Kampanya Bulucu

Kredi Kartını Kapatıp İptal Etme

Kredi Kartı Nasıl Kapatılır?

Kredi kartının kapatılması için ilgili kartın bankasına kredi kartının kapatılmasına dair başvuruda bulunulması gerekir. Bu başvuru birkaç farklı yöntemle yapılabilir.

Telefon Bankacılığı ile Kredi Kartı Kapatma

Her bankanın müşterileri için sunmuş olduğu müşteri hizmetleri servisi bulunmaktadır. Bu servis ile birçok bankacılık işlemi yapılabilir. Kredi kartını kapatmak için müşteri hizmetlerinin aranması ile ilgili kredinin kartının kapatılması talep edilmelidir. Bu talep için müşteri hizmetleri kişiden kart bilgilerini ister. Daha sonra müşteri hizmetleri kredi kartının kapatılmasına dair sisteme giriş yapar. Bu girişin ardından 7 iş günü içerisinde kredi kartı kapatılır.

İnternet Bankacılığı ile Kredi Kartı Kapatma

Bazı bankalar internet bankacılığı hizmetlerinde kredi kartı kapatma talebi bulundururlar. İnternet bankacılığının bu bölümünün kullanılması ile kredi kartı için kapatma talebi oluşturulabilir. Bu talep üzerine banka yetkilileri muhtemel olarak kredi kartını kapatmak isteyen müşterileri ile irtibata geçerler ve kredi kartı iptal sebebini sorarlar. Bu sebep doğrultusunda müşterinin kredi kartını kapatmaması için çözümsel tekliflerde bulunurlar. Fakat müşteri bunları kabul etmeyerek kredi kartının iptal talebinde ısrarcı olduğu takdirde kredi kartının banka tarafından kapatılması mecburidir.

Banka Şubesinden Kredi Kartı Kapatma

Kredi kartının kapatılması için en kesin çözüm bankanın herhangi bir şubesine gitmektir. Burada banka yetkilisi ile yapılacak görüşmede kredi kartının kapatılması talep edilir. Bazı bankalar direk kredi kartını kapatabilirken bazı bankalar ise kredi kartı kapatma dilekçesi talep etmektedir. Bu dilekçenin yazılması ile bankaya teslim edilmesi sonucu 7 iş günü içerisinde ilgili kredi kartı kapatılacaktır.

Kredi Kartının Kapatılabilmesi İçin Yapılması Gerekenler

Bir kredi kartının kapatılabilmesi için öncelikle o kredi kartına dair tüm yapılan tüm borçların kişi tarafından bankaya ödenmesi gerekmektedir. Hangi yöntem ile olursa olsun bir banka kredi kartı kapatma talebi aldığında ilk önce talep eden kişiden borcun tamamını kapatmasını ister. Eğer bu borç kişi tarafından kapatılmazsa banka kredi kartı kapatma talebini almaz. Fakat bu durumda kredi kartı kullanıma kapatılabilir. Kredi kartını kullanıma kapatmak için ise banka ile irtibata geçilmeli ve kredi kartı kullanımının kısıtlanması için talepte bulunulmalıdır. Banka kredi kartını kullanıma kapatır. Bu durumda kişi kredi kartını kullanamaz fakat borçlarını banka şubeleri aracılığı ile ödemeye devam eder.

Kredi kartı kapatma talebinden sonra 7 iş günü olan kapatma sürecinde banka kredi kartının kapatılmaması için müşteriyi arayabilir ve özel tekliflerde bulunabilir fakat kişi kapatmak konusunda ısrarlı ise kredi kartı kapatılmak zorundadır. 7 iş günü sonrası bankaya bir borcu olmadığı halde kişinin kredi kartı hala kapatılmamış ise bu durumda kişi BDDK’ya banka hakkında şikayet oluşturabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.