Kampanya Bulucu

KREDİ KARTI LİMİT SORGULAMA

Kredi Kartı Limit Sorgulama

Kredi Kartı Limiti

Kredi kartı, banka ya da diğer finansal kurum ve kuruluşlar tarafından kişilere sağlanmış olan, günlük satın alımlarda ya da para ve çek kullanımını önlemeyi amaçlayan bir ödeme biçimidir diyebiliriz. Bunun yanı sıra kredi kartı ile satın alınan malın ya da hizmetin ücretinin, söz konusu kartı veren yer tarafından ödenmesi güvencesini taşımaktadır. Ayrıca kişi kredi kartı ile yaptığı harcamaları aylık olarak bankaya tek seferde ya da taksitlerle ödemek zorundadır. Ayrıca kredi kartı nakit paraya alternatif bir biçim oluşturabilir. Bankalar tarafından oluşturulmuş olan genel bir uygulama çerçevesinde, kişi kullanmış olduğu kredi kartı borcunu dönemsel olarak ödemekle yükümlüdür. Ayrıca dönemsel olarak ödenmesi gereken bu tutara asgari ödeme tutarı denmektedir.

Bunun yanı sıra birey kredi kartı ile alışveriş yaptıysa alışveriş yaptığı yere değil, kredi kart hizmetini satın almış olduğu bankaya borçlanmaktadır. Bankalar ya da diğer mali kurumlar kredi kartı hesap kesimini müşteriye, bir aylık bir süre içerisinde ulaştırmaktadır. Ayrıca bu dönem boyunca kart ile yapılan harcamalar, hesap bildirim cetveli ya da diğer bir ifadeyle hesap özeti ile kartı kullanan kişiye bildirirler. Kredi kartları banka sektöründe yer alan ve en fazla talep edilen ürünler arasında bulunmaktadır. Bunun yanı sıra kredi kartı limiti ise, kredi kartını talep eden kişilerin başvuru sırasındaki gelirlerine bağlı olarak banka ya da diğer finansal ve mali nitelikteki kurum ve kuruluşlar tarafından kredi kartı verilmek istenen kişilere alışveriş ya da nakit çekmek için tahsis edilen bir borçlanma tutarıdır.

Kredi kartı ve kredi kartı limitleri ülkeden ülkeye farklılık göstermekte ve değişmektedir. Ülkemizde ise kredi kartı limiti iki türde oluşmaktadır. Bunlardan ilki, bireylere sahip oldukları her kredi kartı için ayrı bir limit verme uygulamasıdır. İkincisi ise, banka ya da diğer mali kurum ve kuruluşun kredi kartı sahibi olduğu her yerden tek bir kredi kartı limiti olması uygulamasıdır. Bu uygulamalardan ikincisi yani banka ve diğer mali nitelikteki kurum ve kuruluşun kredi kartı sahibi olduğu her yerden tek bir kredi kartı limiti olması uygulaması ülkemizde en çok uygulanan bir sistem olarak bulunmaktadır. Bu uygulamalardan birincisi yani kişilere sahip oldukları her kredi kartı için ayrı bir limit verilmesi uygulaması ise daha çok kişinin yeterliliği ve kredi kartı politikaları tarafından belirlenmektedir. Ayrıca yine ikinci uygulamada bireyler  bir tane bankadan birden fazla kredi kartına ulaşsalar dahi, esasında tek bir borçlanma limiti belirlenmektedir.

Kişinin kredi kartının limiti banka ya da diğer finansal nitelikteki kurum ve kuruluşlar tarafından kişinin geliri aracılığıyla yapılan hesaplar ve uygulamalar doğrultusunda belirlenir. Banka ya da diğer finansal nitelikteki kurum ve kuruluşlar tarafından en başta belirlenmiş olan kredi kartı limiti daha sonraki zamanlarda değişebilmekte. Kredi kartı limit arttırma ya da eksiltme şeklinde yapılan bu değişiklikler banka tarafından teklif edilebileceği gibi aynı zamanda müşteri tarafından yapılan talebe bağlı olarak da gerçekleştirilebilir.

Kredi Kartı Limit Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Kredi kartı limit sorgulama

Kredi kartı sorgulama işleminden önce kredi kartı limitinin ne olduğundan bahsetmiştik. Bu bilgiler çerçevesinde kredi kartı limiti aslında her bankanın ya da diğer finansal ve mali nitelikteki kurum ve kuruluşun her kredi kartı için ayrı olarak açtığı kredi tutarıdır diyebiliriz. Son zamanlarda yapılmış olan düzenlemeler ile beraber ortak limit uygulamasına geçiş yapılması söz konusu olmuştur. Fakat bu söz konusu olan düzenleme henüz uygulamaya geçmemiştir. Bu nedenle günümüzde kişilerin gelirleri ile orantılı olarak limitlerinin uygulanması kararlaştırılmıştır diyebiliriz. Son dönemlerde uygulanmış olan bankacılık sektöründe ve kredi kartları üzerinde yapılmış olan değişiklikler yalnızca bunlarla sınırlı değildir. Teknolojik ürünlerde olduğu gibi gıda ürünlerinde de taksitlendirme sistemi ortadan kalkmıştır. Bu uygulama sayesinde dışa bağlılık azaltılmaya çalışılmıştır.

Bunun yanı sıra kredi kartı limit sorgulama hizmetinden de yararlanmak artık son derece pratik ve hızlı bir biçimde gerçekleştirilmekte. Kişinin ödeme alışkanlıklarının iyi durumda olması bu noktada önemlidir. Bu konu hakkında aklında soru işareti olan bireyler ise kredi kartı hizmeti satın aldığı bankadan ödeme planlarından kredi kartı sorgulama işlemlerine kadar detaylı bilgi edinebilirler. Bunun yanı sıra günden güne artmakta olan kredi kartı sayısı dolayısıyla ülkemizde kredi kartı kullanan kişiler sürekli kredi kartı limit sorgulama işlemleri yapmaktadırlar. Kredi kartı limit sorgulama işlemi, ödeme alışkanlıklarının kazanılması için önemli bir ayrıntı olarak yer almaktadır. Ayrıca düzenli biçimde kredi kartı limit sorgulama işlemini ve bunun sonucunda kredi kartı borç ödeme işlemlerini gerçekleştiren bireyler kısa zaman içinde diğer hizmetlerden de yararlanabilirler.

Tüm bunlar haricinde yine kredi kartı limit sorgulama işlemini düzenli bir biçimde gerçekleştiren bireyler, hem kredi puanlarını hem de mevcut limitlerini öğrenmiş olurlar. Böylece kredi puanı düşük olan bir birey bu puanı yükseltmek için gerekli aşamaları yerine getirebilir. Aynı zamanda kredi puanı yüksek olan kişi ise, bu kredi puanını korumak için çaba gösterebilir. Dolayısıyla kredi kartı ödemelerinin düzenli biçimde olması kişilerin hayatındaki önemli unsurlardan bir tanesidir. Bu ödemelerini düzenli biçimde gerçekleştiren bireyler ileride bankalarla ya da diğer finansal nitelikteki kurum ve kuruluşlarla sorun yaşamazlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.