Kampanya Bulucu

Kredi kartı nasıl alınır

Kredi kartı nakit para yerine geçen bir araçtır. Bu aracı kart ile ay içerisinde alışveriş yapabilir, fatura ödeyebilir ve nakit çekebilirsiniz. Hesap kesim tarihi geldiğinde ise yaptığınız harcamaların borcunu öder ve o ayı kapatırsınız. Kredi kartı, adı üstünde kısa süreli kredi kullanmanızı sağlayan bir karttır.

Alışveriş için faiz uygulanmaz. Uygulansa da bu tüketiciye yansıtılmaz. Satıcı parayı hemen hesabına almak isterse banka bir miktar kesinti ile işletme sahibinin hesabına geçer. Bu kesinti sizle ilgili değildir. Kısacası birçok işletmede alışverişinizi kredi kartı ile peşin fiyatına yapabilirsiniz.  Kredi kartı doğru kullanıldığı takdirde gerçekten faydalı bir finansal araçtır.

Kredi kartı nasıl alınır?

Kredi kartı vermek için her bankanın şartları farklıdır. Ancak tüm bankalar 18 yaşından büyük düzenli geliri olan herkese kredi kartı verirler. Ancak düzenli geliriniz yoksa kredi kartı almanız zordur. Fakat bazı durumlarda maaşınız ya da düzenli geliriniz yoksa da kredi kartı almanız mümkündür. Ev hanımı, yabancı misafir ya da öğrenciler için garantör yani kefil istenmektedir. Kredi kartı başvurusu yapmak için şubelerden, internet şubelerinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca bazı bankalar ATM’lerden ve SMS yoluyla da kredi kartı ön başvurusu kabul etmektedir.  İnternet şubesinden başvurursanız mutlaka ıslak imza atmak için size belge yollamaları ya da sizin şubeye gitmeniz gerekmektedir. Üstelik sizin belgelerinizin de bankaya ulaşması gerekir.

Kredi kartı başvurusunda gerekli belgeler

Kredi kartı başvuru formu eksiksiz doldurulmalı ve ilgili yerleri imzalanmalıdır.

Nüfus cüzdanı ya da ehliyet fotokopisi (aslını göstermek suretiyle) şubeye götürülmelidir.

Kefil isteniyorsa kefilin imza atması gereklidir.

Eğer öğrenci olduğunuz için kredi kartı alıyorsanız öğrenci belgenizi de onaylatıp götürmeniz gerekir.

Bunların dışında belge istenmez. Ancak özellikli bir kredi kartı alacaksanız, yani üzerinde resim olan bir kart alacaksanız sizden resim isterler, ya da çiftçiler için 6 ay ödemesiz bir kart alacaksanız çiftçi olduğunuza dair belgeler isteyebilirler.

Kredi kartı Başvuru sonucumu nasıl öğrenirim?

Kredi kartı başvuru sonucunuzu bankanız şubesinden, bankanızın müşteri hizmetlerinden öğrenebilirsiniz. Eğer başka yollar ile başvuruda bulunmuşsanız size telefon ya da mail yoluyla bilgi verilecektir.

Düzenli gelirim yok kredi kartı alabilir miyim?

Gelir olmadan kredi kartı almanın birkaç yolu bulunmakta. Bunlar;

Üniversite öğrencileri için yerleşke içindeki şubelerden üniversite öğrencilerine yönelik kredi kartlarından çıkartabilirsiniz. Ancak bu kartların limitleri çok yüksek olmamaktadır.

Tanıdığınız birinin kredi kartına ek olarak kredi ek kartı çıkarttırabilirsiniz.

Eğer üstünüze ev, gayrimenkul, otomobil vb menkul ya da gayrimenkul varsa kredi kartı almanız bunları ibraz etmeniz halinde kolaylaşacaktır.

Başka bir yol da kefil yoluyla kredi kartı almaktır. Birçok banka bu yöntemi kullanmaktadır. Kredi puanı yüksek bir kefil gösterdiğiniz takdirde kredi kartı almanız mümkündür.

Kredi kartım geldi şimdi ne yapacağım?

Kredi kartınız geldikten sonra müşteri hizmetlerini arayıp şifre belirleyeceksiniz. Ayrıca kartın arkasındaki imza kısmını da imzalayacaksınız. Şifrenizi tahmin edilebilir şifrelerden seçmeyiniz.

Kredi kartımın son ödeme tarihini değiştirebilir miyim?

Bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak son ödeme tarihini yani kredi kartı hesap kesim tarihini değiştirebilirsiniz.

ETİKETLER: , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.