Kampanya Bulucu

KREDİ KARTI VEREN BANKALAR

Kredi Kartı Nedir?

Kredi kartı, bankalar ya da diğer finansal kurum ve kuruluşlar tarafından müşterilere sağlanan, günlük satın alımlarda ya da para ve çek kullanımını önlemeyi amaçlayan bir ödeme biçimidir diyebiliriz. Bunun yanı sıra kredi kartı ile satın alınan malın ya da hizmetin ücretinin söz konusu kartı veren yer tarafından ödenmesi güvencesini taşımaktadır. Bunun yanı sıra kişi kredi kartı ile yaptığı harcamaları aylık olarak bankaya tek seferde ya da taksitlerle ödemek zorundadır. Ayrıca kredi kartı nakit paraya alternatif bir biçim oluşturabilir. Bankalar tarafından oluşturulmuş olan genel bir uygulamada ise, kişi kullanmış olduğu kredi kartı borcunu dönemsel olarak ödemekle yükümlüdür. Ayrıca dönemsel olarak ödenmesi gereken bu tutara asgari ödeme tutarı denmektedir.

Tüm bunların haricinde birey kredi kartı ile alışveriş yaptıysa alışveriş yaptığı noktaya değil, kredi kart hizmetini satın almış olduğu bankaya ya da diğer finansal nitelikteki kurum ve kuruluşlara borçlanmaktadır. Bankalar ya da diğer mali kurumlar kredi kartı hesap kesimini müşteriye, bir aylık bir süre içerisinde ulaştırmaktadır. Ayrıca bu dönem boyunca kart ile yapılan harcamalar, hesap bildirim cetveli ya da diğer bir ifadeyle hesap özeti ile kartı kullanan kişiye bildirirler. Kredi kartları banka sektöründe yer alan ve en fazla talep edilen ürünler arasında bulunmaktadır. Bunun yanı sıra kredi kartı limiti ise, kredi kartını talep eden kişilerin başvuru sırasındaki gelirlerine bağlı olarak banka ya da diğer finansal ve mali nitelikteki kurum ve kuruluşlar tarafından kredi kartı verilmek istenen kişilere alışveriş ya da nakit çekmek için tahsis edilen bir borçlanma tutarıdır diyebiliriz.

Ayrıca her kredi kartının üzerinde kişinin ve kartın kendisine ait bilgiler bulunmaktadır. Kredi kartı sahibinin adı soyadı, on altı haneli olan kartın numarası , son kullanma tarihi ve arka yüzeyinde bulunan son üç haneli kredi kartı güvenlik numarası gibi bilgiler yer almaktadır. Bu bilgiler kart sahibine internet üzerinden alışveriş yapmasını sağlamaktadır. Ayrıca alışveriş noktalarında pos üzerinden chip and pin uygulaması sayesinde de alışveriş yapılabilir. Kredi kartının şifresi ise kredi kartını kullanacak olan kişi tarafından belirlenir ve genelde dört hanelidir diyebiliriz. Ayrıca kredi kartı ile yapılan alışveriş tutarı tek taksitte ödenebileceği gibi taksitli bir biçimde de ödenebilir. Bankaların ya da diğer finansal nitelikteki kurum ve kuruluşların belirlemiş olduğu faiz oranları bağlamında alışverişten belirli oranlarda faiz kazanılır. Buna alışveriş faizi denmektedir. Ayrıca alışveriş faizi müşteriye ulaştırılan hesap kesim cetvelinde harcamaların içinde gösterilir. Hesap kesim cetveli kişilere iki ödeme türünü göstermektedir. Bunlardan birincisi dönem tutarı, ikincisi ise asgari ödeme tutarıdır. Dönem tutarı hesap kesim cetveli kesildikten sonra belirlenen tarihler arasında ödenmektedir. Eğer kişi bu tutarı ödenmezse kart gecikmeye girer. Bu nedenle banka ya da diğer finansal nitelikteki kurum ve kuruluşlar gecikme faizi uygulayabilir. Eğer belirlenen tarihlerde asgari tutar ödenir ise  bu sefer banka ya da diğer finansal ve mali nitelikteki kurum ve kuruluşlar o dönem borcunu alamadığı için faiz işlemeye devam etmektedir.

Kredi Kartı Veren Bankalar

kredi kartı veren bankalar

Bu bilgiler ışığında baktığımızda ise, kredi kartları aslında taşıma kolaylığı sağlaması açısından, taksit sayılarının fazla olması açısından ya da ödemelerin ertelenmesi ve nakit para taşıma yerine alternatif bir ödeme aracı olduğundan günümüzde tercih edilen ürünler arasında ciddi ölçüde yerini almıştır. Bu nedenle günden güne kredi kartı başvurusu yapan kişi sayısı artmaktadır. Bankalar ya da finansal nitelikteki kurum ve kuruluşlar dönemden döneme değişmek üzere kredi kartı vermek için çok istekli davranırken, bazı zamanlarda ise duraklama sürecine girerek kredi kartı vermemektedir. Bankalar ya da diğer finansal ve mali nitelikteki kurum ve kuruluşlar genel olarak kredi notu yüksek, aylık biçimde düzenli geliri olan ve uzun dönem iş hayatında çalışan ya da maaş müşterilerine kredi kartı vermektedirler. Bunun yanı sıra bazı sebeplerden dolayı mağdur etmemek adına öğrencilere de kredi kartı vermektedirler. HSBC, Finansbank, INGBank ve Denizbank en kolay kredi kartı veren bankalar arasında yerini almıştır.

Bunun yanı sıra kredi kartı veren bankalar bunlarla sınırlı değildir. Bu bankalar haricinde Ziraat Bankası, Garanti Bankası da yine kolay kredi kartı veren bankalar arasında sayılabilir. Esasında bankalar kredi kartı verirken kişinin kredi kartı borç ödeme işlemini gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğini düşünerek kredi kartı vermekteler. Bankaların yapmış olduğu uygulamada Findeks markası altında kredi notu hesaplama uygulamasını gerçekleştirirler. Kredi notunun düşük olduğu kişiler aslında bankalardan kolay kolay kredi kartı alamamaktalar. Fakat yine de düşük limitli bile olsa çoğu banka kişilere kredi kartı vermektedir. İş Bankası, Garanti Bankası, Odeabank gibi bankalar yine kredi kartı veren bankalar arasında yer almaktadır. Tüm bunların yanı sıra Akbank, Kuveyt Türk Bankası, Türkiye İş Bankası, Halk Bankası gibi banka kurumları da yine kredi kartı hizmeti satan bankalar arasındadır. Ayrıca TEB Bankası, Yapı Kredi Bankası, Şekerbank, PTT Bank, VakıfBank, Türkiye Finans Bankası da yine aynı şekilde kreedi kartı veren bankalar arasında yerini almıştır.

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.