Kampanya Bulucu

Kredi Kartına 3 Ay Boyunca Sadece Asgari Tutar Ödenirse Ne Olur?

Günümüzün en çok kullanılan ödeme aracı olarak nitelendirebileceğimiz kredi kartları, anlık alışveriş esnasında nakit para yerine kullanılabilir. Ayrıca bazı alışverişlerin taksitlendirilmesine imkan tanıyan kredi kartları, bazı durumlarda ise ödenmesi gereken borç tutarının artış gösterdiği bir bankacılık servisi halini alabilir. Kredi kartı, borçlanma yapılabilecek bir ödeme aracı değildir, nakit para olmaması durumunda başvurulması gereken bir servistir. Her ay kesilen ekstrede belirtilen asgari tutarı ödemek, mevcut borcun faiz eklemesiyle katlanmasına sebep olur. Üstelik ödeme yaparken, sürekli asgari tutarı ödemek toplam borcun bir türlü azalmamasına ve ödeme yükünün artmasına sebep olacaktır.

Sürekli Olarak Kredi Kartının Asgari Tutarını Ödemenin Yaptırımı Var mı?

Toplam kredi kartı borcunun belirli oranlar çerçevesinde hesaplanan ödenmesi gereken en az ödeme tutarı, asgari ödeme tutarı olarak adlandırılır. Kredi kartı borcunun sürekli olarak asgari tutarını ödemek, ne yazık ki mevcut borcun üzerine faiz eklenmesine sebep olur. Kredi kartı ekstresinde belirtilen son ödeme tarihinden önce asgari ödeme tutarını ödemek sadece geç ödeme faizinden muaf tutar. Ancak borç tamamen kapatılana kadar akdi faiz işler. Akdi faiz, alışveriş faizi olarak da adlandırılır ve kredi kartının toplam toplam dönem borcunun ödenmemesi halinde işlemeye devam eder.

Bu sebepten ötürü ekstrede belirtilen toplam borç tutarının ödenmesi önerilir. Eğer imkanlar toplam borç tutarını ödemeye elvermiyorsa, kartın kullanıma kapatılmaması için asgari tutarda ödeme yapılabilir. Ancak bu, ne yazık ki mevcut borcun üzerine faiz eklenmesine sebep olur. Ancak bu şekilde en azından kredi puanının düşmesine ve kartın kullanıma kapatılmasına engel olunabilir.

3 Kez Asgari Tutarın Altında Ödeme Yapılırsa Ne Olur?

Kredi kartı ödemesi konusunda çok dikkatli olunmalıdır. Bir takvim yılı içerisinde kredi kartı 3 kez asgari ödeme tutarının altında ödenirse, banka tarafından kart kullanımına yönelik birtakım yaptırımlar uygulanır. Banka kullanıcıyı kartın kullanımı ve limit artışı konularında birtakım kısıtlamalara maruz bırakır. “Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik” kapsamında 3 kez asgari ödeme tutarının altında ödeme yapılması halinde uygulanan yaptırımlara değinilmiştir.

İlgili yönetmeliğe göre kullanıcılar 3 kez asgari tutarın altında ödeme yaptıkları takdirde kartları, dönem borcu ödenene kadar kullanımına ve herhangi bir limit artışına kapatılır. Ayrıca nakit çekim işlemi de gerçekleştirilemez.

Kredi Kartının Asgari Ödemesini Yapmak Kredi Puanını Düşürür mü?

Eğer son ödeme tarihine sadık kalınarak kredi kartının asgari tutarı ödeniyorsa kredi notu düşmez. Bu açıdan asgari tutarın ödenmesinin; borcun tamamen kapanmasına ve akdi faizin işlemesine engel olamasa da kredi puanına herhangi bir olumsuz etkisi olmadığı söylenebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.