Kampanya Bulucu

Kredi Kayıt Bürosu Nedir, KKB Puanı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kredi Kayıt Bürosu Nedir?

Kredi Kayıt Bürosu, kredileri incelemek ve kayıt altına almak amacıyla oluşturulmuş resmi bir kurumdur. Bu kurum Merkez Bankası ile işbirliğinde çalışarak kredi kara listesinin oluşturulması ve analiz edilmesini de sağlamaktadır.

Kredi Kayıt Bürosu Nasıl Çalışır?

Kredi Kayıt Bürosu, kullanılan kredilerin analizlerini sağlar ve bu kredileri kullanan kişilerin mali geçmişlerini kayıt altına alır. Bu işlemin yapılabilmesi için Kredi Kayıt Bürosu, ülke genelinde bulunan tüm bankalar ile işbirliği içerisindedir. Daha doğrusu bankaların tamamı Kredi Kayıt Bürosu tarafından talep edilen bilgileri bu kuruma iletmek zorundadır. Kredi Kayıt Bürosu, her ay tüm bankalardan kredi kullanımına dair bazı bilgiler talep eder, ayrıca bu bilgilerin yanında bankaların tüm müşteri işlemlerini de rapor olarak alır. Bu bilgiler doğrultusunda Kredi Kayıt Bürosu’nda analizler yapılır ve kişilerin son 5 yıl içerisinde bankalar ile olan etkileşimleri rapor edilir. Bu rapor sonucunda kişilere ait findeks kredi puanı oluşturulur. Buradan da anlaşılacağı gibi findeks kredi puanı son 5 yıla ait yapılan işlemleri kapsamaktadır. Bu kredi puanı ile kişiler bankalardan ve bankalar ile işbirliği içerisinde hizmet veren bazı kurumlardan hizmet alabilirler.

KKB Puanı Nedir?

KKB puanı, Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulan findeks kredi puanıdır. Bu puan kişilerin mali karnesidir. Son 5 yılı kapsayan bu puan bankalar için oldukça önem arz eder. Bir banka kredi adına bir hizmet sunarken bundan yararlanmak için başvuran kişilerin önce KKB puanlarını sorgulamaktadır. Bu puanın düşük olması ile kişiler bankaların hizmetlerinden çok fazla yararlanamazlar.

KKB Puanı Nasıl Hesaplanır?

KKB puanı Kredi Kayıt Bürosu’nun bankalardan almış olduğu raporların analiz edilmesi ile hesaplanmaktadır. Bu hesaplama için 5 adet kriter bulunmaktadır. Bu aşağıda belirtilen kriterler doğrultusunda KKB puanı hesaplanır.

  1. Bireysel Kredi ve Kredi Kart Ödeme Performansı (%30)
  2. Mevcut Hesap ve Borç Durumu (%25)
  3. Yeni Kredi Arayışı (%20)
  4. Kredi Kullanım Yoğunluğu (%15)
  5. Diğer (% 10)

KKB Puanını Etkileyen Unsurlar Nelerdir?

  1. Kredi ve Kredi Kartı Borçları

Findeks kredi puanını etkileyen temel unsur kişiye ait kredi ve kredi kartı borçlarıdır. Kişi bu borçlarını düzenli olarak ödüyorsa kredi puanı bu durumdan olumlu etkilenir ve zaman içerisinde yükselir. Fakat kişi ödemelerini zamanında yapmıyorsa veya süreli olarak borcun yalnızca asgari kısmın ödüyorsa kişinin kredi puanı zaman içerisinde düşer. Bu sebeplerden dolayı bankaya olan borçların düzenli ödenmesi, mümkünse tamamının bir seferde kapatılması gerekir.

  1. Hesap Hareketliliği

KKB tarafından oluşturulmuş findeks puanı, kişilerin hesap aktifliğinden etkilenen bu doğrultuda değişim gösteren bir puandır. Kişilerin vadeli veya vadesiz fark etmeksizin var olan hesapları aktif olmalıdır. Bu hesapların aktif olabilmesi için kişiler hesaplarına düzenli olarak nakit giriş-çıkışı yapmalıdır. Buna ek olarak hesaplar arasında EFT/Havale gibi para transfer işlemlerinin fazlaca yapılması da hesabı aktif gösterecektir. Findeks puanını yükseltmek isteyen kişilerin var olan hesaplarını bu şekilde aktif kullanmalı veya kullanmadığı hesaplarını ise kapatmalıdır.

  1. Kredi Kullanım Sıklığı

Findeks puanı, kişilerin bankalar tarafından verilen kredilerin ne sıklıkla kullanıldığı doğrultusunda değişir. Bu yüzden findeks puanına dikkat eden kişiler çok fazla kredi ürünü kullanmamaya dikkat etmelidir. Özellikle süreli kredi başvurusu yapmak findeks puanı olumsuz etkiler. Ayrıca yapılan başvuruların reddi de findeks puanının düşmesine sebep olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.