Kampanya Bulucu

KREDİ KARTI NASIL ALINMAKTADIR?

Kredi Kartı Nasıl Alınmaktadır?

Kredi Kartı Nedir?

Günümüzde ihtiyaçların fazlalaşması ve aylık gelirimizin her türlü ihtiyacımızı karşılamaya yetmemesi gibi olumsuz durumlar mevcuttur. Bu bağlamda ve ihtiyaca göre kullanılan kredi kartı, banka ya da diğer mali nitelikteki kurum ve kuruluşların kişilere sunduğu, anlaşmalı POS cihazı bulunan alışveriş yerlerinde ödeme amaçlı ya da bankaların ATM sistemlerinden nakit avans çekmek amaçlı kullanılabilen bir araçtır diyebiliriz. Bunun yanı sıra kredi kartı ile yapılan harcamalar aylık olarak bankaya tek seferde ya da taksitlerle ödenmek zorunda olunan ayrıca nakit paraya alternatif şekilde sunulan bir ödeme aracıdır diyebiliriz. Bankalar tarafından oluşturulan genel bir uygulamada kişi, kullanmış olduğu kredi kartı borcunu dönemsel olarak ödemek zorundadır. Ayrıca dönemsel olarak ödenmesi gereken bu tutara asgari ödeme tutarı denmektedir.

Bunun yanı sıra kredi kartı ile alışveriş yapan kişiler alışveriş yaptığı noktaya değil, kredi kart hizmetini satın almış olduğu bankaya borçlanmaktadırlar. Bankalar ya da diğer finansal kurum ve kuruluşlar kredi kartı hesap kesimini müşteriye, otuz günlük bir süre içerisinde ulaştırmaktadır. Ayrıca bu dönem boyunca kart ile yapılan harcamalar, hesap bildirim cetveli ya da diğer bir ifadeyle hesap özeti ile kartı kullanan kişiye bildirirler. Kredi kartları banka sektöründe yer alan ve en fazla talep edilen ürünler arasında bulunmaktadır. Ayrıca kredi kartı limiti ise, kredi kartını talep eden kişilerin başvuru sırasındaki gelirlerine bağlı olarak banka ya da diğer finansal ve mali nitelikteki kurum ve kuruluşlar tarafından kredi kartı verilmek istenen kişilere alışveriş ya da nakit çekmek için tahsis edilen bir borçlanma tutarıdır demek mümkün.

Kredi Kartı Almanın Şartları

Nasıl kredi kartı alınır?

Kişilerin günlük yaşamında vazgeçemediği ödeme araçlarından bir tanesi olan kredi kartı, ülkemizde hemen herkes tarafından kullanılmakta. Nakit para taşıma sıkıntısından kurtaran, bazı alışverişlerde taksit imkanı sunan ve bunun yanı sıra hediye puanlar biriktirerek ücretsiz alışveriş yapabilme fırsatı sağlayan kredi kartının nasıl alındığına dair kişilerin akıllarında soru işaretleri yer almakta. Kredi kartı başvurusu ve kredi kartı almanın şartlarına baktığımızda ise birçok unsurun söz konusu olduğunu söyleyebiliriz. Kredi kartı alma şartlarını esasında üç başlık halinde açıklayabiliriz:

  1. Yaş Uygulaması Şartı: Kredi kartı sahibi olmak isten bireyler için BDDK olarak bilinen Bankalar Denetleme ve Düzenleme Kurulu’na göre bir yaş sınırı vardır. Yaş sınırı belirlenirken Bankalar Denetleme ve Düzenleme Kurulu bazı kıstasları ve öncelikleri göz önüne koymuşlardır. Bankalar Denetleme ve Düzenleme Kurulu bağlamında yaş uygulaması şartı en az on sekiz yaşını doldurmuş olmaktır. Eğer kişi on sekiz yaşını doldurmamış fakat kartı sahibi olmak istiyor ise ek kart uygulamasını kullanması gereklidir. Ek kart, ana kredi kartına tanımlı halde kişiye sunulan bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır. Genellikle on altı yaşını doldurmuş olan bireylere anne-babalarının ana kredi kartına tanımlı ek kart uygulamaları ülkemizde yer almaktadır. Bunun haricinde kredi kartı sahibi olması olası değildir. Kişinin 18 yaşını doldurması dahilinde ise kendi adına kredi kartı sahibi olmaya hak kazanmış olacaktır.
  2. Gelir Sahibi Olma Şartı: Kredi kartı almanın diğer bir şartı ise kişinin gelir sahibi olma şartı uygulamasıdır. Eski sistemde kredi kartları konusunda belli sayıda düzenleme söz konusu idi. Fakat artık kredi kartlarının yaygınlaşması sayesinde bu konularda da düzenlemeler oluşturulmaya başlandı. Artık kredi kartı sahibi olmak isteyen bireylerin belgelenebilir gelirleri olması gerekmektedir. Fakat bunun yanı sıra kişinin geliri var diye istediği limit oranında bir kredi kartına sahip olamamaktadır. Bu konuda da sınırlama getirilmiştir. Bu sınırlama ülkemizde bulunan kanunlara göre bir kişiye ait kredi kartı limit toplamı, gelirinin 4 katını geçemez şeklinde oluşturulmuştur. Bunun yanı sıra kişi ilk kez kredi kartı sahibi olacaksa bu oran gelirinin 2 katı şeklindedir. Ayrıca kişi eğer maaşlı çalıştığı isten ayrılıp kendi adına bir şirket kurduğunda ise kredi kartı başvurusu vergi levhası ya da gelir beyannamesi ile yapılmak zorundadır. Bu nedenle ödenen vergilerin, şirketler açısından büyük bir önemi vardır. Kişinin vergi göstergesi düşükse kredi kartı limit oranı da o boyutta düşük olacaktır. Eğer kişi çalışmıyor ise bankaya nakit teminat yatırma dahilinde yine kredi kartı sahibi olabilecektir. Yatırılan teminat miktarı kredi kartı limitinden daha fazla olmalıdır.
  3. Kredi Notu Durum Şartı: Kredi kartı alma şartlarından bir diğeri ise kredi notu durum şartı olarak kayıtlarda yer almaktadır. Çünkü banka ya da diğer finansal nitelikteki kurum ve kuruluşlar kredi ya da kredi kartı gibi mali yönde olan uygulamalarda, kişilerin kredi notlarına bakmaktadır. Eğer kişinin kredi notu yüksek ise daha kolay biçimde kredi kartına sahip olabilir. Fakat kişinin kredi notu düşükse kredi kartı alması o kadar kolay bir işlem olmayacaktır. Bu nedenle kredi notunun yükseltilmesi ve ondan sonra kredi kartı sahibi olması daha doğru olacaktır. Bunun yanı sıra herhangi bir durumdan dolayı yasal takipte olmamak da yine önem taşıyan unsurlardan bir tanesidir diyebiliriz.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.