Kampanya Bulucu

KREDİ KARTI LİMİT YÜKSELTME

Kredi Kartı Limit Yükseltme

Kredi Kartı Limiti

Kredi kartı, bankalar ve diğer finansal ve mali nitelikteki kurum ve kuruluşlar tarafından bireylere sağlanan, günlük satın alımlarda ya da para ve çek kullanımını önlemeyi amaçlayan bir ödeme biçimidir. Bunun yanı sıra kredi kartı ile satın alınan malın ya da hizmetin ücretinin söz konusu kartı veren yer tarafından ödenmesi güvencesini taşımaktadır. Bunun yanı sıra kişi kredi kartı ile yaptığı harcamaları aylık olarak bankaya tek seferde ya da taksitlerle ödemek zorundadır. Ayrıca kredi kartı nakit paraya alternatif bir biçim oluşturabilir. Bankalar tarafından oluşturulmuş olan genel bir uygulamada bağlamında, kişi kullanmış olduğu kredi kartı borcunu dönemsel olarak ödemekle yükümlüdür. Ayrıca dönemsel olarak ödenmesi gereken bu tutara asgari ödeme tutarı denmektedir.

Bunun yanı sıra birey kredi kartı ile alışveriş yaptıysa alışveriş yaptığı mağazaya değil, kredi kart hizmetini satın almış olduğu bankaya borçlanmaktadır. Bankalar ya da diğer mali kurumlar kredi kartı hesap kesimini müşteriye, bir aylık bir süre içerisinde ulaştırmaktadır. Ayrıca bu dönem boyunca kart ile yapılan harcamalar, hesap bildirim cetveli ya da diğer bir ifadeyle hesap özeti ile kartı kullanan kişiye bildirirler. Kredi kartları banka sektöründe yer alan ve en fazla talep edilen ürünler arasında bulunmaktadır. Bunun yanı sıra kredi kartı limiti ise, kredi kartını talep eden kişilerin başvuru sırasındaki gelirlerine bağlı olarak banka ya da diğer finansal ve mali nitelikteki kurum ve kuruluşlar tarafından kredi kartı verilmek istenen kişilere alışveriş ya da nakit çekmek için tahsis edilen bir borçlanma tutarıdır diyebiliriz.

Kredi kartı ve kredi kartı limitleri ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Ülkemizde ise kredi kartı limiti iki türde oluşturulmaktadır. Bunlardan birincisi, kişilere sahip oldukları her kredi kartı için ayrı bir limit verilmesi uygulamasıdır. Diğeri ise, banka ya da diğer finansal nitelikteki kurum ve kuruluşun kredi kartı sahibi olduğu her yerden tek bir kredi kartı limiti olması uygulamasıdır. Bu uygulamalardan ikincisi yani banka ya da diğer finansal nitelikteki kurum ve kuruluşun kredi kartı sahibi olduğu her yerden tek bir kredi kartı limiti olması uygulaması ülkemizde en çok uygulanan bir sistem olarak yer almaktadır. Bu uygulamalardan birincisi yani kişilere sahip oldukları her kredi kartı için ayrı bir limit verilmesi uygulaması ise daha çok kişinin yeterliliği ve kredi kartı politikaları tarafından belirlenmektedir. Ayrıca yine ikinci uygulamada kişiler tek bir tane bankadan birden fazla kredi kartına erişseler bile, aslında tek bir borçlanma limiti belirlenmektedir.

Kişinin kredi kartının limiti belirlenirken banka ya da diğer finansal nitelikteki kurum ve kuruluşlar tarafından kişinin geliri aracılığıyla yapılan hesaplar ve uygulamalar doğrultusunda belirlenir. Banka ya da diğer finansal nitelikteki kurum ve kuruluşlar tarafından en başta belirlenmiş olan kredi kartı limiti daha sonraki zamanlarda değişebilmektedir. Kredi kartı limit arttırma ya da eksiltme şeklinde yapılan bu değişiklikler banka tarafından teklif edilebileceği gibi aynı zamanda müşteri tarafından yapılan talebe bağlı olarak da gerçekleştirilebilir.

Kredi Kartı Limit Yükseltme Neye Göre Yapılıyor?

kredi kartı limit yükseltme

Günümüzde ihtiyaçların çok gelirin ise bu ihtiyaçları karşılamaya yetmediği durumlar söz konusu olmaktadır. Bu nedenle çoğu kişi var olan kredi kartının limitini yükseltmek istemektedir. Bu bağlamda kredi kartı limit yükseltme işleminin ise nasıl ve neye göre yapıldığı konusunu açıklamakta fayda vardır diyebiliriz. Ülkemizde çıkarılmış olan bir kredi kartı yasası bulunmaktadır. Bu yasanın öncesinde bankalar ya da diğer finansal kuruluşlar kişilerin kredi kartı limitlerini çeşitli kriterlere ya da uygulamalara göre yükseltebiliyordu. Fakat çıkarılan kredi kartı yasası ile beraber artık kredi kartı limit yükseltme yalnızca kart sahibi olan kişinin talebi doğrultusunda yapılmaya başlandı. Kredi kartı limit yükseltme konusunda neler yapılabileceği için şunlar söylenebilir:

  • Öncelikle getirilen kredi kartı yasası ile bankalar ya da diğer finansal ve mali nitelikteki kurum ve kuruluşlar kişinin talebi olmadan kredi kartı limit yükseltme işlemi yapamadığından dolayı, kişinin kredi kartı limit yükseltme talebinde bulunması gerekmektedir. Kişi kredi kartı limit yükseltme talebini telefon ya da internet üzerinden gerçekleştirebilir.
  • Daha sonra kişinin bankaya bildirmiş olduğu net gelirini, kişi aynı zamanda belgeli bir biçimde bankaya sunmalıdır.
  • Ayrıca banka ya da diğer finansal ve mali nitelikteki kurum ve kuruluş tarafından ilk başta bilinen aylık gelirin miktarından daha fazla bir gelire sahip olmak gerekmektedir. Yani kişinin kredi kartı aldığı dönemden kredi kartı limit yükseltme talebinde bulunduğu döneme kadar olan süre zarfında, kişi gelirini arttırmış olmalıdır. Bu sayede kişi aylık gelirinin dört katına kadar kredi kartı limit yükseltme işlemini gerçekleştirebilir.
  • Bu maddeler haricinde eğer ki kişinin birden fazla kredi kartı var ise ve bu kredi kartlarının aylık ödemelerini eksiksiz ve tam biçimde yapıyorsa bu durum da kredi kartı limit yükseltme talebinde olumlu sonuçlar yaratır.
  • Tüm bunların yanı sıra ise kişinin yalnızca geliri kapsamında değil; aynı zamanda kredi notu ya da kredi puanına göre de kredi kartı limiti yükselebilmektedir.

Banka ya da diğer finansal nitelikteki kurum ve kuruluşlar kişinin kredi kartı limit yükseltme talebini reddederlerse bu konuda ne yapılması gerektiği yine akıllarda soru işareti yaratan bir konu olarak karşımıza çıkmakta. Kredi kartı limit yükseltme talebinin ret cevabı almasının birden fazla nedeni olabilmektedir. Örneğin, kişinin belgelemiş olduğu geliri ile kredi kartı limit arasındaki oran, findeks sisteminde yer alan kredi notunun ya da kredi puanının düşüklüğü ya da kredi kartı ödeme performansı gibi durumlar nedeniyle kişinin kredi kartı limit yükseltme talebine ret cevabı gelebilir. Bu tarz olumsuz durumların önüne geçebilmek için şunlar yapılmalıdır:

  • Öncelikle tüm kredi ve kredi kartı borçları kapatılmalı,
  • Tüm kredi kartlarının borçları sona erdiğinde kartlar iptal ettirilmeli,
  • İki ya da üç ay gibi bir zaman dilimi içerisinde bekleyip tekrardan bir bankaya başvuru yapılmalıdır.

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.