıt Bürosu tarafından incelenir ve bunun sonucunda KKB puanı oluşturulur. Bir kişinin bankalar ile olan sicili ne kadar temiz ise KKB puanı da o kadar yüksektir.

Borçlarını zamanında ödemeyen vb. durumlar yaşayan kişilerin ise KKB puanları düşüktür. Bu durumda KKB puanları düşük olan kimseler bankaların sunmuş olduğu hizmetlerden minimum derecede faydalanabilirler. Hesaplamalar sonucu kara listeye giren kişiler ise belirlenen süre boyunca hiçbir bankadan faydalanamazlar. Reddedilen kredilerin, reddedilme sebebi % 80 oranında KKB puanının ilgili kredi için yeterli olmayışıdır.

KKB Puanı’nın ne anlama geldiğini, nasıl yorumlanması gerektiğini ve KKB Puanı ile ilgili ayrıntılı bilgi için lütfen ilgili haberimizi inceleyiniz:

Kredi Skoru Puanı Nasıl Yorumlanır

Bir kişi son zamanlarda hiçbir şekilde bankalar ile ilgilenmemiş olsa bile KKB puanı zamanla yükselebilir. Çünkü geçmişte yapılan işlemler zamanla Kredi Kayıt Bürosundan temizlenmektedir. Bu durumda KKB puanını yükseltmek isteyen kişilerin beklemesi tavsiye edilir. Ayrıca kredi borçlarının tam zamanında ödenmesi ile gecikme yaşanmaması da yine KKB puanını yükselten şeyler arasındadır.

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.