Kampanya Bulucu

Kredi Kartı Numarası Nedir? Kartın Neresinde Yazar?

Kredi kartı üzerindeki numaraların anlamları, kart sahibinin banka nezdindeki tüm bilgilerini barındırır. Diğer bir deyişle, bu numaralar kartın kimlik bilgisi gibi de düşünülebilir. Özellikle kredi kartının ön yüzünde yer alan numaralar incelendiğinde, karta ve kartın sahibine dair tüm bilgileri ortaya çıkar. Kredi kartının ilk numarası, kartın hangi ödeme sistemine ait olduğunu gösterir.

Eğer kredi kartı; 4 rakamı ile başlıyorsa Visa, 5 ile başlıyorsa Mastercard ödeme sistemine sahiptir. Özetle, kredi kartlarının numaraları sadece kredi kartının sahibine ait olmamak ile birlikte, geniş kapsamlı bir ödeme sisteminin de bir parçasıdır. Kartların numaraları sayesinde sadece ödeme sistemi değil aynı zamanda banka bilgisi ve kartın geçerliliğine dair bilgiler sorgulanabilir.

Kredi Kartı Numarası Kaç Hanedir?

kredi kartı ön yüzü

Kredi kartı sahibin adı ve soyadının hemen üzerinde yer alan 16 haneli sayı bölümü, kredi kartının asıl numarasıdır. Bu rakamlar, ülkeden ülkeye değişkenlik gösterir. Dünya genelindeki kartların üzerinde 13 – 19 haneli sayı dizeleri görülebilir. Ülkemizde 16 haneli rakam grubu kullanılır. Kart sahibinin güvenliği açısından, 16 hane kimse ile paylaşılmamalıdır. İnternet üzerinden alışveriş yapılması gerekiyorsa da mutlaka güvenilir siteler tercih edilmelidir.

Ayrıca; kredi kartı bilgileri ile tüm kişisel banka bilgilerine erişilebilir. Bu sebepten dolayı da kullanıcılar çok dikkatli olmalıdır. Artık günümüzde e-ticaret işlemleri hızla artmakta, aynı oranda da internet kanalıyla dolandırıcılık olayları yayılmaktadır. Bankalar bu kapsamda, güvenlik önlemlerini sürekli olarak geliştiriyorlar. Artık kredi kartlarının ön yüzündeki 16 hane tek başına işe yaramamak ile birlikte kredi kartının ön yüzünde bulunan son kullanım tarihi ve arka yüzünde yer alan 3 haneli CVV numarası da birçok işlem için gereklidir.

Kredi Kartı Numarasının Anlamı Nedir?

Kredi kartının ön yüzüne kabartma şeklinde basılan 16 haneli numaranın her bir rakamı farklı anlam taşır. Kartın ilk 6 rakamına prefix denir. İlk 6 rakam kartın hangi banka tarafından verildiğini gösterir. Prefix bölümünden sonra yer alan 9 rakam ise banka tarafından müşteriye atanan hesap numarasını ifade eder. Geriye kalan sonuncu rakam ise güvenlik numarasıdır. Bu rakam ile kartın geçerli bir kart olup olmadığı sorgulanır.

CVV Numarası Nedir?

kredi kartı arka yüzü

CVV olarak tabir edilen, Card Validation Value (Kart Doğrulama Değeri), internet üzerinden güvenli bir şekilde alışveriş yapılmasını mümkün kılar. Ayrıca, kullanıcıya üst düzey güvenlik olanağı sunar. CVV kodu çoğu zaman kartın ön yüzündeki 16 haneden bile çok daha önemlidir. Kartın ön yüzündeki rakamların güvenlik açısından yetersizliği, CVV rakamlarının önemini artırmıştır. CVV bölümünde karttan karta farklılıklar bulunur. Kimi kartlarda kartın arka yüzünde sadece üç haneli bir sayı dizesi bulunur, kimi kartlarda ise üç haneden daha fazla rakam yer alır. Kullanıcının burada dikkat etmesi gereken nokta ise, kartın arka yüzünde ne kadar rakam bulunursa bulunsun, CVV kodunun son üç rakam olduğudur. Ön yüzdeki kabartmalı rakamların aksine CVV kodu, kartın arka yüzüne baskı olarak yazılır. CVV rakamlarının kimseyle paylaşılmaması gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.