Kampanya Bulucu

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir

Kredi Kartı Limiti Nedir?

Kredi kartı alımı sırasında banka ile müşteri arasında imzalanan sözleşmede bir limit belirlenir. Belirlenen bu limit kredi kartının harcama sınırını ifade eder. Genellikle bankaların çıkarmış olduğu kredi kartlarının limiti banka tarafından belirlenmiştir fakat kredi kartı alımı esnasında müşterinin talebi doğrultusunda bu limit yükseltilip alçaltılabilir. Kredi kartı limiti dışında harcama yapmak mümkün değildir. Her ay kesilen ekstre sonunda dönemlik çıkan borçların ödenmesi ile düşen kredi kartı limiti geri yükselir.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Kredi kartlarının limiti genellikle banka tarafından belirlenmektedir. Ancak müşteri ile banka arasındaki sözleşmede bu limit değiştirilebilir. Bankalar tarafından çıkarılmış belirli özel kredi kartları bulunmaktadır. Bu kartların limitleri sabittir. Bunların dışında bir müşterinin başvurusu ile müşteriye özel oluşturulan kredi kartlarının limitleri müşteriye özel belirlenmektedir. Bu durumda başvurusu sırasında banka müşteriyi inceler ve buna göre kredi kartı limitini belirler.

Kredi Kartı Limit Belirleme Kıstasları Nelerdir?

Kredi kartının limit belirlemesi, başvuru sonrası bankanın başvuran müşteriyi incelemesi ile olmaktadır. Burada müşterinin öncelikle findeks puanına bakılır. Findeks kredi puanı düşük olan müşterilere ya hiç kredi kartı verilmez ya da düşük limitli kartlar verilir. Findeks puanı yüksek olan müşterilere ise talep doğrultusunda yüksek limitli kredi kartları verilebilir. Bunun dışında başvuran müşterinin maddi geliri kredi kartı limiti için oldukça önemlidir. Ayrıca kişinin taşınmaz mal varlığı, borçları, yasal takip durumu vb. kıstaslar da kredi kartı limitinin belirlenmesinde rol oynar.

Kredi kartı limitinizi artırmaya yönelik yöntemleri öğrenmek için lütfen ilgili haberimizi inceleyiniz: “Kredi Kartı Limiti Arttırma”

Kimlere Kredi Kartı Verilir, Ne Kadar Limit Açılır?

Ülkemizde kredi kartı alabilmek için özel bir koşul bulunmamaktadır. Yalnızca kişinin kredi kartı alabilecek engelinin bulunmaması ve sigortalı bir işte çalışıyor olması yeterlidir. Fakat “ev hanımlarına kredi kartı” gibi dönemlik yapılan kampanyalar ile de çalışmayan kişiler de kredi kartı alabilmektedir. Çalışma şartı aranmaksızın öğrencilere de birçok banka kredi kartı vermektedir. Fakat kredi kartı almak isteyen kişinin yasal takibi bulunuyorsa, kara listeye girmişse veya findeks kredi puanı çok düşükse bankalardan kredi kartı alamaz.

En iyi, en avantajlı kredi kartının hangisi olduğuna dair daha öncesinden ayrıntılı bir dosya hazırlamıştık. İlgili konu başlığımızı inceleyebilirsiniz: “En İyi, Avantajlı Kredi Kartı Hangisi”

Çalışan Kesimin Kredi Kartı Limiti Ne Kadardır?

Bir işte sigortalı olarak düzenli çalışan kimseler herhangi bir engelleri yoksa rahatlıkla kredi kartı alabilirler. Alacakları kredi kartlarının limitleri de talep doğrultusunda yüksek olabilmektedir. Son çıkan yasal düzenlemeler gereğince sigortalı işte çalışan bir kişinin alacağı kredi kartı limiti, kişinin maaşının en fazla 4 katı kadar olmaktadır. Bundan daha yüksek bir değerde limite sahip bir kredi kartı alabilmek mümkün değildir. Maaşın 4 katı kadar limite sahip kredi kartını alabilmek içinse iyi bir findeks puanı ve temiz ticari geçmiş yeterlidir.

Alışveriş için en avantajlı kredi kartları hakkında bilgi almak için ilgili başlığımızı inceleyebilirsiniz: “Alışveriş İçin En İyi Kredi Kartı”

Öğrencilerin Kredi Kartı Limiti Ne Kadardır?

Normal şartlarda çalışmayan kişilere kredi kartı verilmemektedir. Fakat son zamanlarda bankalar çalışma şartı aramaksızın öğrencilere kredi kartı dağıtmaya başladılar. Dağıtılan bu kredi kartlarının limitleri 300 TL ile 500 TL arasında değişmektedir. Başlangıçta daha yüksek bir kredi kartı alımı mümkün değildir. Fakat kişi kullanmış olduğu mevcut kredi kartının ödemelerini düzenli gerçekleştiriyorsa limit artırım talebi ile kredi kartının limitini bir miktar yükselttirebilir.

Ev Hanımlarının Kredi Kartı Limiti Ne Kadardır?

Ev hanımları herhangi sigortalı bir işte çalışmadıkları için normalde kredi kartı alamazlar. Fakat dönemlik yapılan kampanyalar ile ev hanımlarına düşük limitli kredi kartları dağıtılmaktadır. Bunun dışında kredi kartı almak isteyen bir ev hanımı sigortalı işte çalışan eşini referans göstererek kredi kartı alabilir.

Bu konu hakkında daha ayrıntılı bilgi için lütfen şu konu başlığımızı inceleyiniz: “Ev Hanımları Nasıl Kredi Kartı Alır”

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. aydın keskin dedi ki:

    kredi kullanamıyorum