Kampanya Bulucu

Kredi Kartının Asgari Tutarı Ödenmezse Ne Olur?

Bankalar tarafından vatandaşlara belirli koşullar çerçevesinde dağıtılan kredi kartları, harcamaları taksitlendirmek ve ödemeleri ertelemek gibi avantajlar sunarken bir taraftan da işlerin kötü gitmesi ve borçların ödenememesi halinde çeşitli riskler teşkil etmektedir. Kredi kartı kullanan vatandaşlar her ay bir ekstre ile karşılaşırlar ve ekstredeki toplam tutarı ya da en azından asgari tutarı ödeyerek bankaya karşı yükümlülüklerini yerine getirmiş olurlar. Kredi kartı, asgarinin altında ödeme yapılması ya da hiç ödeme yapılmaması halinde belirli yaptırımlarla karşı karşıya kalmanın olası olduğu bir bankacılık servisidir. Dolayısıyla ödemeler konusunda son derece dikkatli olunmalıdır.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Yapılmazsa Ne Olur?

Ekstrede yer alan toplam tutarı ödeyemeyen vatandaşlar için bir çeşit kolaylık olan asgari tutarın da ödenememesi halinde olaylar şu şekilde gelişir:

  • Bir takvim yılı içerisinde asgari ödeme tutarı 3 ay ödenmezse ya da geciktirilirse kredi kartının kullanıma kapatılması söz konusu olacaktır.
  • Arka arkaya kredi kartı borcu 3 dönem ödenmezse kredi kartı tamamen kullanıma kapatılacaktır.
  • Kapatılan kredi kartının tekrardan kullanıma açılması ve aktif edilmesi için ise dönem borcunun tümüyle ödenmesi gerekir.

Kredi Kartı Borcu 1 Gün Geç Ödenirse Ne Olur?

Kredi kartı ekstrelerinde yer alan son ödeme tarihleri, hesap kesim tarihini takip eden 9-10 gün sonrasına denk gelecek şekilde belirlenir. Son ödeme gününe kadar dönem borcunun ya da asgari tutarının ödemesi gerçekleştirilmelidir. Aksi durumda ödemenin geç yapılması halinde geç ödenen gün kadar gecikme ile akdi faiz ödenmesi gerekir. Bu gecikme herhangi bir yasal ya da idari takibe konu olmayacaktır. Ancak bir günlük gecikme bile olsa bankalarda yaptığınız işlemlerde belirlenen sürelerin dışına sarktığınız her durumun kredi siciline etkisi negatif olur. Kredi notunuz negatif olarak etkilendiği durumda ileride kredi kartı almak isterseniz ya da kredi çekmek isterseniz bazı sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Kredi Kartı Borcu 1 Dönem Ödenmezse Ne Olur?

Ekstrede yer alan asgari ödeme tutarının bir ay, yani son ödeme tarihine kadar ödenmemesi halinde ya da asgari tutardan daha az miktarda ödeme yapılması halinde borcunuz bir dönem (30 gün) gecikmiş olarak görünür. Dolayısıyla borcunuza bir aylık gecikme ve akdi faiz ilave edilir. Bu gecikme için de herhangi bir idari ya da yasal takip söz konusu olmayacaktır, sadece kredi sicilinize negatif bir not olarak geçecektir.

Kredi Kartı Borcu 2 Dönem Ödenmezse Ne Olur?

Eğer ikinci ayda da ekstrede belirtilen dönem kapsamında borcunuzu ödemezseniz ya da asgari ödeme tutarından daha düşük bir miktar öderseniz ikinci döneme girmiş olursunuz. Bu durumda kartınız alışveriş ve nakit çekim kullanımı için geçersiz hale getirilir ve kullanamazsınız. Kartta limit olsa bile alışveriş yapmanız mümkün olmayacaktır. Bu süreç içerisinde banka tarafından size çeşitli yollarla ödemeyi yapmamanız halinde yasal takibin başlayacağına yönelik uyarılar gelecektir ve ödemeyi olabildiğince hızlı bir şekilde yapmanız gerektiği hatırlatılacaktır. İki dönem üst üste ödeme yapılmaması halinde inisiyatif artık bankanın eline geçer.

Kredi Kartı Borçları 3 Dönem Ödenmediğinde Ne Olur?

Eğer üçüncü defa ekstrenizin son ödeme tarihinde ödeme yapmazsanız banka sizi arayacak ve yedi günlük süre verecektir. Yedi gün içinde ödeme yapmadığınız halde bankanın gelirinize ya da mal varlığınıza el koymak için yasal süreçleri başlatma hakkı bulunur.

Yasal takibe uğramanız halinde kredi siciliniz son derece olumsuz etkilenecektir. Borcunuzu kapatsanız bile beş sene boyunca bilgiler sicilinizde görünmeye devam edecektir. Bu yüzden herhangi bir bankadan ev kredisi, araba kredisi, ihtiyaç kredisi gibi bir finansman talep ettiğinizde siciliniz yüzünden olumsuz cevap alma ihtimaliniz son derece yüksektir.

Tüm bu bilgilerin ışığında kredi kartı asgari tutarı ödenince faiz gelir mi sorusu da evet olarak yanıt bulur. Sürekli olarak asgari tutarda ödeme yapıldığında mevcut borç artar, ödenmesi gereken tutar aydan ayda katlanır.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kredi kartlarının asgari ödeme tutarları belirli sınıflara göre yapılır:

  • Yeni alınan kredi kartlarında ilk sene %40 oranında,
  • 0 TL ile 15.000 TL arası tutarlar için %30 oranında,
  • 15.001 TL ile 20.000 TL arası tutarlar için %35 oranında,
  • 20.001 TL ve üzeri tutarlar için ise %40 oranında asgari ödeme tutarı belirlenir.

Ekstredeki borcunuzun tamamını değil de asgari ödeme adı altında belirlenen tutarı ödemeniz halinde 2018 senesinin son çeyreği itibariyle ödemeniz gereken akdi faiz oranı yüzde 2,25 seviyesindedir. Akdi faiz adı altında belirlenen oran, piyasada kredi kartı için gecikme durumu dışında uygulanabilecek maksimum faiz oranı olarak tanımlanır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.