Kampanya Bulucu

Kredi Kartım Nakit Çekime Kapandı Nasıl Açılır

Kredi kartının nakit avans çekimine kapatılması: Kredi kartının yaygınlaşması ile birlikte artık alışverişlerimizin büyük bir kısmını kredi kartı ile yapmaktayız. Kredi kartları genellikle ödeme limitlerimizin çok çok üstünde bir limitle, adımıza tanımlanıyor. Limit düşükse bile bir süre sonra düzenli ödemelerimizden dolayı limit arıttırılıyor.  Limit fazla, ihtiyaç fazla, gelir az olunca, kredi kartı kullanımı kurallarına uymakta güçlük yaşamaya başlıyoruz. Çünkü kredi kartı doğru kullanıldığında çok başarılı ve faydalı bir ödeme yöntemiyken, doğru kullanılmadığı zaman kâbusumuz haline gelebiliyor.

Harcamalarımızın kontrolünü kaybettiğimizde, asgari ödemeyi yapsak bile kalan borç bir sonraki aya devrediyor. Ertesi ay daha çok sıkışıyoruz bu kısır döngü kartın asgarisini bile ödeyemez hale gelene kadar devam ediyor. İşte kredi kartının nakit çekime kapanması da bu aşamadan sonra ortaya çıkıyor.

Kredi kartı nakit çekim nedir?

En basit tanımı kredi kartından nakit para çekmeye verilen isimdir. Nakit avans ya da nakit çekim adı verilen bu sistem, aslında pek cazip olmayan bir tür kredidir. Nakit avansın belirli kuralları vardır. Nakde sıkıştığınızda bankaların, ATM’lerinden ya da şubelerden nakit avans çekebilirsiniz. Nakit avansların faizleri yüksektir. Ayrıca nakit avans çekimlerinden işlem ücreti alınır.

Kredi kartı nakit çekime neden kapatılır?

BDDK’nın kredi kartları ile ilgili aldığı karar gereğince (17 aralık 2010) bir yıl içinde üç defa hesap özeti borcunuzun %50’sinin altında ödeme yaparsanız kredi kartınız nakit çekime kapatılmaktadır. Burada en büyük karışıklık asgari ücretin ödenmesiyle ilgilidir.

Birçok kişi “Asgari ücreti ödediğim halde nakit kredi kartım nakit çekime neden kapandı? Sorusunu sormaktadır. Asgari ücreti ödemeniz 2010 yılından önce nakit çekimi yapılabilmesi için yetiyordu. Ancak cari açığın artması üzerine BDDK 2010 yılında kredi kartlarıyla ilgili kararını değiştirdi ve asgari ücret ödeme zorunluluğunu değiştirerek, 1 yıl içinde en az 3 dönem %50 altında ödeme yapanların, kredi kartını nakit çekimine kapatmaya başladı. Artık yeni kurala göre kredi kartının borucunu en fazla iki defa %50’nin altında ödeyebilirsiniz. Üçüncü defa %50’nin altında ödeme yaparsanız kartınız nakit çekime kapanır ve tüm borcu kapatmanız beklenir.

Kredi Kartı nakit çekime nasıl açılır?

Kredi karınızın nakit çekime açılması için yapmanız gereken birikmiş borçlarınızı tamamıyla ödemektir. Kredi kartı borcunuzu bitirmediğiniz takdirde nakit çekim işlemini yapamazsınız. Kredi kartınızın %50’sinden fazlasını ödeseniz bile kartınız nakit çekime açılmaz. Mayıs ayında iseniz, Haziran geldiğinde Mayıs ayının borcunu tamamen kapatmanız gerekir.

Kredi kartı nakit çekime ne zaman açılır?

Kredi kartınızın nakit çekime açılması için dönem borcunuzun tamamını kapatmalısınız. Borcunuzu tamamen kapattığınız takdirde, ödeme, banka kayıtlarına girer girmez nakit çekim hakkınıza yeniden kavuşabilirsiniz.

Kredi kartından ne kadar nakit avans çekebilirim?

Her bankanın günlük nakit çekme limiti farklıdır. Mesela, İş bankası ATM’den çekilecek nakit avanslar için, kart tipine göre 2500 ile 3 bin liraya izin vermektedir. Garanti bankası 4 bin liraya kadar izin vermektedir. Eğer ayrı bir taksitli nakit avans kampanyası düzenlenmişse, limit 15 bin liraya kadar yükselmektedir. Ancak ATM’den alacağınız miktar, bankanın belirlediği günlük nakit çekme limiti kadardır.  Miktar yüksek olduğunda nakit avans hesabınıza yatırılır. Ya da banka şubesinden çekebilirsiniz.

Birçok banka taksitli nakit avans seçenekleri ile müşterilerine çektikleri nakit avansları 6 ile 9 ay arasında taksitlendirme fırsatı tanımaktadır. Taksit sayısı arttıkça geri ödeyeceğiniz miktar da artacaktır. Mecbur kalmadıkça ya da çok cazip bir taksitli nakit avans kampanyası olmadıkça kredi kartından nakit çekmek mantıklı değildir.

Kredi Kartı Kampanyaları

Bankaların düzenledikleri bütün kredi, kredi kartı, taksitli nakit avans ve otomatik ödeme gibi kampanyalarına yukarıdaki ilgili kategorimizi tıklayarak ulaşabilirsiniz.

ETİKETLER: , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.