Kampanya Bulucu

KREDİ KARTI NAKİT AVANS

Kredi Kartı Nakit Avans

Kredi Kartı Nakit Avans Nedir?

Kredi kartı sistemi bankaların ya da diğer mali nitelikteki kurum ve kuruluşların müşterilerine sunduğu, anlaşmalı POS cihazı bulunan alışveriş yerlerinde ödeme amaçlı ya da bankaların ATM sistemlerinden nakit avans çekmek amaçlı kullanılabilen bir araçtır diyebiliriz. Günümüzde ihtiyaçların bir hayli artması ve elde edilen gelirin bu ihtiyaçların tamamının karşılanmasına yetmediği gibi durumlar söz konusu olduğundan kredi kartları en çok kullanılan alternatif ödeme araçlarından bir tanesini oluşturmakta. Bunun yanı sıra kişinin kredi kartı ile yapmış olduğu harcamalar aylık olarak bankaya tek seferde ya da taksitlerle ödenmek zorundadır. Bankalar tarafından oluşturulan genel bir uygulamada kişi, kullanmış olduğu kredi kartı borcunu dönemsel olarak ödemek zorundadır. Ayrıca dönemsel olarak ödenmesi gereken bu tutara asgari ödeme tutarı denmektedir.

Kredi kartının kısaca ne olduğundan bahsettikten sonra esas haber başlığımızı oluşturan kredi kartı nakit avans sisteminin de ne olduğunu açıklamakta fayda vardır. Kredi kartı nakit avans kısaca ve en öz biçimde ifade etmek gerekirse kişinin kredi kartından nakit çekme işlemine denmektedir. Kişi ancak kredi kartının limiti oranında kredi kartı nakit avans çekme işlemini gerçekleştirebilmektedir. Bankaların kullanmış olduğu genel uygulama itibari ile, kredi kartı limitleri nakit ya da taksitli olarak belirlenmektedir. Yani kredi kartının limiti doğrultusunda tamamını değil ancak bir kısmı nakit avans çekme işlemine elverişlidir diyebiliriz. Daha önceki zamanlarda bu sistem çok da yaygın bir sistem değildi. Fakat günümüz toplum ve koşullarında kredi kartı nakit avans işlemi bir hayli yaygın olan bir uygulama olarak karşımıza çıkmakta.

Bunun yanı sıra bu sistemin yaygın biçimde kullanıldığının farkında olan bankaların da bu sistem üzerinde değişik uygulamaları mevcut. Örneğin günümüzde kredi kartı nakit avans çekme işlemlerinde dokuz aya kadar vade uygulanabilmekte. Tabii ki kredi kartı nakit avans çekme işlemleri her bankadan bankaya değişmektedir. Kredi kartı nakit avans çekme işlemini gerçekleştireceğiniz zaman kredi kartı hizmeti satın aldığınız bankanın güncellenmiş faiz oranlarını ya da vade seçeneklerini de öğrenebilmeniz mümkün. Kredi kartı nakit avans çekme işlemi pek çok kişi tarafından tercih edilen bir işlem olsa da, bazı kişiler de bunun dezavantajlı olduğunu düşünmekte. Aslında kredi kartınızdan nakit avans çekme işlemini gerçekleştirdikten sonra aynı gün içinde kredi kartı hizmeti satın almış olduğunuz bankanın nakit avans faizi üzerinden hesaplanmaktadır. Bunun dışında ise nakit avans işlem ücreti de yine ödenecek olan tutara dahil edilmektedir.

Kredi kartı taksitli nakit avans çekme işleminin ne olduğuna baktığımızda ise, nakit avans kullanımın azalmasından dolayı bankaların nakit avansı taksitlendirerek uzun vadede ödeme seçeneği sunmaktadırlar. Bu şekildeki kredi kartı nakit avans işlem seçeneğine taksitli nakit avans denilmektedir. Bu işlem aslında nakit avansınızı kısa vadede ödeyemeyecek boyutta olduğunuz zaman daha uygun bir avans işlemidir diyebiliriz.

Kredi kartından taksitli nakit avans çekme işlemi ise biraz daha farklı biçimde yapılmakta. Bu işleme göre vade zamanı ile ilişkili olmak üzere faiz oranına eklenecek olan BSMV yani Banka Sigorta Muamele Vergisi işlemi uygulanmaktadır. Bu işlem sonucunda toplam borç tutarı hesaplanır. Kredi kartı nakit avans işlemleri aslında çok hesaplı olmadığı için pek çok kişi tarafından tercih edilmez. Bu nedenle kişiler daha çok kredi kartı taksitli nakit avans çekme işlemini gerçekleştirirler. Aslından kredi kartından nakit avans çekmek günlük olarak faiz uygulandığından dolayı, ayrıca aynı zamanda faiz oranları kredi gibi ürünlerden daha yüksek olduğu için kişiler tarafından çok tercih edilmemektedir.

 

Kredi Kartı Nakit Avans Nasıl Çekilir?

kredi kartı nakit avans

Kredi kartı nakit avans çekme işleminin ne olduğuna baktıktan sonra bu işlemin nasıl gerçekleşeceğine bakmakta yarar var. Aslında kredi kartı nakit avans çekme işlemi mantığı hemen hemen her bankada aynı şekilde işliyor. Kredi kartı hizmeti satın almış olduğunuz bankanın ATM sistemine girdiğinizde zaten ATM makinesi adım adım sizi yönlendirmektedir. Kredi kartınızı nakit avans çekmek için öncelikle ATM makinesine soktuktan sonra banka sisteminin sizi yönlendirmesi doğrultusunda nakit avans bölümüne gelip bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Kredi kartı nakit avans işleminizi taksitli ya da normal avans olarak mı çekeceğinizi de yine bu aşamada belirlemeniz gerekmektedir. Bu aşamalardan sonra ise taksit miktarını ve çekilecek nakit avans tutarını belirtmeniz gerekmektedir.

Bunun yanı sıra kredi kartı satın almış olduğunuz bankanın internet şubesinden de kredi kartı nakit avans çekme işlemi yapılabilmektedir. Eğer internet bankacılığı yolu ile kredi kartı nakit avans çekme işlemini gerçekleştirdiyseniz, çekmiş olduğunuz para vadesiz TL hesabınıza düşmektedir. Ayrıca vadesiz TL hesabına düşen paranızı yine dilediğiniz gibi kullanabilir ya da paranızı ATM makinesinden çekebilirsiniz. Ayrıca kredi kartı taksitli nakit avans çekme işlemi yaparken en az üç yüz lira çekebiliyorsunuz. Bunun altındaki tutarı ne yazık ki banka nakit avans çekme işleminde onaylamıyor.

Ayrıca kredi kartı nakit avans çekme işlemini gerçekleştirmek için bir yıl içerisinde dönem borcunuzun %50’sini en az üç kez ödemediğiniz taktirde, kredi kartınızı olan bütün borcunuzu ödeme işlemini gerçekleştirene kadar nakit avans çekme işlemini gerçekleştiremezsiniz. Kredi kartından nakit avans çekme işleminin en doğru kullanımı ise şu şekilde olmalıdır: Avans adı üstünde alacağınızdan yapılan ödeme anlamına gelmektedir. Kısa vadede sorunu çözmek için kullanılan kredi kartı nakit avans çekme işlemi gerçekleştirildikten sonra bu borcun en kısa zamanda ödenmesi gerekmektedir. Bankalar nakit avans işlemlerine günlük faiz ve kullanım ücreti almaktadır. Ayrıca on beş ile otuz gün arasında kullanılan nakit avanslar daha avantajlıdır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.